Rakipleri Microsoft’tan şikayetçi

Microsoft’un rakipleri, yazılım devinin rekabet koşullarına uygun davranmadığı iddiasıyla, Avrupa Komisyonu’na şikayet dilekçesi verdi.

Aralarında Oracle, IBM, Sun Microsystems, Nokia ve RealNetworks gibi devlerin bulunduğu bir grup teknoloji şirketi, Microsoft’un 2004’te alınan mahkeme kararlarına uymadığını ve tekelci uygulamalarını sürdürdüğünü öne sürüyor. Öte yandan, Microsoft, gelecek kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın bazı bölümlerini özel müşterileriyle paylaşmaya başladı.
 
AB Rekabet Mahkemesi 2004 yılında Microsoft’un pazarda tekel konumuna hükmederek, kurumun yazılım kodlarını rakiplerine açması kararını varmıştı. Kodların açılmasıyla o zamana dek Windows yüklü makinelerde işlemeyen rakip firmaların yazılımları, bu işletim sistemiyle uyumlu olacak, böylece de Microsoft ürünleriyle eşit düzeyde rekabet edebileceklerdi. Mahkeme ayrıca Microsoft’a 497 milyon Euro ceza kesmişti.

Avrupa Komisyonu üyeleri de, Aralık ayında yaptıkları bir değerlendirmede yazılım devinin mahkeme kararlarına uymadığı görüşünü dile getirmişti.

TEMYİZ DURUŞMASI NİSAN’DA

Microsoft’tan yapılan açıklamada ise, rakip şirketlerin yaratıcılığı hukuksal mücadele ile baltaladığı ifade edildi. Rakip firmalar mahkeme kararlarının işletilmesini isterken, Microsoft da aynı kararın üst mahkemede temyizini bekliyor. Microsoft’un yaptığı temyiz başvurusu üzerine açılan duruşma Nisan ayı sonunda yapılacak.

VİSTA’NIN İLK GÖRÜNTÜLERİ

Öte yandan, Microsoft gelecek kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın bazı bölümlerini Community Technology Preview (CTP) programı çerçevesinde özel müşterileriyle paylaşmaya başladı.

Microsoft, eski adı Longhorn olan Windows Vista’nın kurumsal ağ güvenlikleri için yeni özellikler içerdiğini vurguluyor. Yeni işletim sistemi, kullanıcıların VPN ağına girmeden ofis sistemlerine uzaktan bağlanmalarına olanak sağlıyor.

Yeni kuşak Windows’ta ayrıca yeni internet tarayıcısı Internet Explorer 7 bulunuyor. Vista’da kullanıcılar işletim sistemindeki açıkların yamasını önceki sistemlere göre daha kolay yükleyecek. Bir diğer önemli özellik de, ağa bağlı birçok işlemde bireysel kullanıcıların ‘administrator’ izni gerektirmeden yazıcı veya benzeri cihazlara direkt olarak bağlanabilmesi.

2006 SONUNDA PİYASADA

Vista’yı ilk etapta yazılım devinin 500 bin öncelikli kullanıcısı deneyecek. Bu süreçte işletim sisteminin ‘release beta’sının Nisan ayında çıkması bekleniyor. Yazılım devi Windows Vista’yı bu yılın sonlarında piyasaya sunacak.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1308
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.