NASA yeniden Ay’a gidecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, 2018’e kadar, Ay’a insanlı uçuşlara başlanacağını açıkladı. Ay projesi 104 milyar dolara mal olacak.

Uzay Mekiği programının aksamaya uğramasına karşın, NASA 2018 yılına kadar Ay’a yeniden giderek, Dünyanın tek uydusunu insanlı araştırmalara açmayı planlıyor. 104 milyar ABD Doları’na mal olacak proje Apollo benzeri bir uzay aracı tasarlanarak her seferinde 4 astronotun Ay’a ulaştırılmasını hedefliyor.

NASA Başkanı Michael Griffin, astronotların Ay’a, uzay mekiği yerine inşa edilecek, bir füzenin taşıyacağı uzay kapsülüyle gideceğini ve Ay ziyaretinin bir hafta süreceğini belirtti. “2018 yılında Ay’a geri dönmeyi düşünüyoruz” diyen Griffin, Dünya yörüngesinde 2014 yılından itibaren sınırlı seferler için uçabilecek yeni uzay aracıyla ilgili teknolojinin, 2010 yılında emekliedilecek uzay mekiği teknolojisinden çok farklı olacağını kaydetti. 

NASA’nın en üst seviyesinden gelen açıklamanın, uzay mekiği çalışmalarında meydana gelen bir dizi aksaklığın ardından gelmesi ise dikkat çekici bulunuyor. Katrina Kasırgası sırasında uzay mekiği tesislerinin zarar görmesi nedeniyle uçuşlar ileri bir tarihe ertelenirken, son uzay mekiği görevinde mekilk gövedesindeki seramik kaplamalarda kopmalar olması da mekiğin güvenliği konusunda ciddi sorunlar bulunduğu şüphesini doğurmuştu.

UZAY MEKİĞİNİN YERİNİ ALACAK

NASA CEV adı verilen yeni uzay aracını uzay mekiğinin devamı olarak görüyor. NASA’nın uzay mekiği programı 2010 yılında son bulacak. İlk CEV aracının ise 2014 yılında kullanılması planlanmıştı, ancak NASA bu tarihi 2012’ye çekmek için çalışmalarını sürdürüyor. Griffin 2012 yılında yeni bir uzay aracının uzaya çıkması ve 2018 yılında ay yolculuklarına başlamasının ABD Başkanı Bush’un 2004 yılında açıkladığı uzay vizyonunun da bir parçası olduğunu savunuyor.

NASA, Katrina felaketi nedeniyle uzay mekiği operasyonlarında meydana gelecek ekstra maliyetten de oldukça rahatsız. Bu maliyetlerin zaman zaman eleştirilmesinden duyduğu rahatsızlığı gizlemeyen NASA patronu Griffin “Uzay programı geleceğimizi şekillendirecek uzun vadeli bir yatırım ve kısa vadeli sorunları çözmeye çalışırken uzun vadeli hedeflerimizden feragat edemeyiz. Fırtına çıktı diye Hava Kuvvetleri’ni fesh etmiyoruz, Deniz Kuvvetleri’ni ortadan kaldırmıyoruz, NASA’ya da zincir vuracak değiliz” sözleriyle kurumu savunuyor.

APOLLO’DAN UCUZ

Griffin 13 yıl sürecek ilk CEV Ay görevinin maliyetinin, 8 yılda Apolla Ay programı için harcanan miktarın yüzde 55’i seviyesinde olduğunu ve NASA’nın mevcut harcamalarında artış gerektirmediğini belirtiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1377
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.