ODTÜnün 2 Buluşu

Çığır açacak iki buluşu bir basın toplantısıyla açıkladı.

1) GÖRÜNMEZLİK ZIRHI
Toppare ve ekibinin ilk buluşu özellikle savunma sanayii açısından büyük önem taşıyor. Buluş, radar dalgalarını emme özelliğine sahip plastik bir kaplama malzemesi. Bu maddeyle kaplanmış 100 metrekarelik bir gemi radarlarda 10 santimetrekare, bir F-16 uçağı ise serçe büyüklüğünde görünüyor. Maddenin yanmamazlık özelliği de bulunduğu için araba ve uçakların iç döşemelerinde de kullanılabilecek. Benzer bir malzeme sadece ABD?de hayalet uçaklarda kullanılıyor.

Toppare ?Buluş için silahlı kuvvetlerle görüşüyoruz. Onlar da birtakım denemeler yapıyorlar Bu çeşitli platformlarda kullanılabilir mi bakacaklar kullunmak istedikleri takdirde de silahlı kuvvetlerimize bu teknolojiyi transfer edeceğiz? dedi.

2) SIVILAŞTIRILMIŞ PLASTİKTEN EKRAN
Ekibin ikinci buluşu ise ekran teknolojisinde çığır açacak nitelikte. Plastiğin ekranlarda kullanımını mümkün kılan buluşla, özel bileşime sahip sıvılaştırılmış plastik, sürüldüğü yüzeyi sadece 1,5 voltluk bir akımla ekrana dönüştürebiliyor.

Toppare bu buluşla ilgili olarak da, ?Kullanım alanı son derece geniş en basiti günlük hayatta televizyon ekranı, telefon ekranı yapabilirsiniz. LCD'lerden çok daha yeni bir teknoloji bunu böyle katlayıp çantanıza koyup çok büyük ekran yapabilirsiniz sadece bağladığınızda bu ekranda görebileceksiniz dedi.

Kaynak:ANKARA (A.A)
Kaynak: Kaynak:ANKARA (A.A)
Tarih:
Hit: 1807
Yazar: invisible_1905Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.