Pentagon'un Nükleer Savaş Sistemleri Hala Disket İle Çalışıyor

 

Amerika Birleşik Devletleri, nükleer silah cephanesinin kontrolü için hala 1970'lerden kalma bilgisayar sistemleri ve 8 inçlik disketler kullanıyor. ABD Sayıştayı, Pentagon'un hala eskimiş teknolojik sistemler kullanan birkaç kurumdan birisi olduğunu ve bu durumun acilen değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni bir devlet raporunda ortaya çıkan bu durum için Pentagon sözcüsü Yarbay Valeri Henderson ise,"Evet hala aynı sistemleri kullanıyoruz çünkü çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

 

IBM Series/1 bilgisayarlar ve 8 inç flopi disk

Stratejik Otomatik Komuta ve Kontrol Sistemleri (Strategic Automated Command and Control System) yani kontrolü altında yaklaşık 7100 nükleer savaş başlığı barındıran ABD Savunma Bakanlığı'na ait belki de dünyanın en güçlü askeri sistemlerinden birisi; hala IBM'in 1976 yılında tanıttığı Series/1 bilgisayarları kullanıyor.

 

Zamanının en iyi mini bilgisayarları arasında yer alan Series/1 1988 yılında piyasayadan kaldırılmıştı. Pentagon'un IBM Series/1 bilgisayarlara destek olarak kullandığı bir başka ilginç bileşen ise muhtemelen birçoğumuzun ömründe hiç görmediği 8 inçlik flopi diskler. En son 2000'li yılların başında kullandığımız 3.5 ve 5.25 inçlik disketlerin öncüleri olan bu diskler devasa boyutlarıyla da dikkat çekiyordu.

 

 

Eski teknolojiler daha güvenli Pentagon'un hala eski teknolojileri kullanıyor olmasının nedeni olaraksa bu sistemlerin günümüz teknolojilerine oranla daha güvenli olması gösteriliyor. USB portları ve flash diskler kötü niyetli saldırılara karşı 1970'lerin bilgisayarları ve flopi disklerinin sunduğu güvenliği sunamayabiliyorlar. Yine de Valeri Henderson, eski teknolojilerin yerini yeni teknolojilere bırakma zamanının geldiğini belirtti.

 

2017 yılı sonlarında flopi disklerin yerini dijital disklere bırakacağını söyleyen Henderson, 2020 yılı itibariyle de tüm sistemlerin değişeceğini açıkladı. Teknolojiye verdiği önemle de bilinen Barack Obama da devletin her kurumunun yeni teknolojilere ayak uydurması gerektiğini düşünüyor. Zira Pentagon ABD'nin eskimiş teknoloji sistemleri kullanan tek kurumu değil. Örneğin, ABD Hazine Bakanlığı hala 1950'lerden kalma bilgisayar dili ve donanımları kullanıyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HkTHg9Px2Vw

 

Kaynak: TheGuardian
Tarih:
Hit: 2211
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: abd nükleer kuvvetler pentagon floppy disk abd hazine bakanlığı disket


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

rakkoc tarafından yazıldı. Tarih: 13/Haz/16 22:39
peki diskler hala çalışıyormuymuş denemişler mi ki :D manyetik bandın ömrü ne kadar bilmiyorum ama denemek için arada bir iki tane nükleer ateşlemeliler :D
PLaXToR tarafından yazıldı. Tarih: 13/Haz/16 18:46
birşey çalışıyorsa elleme... :)
KaptaN tarafından yazıldı. Tarih: 12/Haz/16 15:27
Disket candir, eger sifir saglam bulamazlarsa bende acilmamis 1 kutu var :)
xxjokerxx tarafından yazıldı. Tarih: 08/Haz/16 00:24
Reklamlar
watervay tarafından yazıldı. Tarih: 07/Haz/16 17:33
Hackleyecek olsalar okuyucusu bile bulunmaz artık onların.. Bence mantıklı..
Austen tarafından yazıldı. Tarih: 07/Haz/16 11:04
çalışan sistemi bozmayacaksın - bilişimci anonim atasözü

dijital yapsınlar da hackle falan mı uğraşsınlar? en günceli en iyisi diye bir kaide yok. işine yararsa isterse 30 yıl önceki teknoloji olsun gerisi teferruat. kaldı ki bunun gibi sistemler aktif kullanılan şeyler değil.
ExpirE tarafından yazıldı. Tarih: 06/Haz/16 15:22
Calisiyorsa ve guvenliyse niye degissin ki. Millet bizim gibi gosteris pesindedegil ki.bizdeki mantik hep en pahalisi olsun gosteris olsun. Peki guvenli mi?
Gerci bizimkiler kim fuze rampasi kim amk ne diyorum ben.