Mükemmel Kombinasyon VR Gözlük ve Drone

DJI firmasına ait yeni oyuncaklar olan uzaktan yönetilebilen Dronelar piyasaya çıkmaya devam ediyor. Wifi ile birbirine bağlı olan mobil aplikasyon ve drone size mobil cihaz ile kontrol şansı veriyor. Mobil aplikasyonlarla kontrol edilen cihazımız için gözlük kullanmak müthiş bir tecrübe olsa gerek. 

İşte burada birde yenilik geliyor: Virtual Reality Controlled Drones. Parrot firmasına ait dronelar ise bahsedilen gözlük desteğini sağlayan dronelar üretmeye başladı. HDMI girişi olan gözlüğümüzü bağlıyoruz ve işte... siz kafanızda gözlük ile nereye dönerseniz drone da oraya dönüyor ve drone'un kamerası sizin gözleriniz oluyor. Üstelik yaklaşık 1,5 - 2 km aralğında size kontrol imkanı sunuyor. Uçarken canlı yayın dahi yapabilirsiniz. Şuan için kamera açınız 180 derece ile sınırlı olsada zoom özellikleri gibi kamera özellikleri gelişmeye devam ediyor.

Şuan için Carl Zeiss firmasına ait Cinemizer OLED ve Oculus Rift bu imkanları bize sunsada bu tarz VR gözlüklerinin sayılarının artması bekleniyor. Bu arada fiyatlar şuan için biraz yüksek bir Cinemizer gözlük, bir drone ve bir kontrol mekanizmasına sahip olmak için yaklaşık 5000 tl'yi gözden çıkarmanız gerekli. İlerleyen zamanlarda bu teknoloji ile çekilen filmler görmemiz işten bile değil.

http://vimeo.com/99105980

 

Kaynak: The Verge
Tarih:
Hit: 3419
Yazar: DeadLyShadoWYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.