'Saçmalamaya' yazılım çözümü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, sıra dışı yeni bir teknolojik ürünle tekrar ilgi çekiyor. "Jerk-O-Meter" isimli enteresan yazılım, telefonla konuşurken sesinizin gerginlik seviyesini ölçüyor ve 'saçmaladığınızda' sizi uyarıyor.

Teknolojiye şekil veren icatlarının yanı sıra, Zihni Sinir tarzında; fakat günlük hayatta oldukça kullanışlı olabilecek çözümler geliştiren Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yeni bir yazılımla tekrar dikkatleri çekiyor. Geliştirilen yazılımın ismini "Jerk-O-Meter" (salaklık ölçer) olarak belirleyen MIT, geliştirdiği yazılım ile telefonda 'saçmalayanlara' derman arıyor.

Yazılımın çalışma prensibi ise sanılabileceği kadar karmaşık değil. Yazılım konuşma esnasında sesinizdeki gerginlik derecesini ölçüyor ve elde edilen oranı 0'dan 100'e kadar olan bir skala üzerinde gösteriyor. Bu sayede 'saçmalamaya' başladığınızda; ya da en azından Jerk-O-Meter öyle söylediğinde, tekrar düşünerek kontrolü ele alabilme fırsatı yakalıyor ve karşınızdaki kişiyle daha 'doğru' bir diyalog kurabiliyorsunuz. Aynı yöntem, telefonun diğer ucundaki kişiyi ölçmek için de kullanılabiliyor.

MIT, birkaç ay önce geliştirdiği yine sıra dışı bir ürünle değişik teknolojik aygıtlara ilgi duyan kişilerin dikkatini çekmişti. Esasında çalar saat olan bu ürün, alarmı çaldığında odanın başka bir tarafına yuvarlanıyor ve kalkması gereken tembel kişiyi şekerleme fırsatı vermeyerek mecburen kaldırıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1887
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.