PTT'den Kişiye Özel Yeni Bir "Puluş"

Artık herkes kendi resmini pul olarak bastırıp, mektup gönderebilecek. Firmalar logolarını, ürün ve kampanya resimlerini pul olarak kullanabilecek.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox ile PTT arasında yapılan işbirliği ile PTT kişi ve kuruluşlara özel dijital pul basmaya başlıyor. PTT’nin 165. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, 25 Ekim 2005 tarihinde Ankara’da PTT Genel Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda “Kişisel Pul Projesi” kamuoyuna tanıtıldı.  Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın katıldığı ve Dijital Pul Baskı Merkezi’nin de açılışını yaptığı toplantıda, kişiye özel pul projesi tüm detayları ile tanıtıldı. Kişi ve kuruluşların bu hizmetten nasıl yararlanacakları açıklandı.

PTT önemli bir teknolojik yeniliğe imza atıyor. Kişilere kendi resmini veya istedikleri bir resmi mektup pulu olarak kullanma imkanı sunuyor. Sevdiğiniz bir yakınınızdan gelen el yazısıyla yazılmış bir mektubun üzerinde onun resmini pul olarak görmek o mektubun değerini daha da artıracaktır. 

Yolu gözlenen bir askere, yurtdışında çalışan bir yakına yazılan mektubun üzerinde kendi resminizi pul olarak göndermek onları daha çok sevindirecektir. Kişisel Pul Basımı projesi ile mektuplaşma geleneğinin yeniden canlandırılması amaçlanıyor ve herkesin en az bir kez kendi resminin pul olduğu bir mektubu yakınlarına göndermesi bekleniyor.

PTT Genel Müdürü Osman Tural, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Baskı teknolojileri alanına dünyanın en büyük firmalarından biri olan Xerox ile teknoloji işbirliğine gittiklerini,   Ankara’da Dijital Pul Basımı için özel bir tesis kurulduğunu ve bu tesiste en son teknoloji çözümlerinin kullanıldığını söyleyerek, halktan gelen talebe göre bu konuya yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtti. 

Dijital Pul Projesi’nin tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Xerox Türkiye Pazarlama Direktörü Pelin Çağlar da, “Türkiye’deki herkesin ilgisini çekecek önemli bir projede yer almaktan ve PTT’ye teknolojik ürün ve çözümlerimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz dedi. “Kişisel Pul Projesi”ni PTT’nin en ileri teknolojileri kullanarak gerçekleştirdiğini belirten Pelin Çağlar, “PTT, teknolojinin sunduğu yenilikleri vatandaşlarımıza bir hizmet olarak götürmektedir” dedi.

Kendi resmini pul yap, mektubunda sadece yazın değil resmin de görünsün

Kendilerine özel pul bastırmak isteyen kişi ve kuruluşların, kullanmak istedikleri bireysel ya da kurumsal imajlarla PTT’ye başvurmaları yeterli olacak. PTT, Xerox dijital baskı teknolojilerini kullanarak talep edilen kişisel pulları basacak.

PTT şubelerinden verilebilecek minimum 250 adet pul siparişleri, 36x52 mm yatay ve dikey formatlarda Xerox dijital renkli baskı sistemleriyle basılacak. CD ya da diskete kaydettiğiniz fotoğraf, resim, logo ya da imaj çalışmasıyla birlikte en yakın PTT şubesine giderek sipariş verilebilecek. İşleyişi hızlandırmak için boş pul tabakasına aktarılan imaj çalışması, sizlere de onaylatıldıktan sonra baskı merkezine gönderilecek. İlk etapta nakit ödemeler ve kişisel başvurular kabul edilecek. Elektronik posta ve internet üzerinden “Kişisel Pul” siparişleri alınmaya başlanacaktır. Minimum 250 adet basılmış pul siparişiniz, ortalama bir hafta içerisinde posta yoluyla size ulaştırılacak. Telif hakkı doğuracak ve siyasi içerik taşıyan resimler, pul olarak basılamayacak. PTT, sipariş öncesi imzalatacağı taahhütname ile bu konularla ilgili hiç bir sorumluluk almayacak, doğabilecek her türlü yasal problemlerden pul siparişini veren kişi sorumlu olacak.

Kişisel pul basımı konusunun çok geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Nikah ve nişan organizasyonları, doğum günleri, sünnet düğünleri, evlilik yıldönümleri, anneler günü, sevgililer günü gibi özel günler,  mezuniyet törenleri kişisel pul basımının talep göreceği alanlardan bir kaçı.

Şirketler de kendilerine özel pul bastırabilecek

Bireysel olduğu kadar kurumsal alana da hitap eden pul projesinin, şirketlerin imaj yenileme, kurumsal kimlik çalışmalarına katkıda bulunması bekleniyor. Şirket tanıtım pulları, kampanya pulları, organizasyon ve fuar davetiyesi pulları, şirketlerin özel müşterileri için bastıracakları pullar kurumsal alandaki uygulama alanlarına örnek gösteriliyor.

Kartvizitler üzerinde, antetli kağıtlarda şirket içi ve şirket dışı yazışmalarında kullanılan şirket logoları artık pul olarak  kullanılabilecek. Şirket logosu ya da firmalar tarafından hazırlanan özel görseller pul olabilecek. Şirketler özel gün ve kampanyaları için hatıra pulları bastırabilecek, müşterileriyle kurdukları ilişkileri geliştirebilecekler.

Şirketler müşterilerine yolladıkları mektuplarda, kendi logolarını, kampanya görsellerini ve diğer kurumsal görüntülerini mektup pulu olarak kullanabilecekler. Çok çeşitli pazarlama aktivitelerini, yeni çıkan ürünlerini ve müşterilerine yönelik hizmetleri o konuya özel hazırlanmış bir pul tasarımı ile duyurabilecekler.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1678
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.