NINTENDO Japonya nın üçüncü en değerli şirketi oldu

Nintendo, Japonya nın üçüncü en değerli şirketi oldu  
DS ve Wii nin rüzgarını arkasına alan Nintendo, dünyanın birçok önemli pazarında rakiplerini geride bırakırken, Japon borsasında Toyota ve Mitsubishi nin arkasından en değerli üçüncü şirket olmayı başardı.

Dünyanın en eski ve en köklü oyun konsolu ve oyun yaratıcısı şirketlerinden Nintendo, dünyayı kasıp kavuran ürünleri DS ve Wii nin gerçekleştirdiği üstün performans sayesinde Japonya nın en değerli üçüncü şirketi konumuna yükseldi.

Nintendo, bilinen teknoloji ile yenilik yaratarak ve yeni kullanıcı ara yüzlerine sahip ucuza mal edilen ürünleri piyasaya getirerek, en ciddi rakipleri Sony ve Microsoft u birçok ana bölgede geride bıraktı ve yeniden piyasanın liderliğini ele geçirdi.

APPLE IN TAHTINA ADAY

Nintendo, Japonya da portatif müzik ve ev konsolu sektöründe ise Apple ın hemen arkasından geliyor. Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada, Nintendo nun DS lansmanı ve Wii ile yeni pazarlarda Apple ın marka değerine ulaşabileceği belirtildi.

DS VE WII, NINTENDO'YU UÇURUYOR

Analistlere göre, DS ve Wii nin gittikçe artan piyasa hakimiyeti şirketin planladığından daha güçlü hale gelmesine yol açıyor. Nintendo sattığı konsollardan kar elde etmesi açısından da önemli bir konuma yükselmiş bulunuyor. Analistler, diğer şirketler konsollarını zararına satarken Nintendo nun kar ediyor olmasının, şirketi piyasada nadir görülen bir pozisyona soktuğuna dikkat çekiyor.

Bu gelişmelerin sonucunda Nintendo Japonya borsasındaki, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota Motor Corp ve ciddi büyüklükteki Mitsubishi UFJ Finansal Grubu ndan sonra üçüncü en değerli şirket haline geldi. Analistler,  Nintendo nun borsadaki başarısı bir şeyi kanıtlıyor ki, o da piyasanın Nintendo nun sürekli gelişimini bir doruk noktası olarak değil, yükselişin başlangıcı olarak gördüğüdür yorumunda bulunuyor.

Nintendo, 2007 yılı sonu itibarıyla Wii satışlarının ilk tahminlerin %18 üzerinde 16.5 milyon birime, DS satışlarının ise yine tahminlerin %18 üzerinde 26 milyon birime ulaşacağını öngörüyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1824
Yazar: BuZuLYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.