ÖSS sisteminde değişiklik

Öğrenci seçme sınav sistemi değişti. Sınavda her adaya tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı verilecek. 10 tür soru kitabı kullanılacak sınavda, 30’ar soruluk 8 test yer alacak. Ancak bir adayın 6 testi yani 180 soruyu yanıtlaması yeterli olacak.
 
Yenilenen öğrenci seçme sınav sistemi çerçevesinde, gelecek yıldan itibaren adaylara herbiri 30’ar sorudan oluşan sekiz test verilecek. Adayların bu testlerden altısını çözmesi gerekecek.
 

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, düzenlediği basın toplantısıyla sınav sistemindeki değişiklikleri açıkladı. Yarımağan, tek oturumda yapılacak sınavda her adaya tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı verileceğini belirterek, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi 10 tür soru kitapçığı kullanılmaya devam edilecek. Sınavda her biri 30 sorudan oluşan sekiz tane test yer alacak fakat her adayın bu testlerden altı tanesine yani 180 soruya yanıt vermesi yeterli olacak” dedi. Yarımağan, sınav süresinin 15 dakika artırılarak 195 dakikaya çıkarıldığını açıkladı.

İKİ AYRI DÜZEN YAPILACAK

Yeni sistemde sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarına ek olarak sayısal ve sözelin ikişer versiyonu yeralacak. Yarımağan, en düşük katsayı oranı olan 01’i 02 düzeyine çıkarttıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Sayısal ağırlıklı puanımızda sosyal bilimler testinin katsayısı sıfır birden sıfır ikiye, sözel ağırlıklı puanda fen bilimleri testinin katsayısı sıfır birden sıfır ikiye, eşit eağırlıklı puanda da fen bilimleri sıfır birden sıfır ikiye çıkardık.”

Yarımağan, bir gazetecinin imam hatip lisesi mezunlarına yönelik sorusunu ise şöyle yanıtladı: “İmam hatip lisesi veya herhangi bir meslek lisesi mezunu ilk dört testten hesaplanan puanla kendi alanındaki programlara girecek eğer kendi alanları dışındaki dört yıllık programlara girmek istiyorsa lise mezunları gibi gerekli iki testi yanıtlaması gerekecek.” Diğer yandan, dil ağırlıklı puanlarda matematik ve fen bilimleri testlerinin de etkisi olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1572
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.