Samsung 1 Terabytelık Hard Diskinin Satışına Başladı

Depoalam çözümleri dünyasında rekabet adeta boyut değiştiriyor diyebiliriz. Hitachi ve Seagate'den sonra Samsung da 1TB'lık diski olan üreticiler kulübüne girmeye hak kazandı. Samsung'un SpinPoint F1 serisinden çıkan ve 1TB'lık depolamı alanını kullanıcılara sunma iddiasına sahip yeni hard diski bazı farklılıkları ile Hitachi ve Seagate'in benzer modellerine adeta meydan okuyor.

Samsung'un 1TB'lık yeni hard diski üzerinde 334GB'lık 3 adet plaka bulunuyor. Bilindiği gibi plaka sayısı Hitachi'de 5 Seagate'de ise 4 adetti. Bu açıdan bakıldığında Samsung'un rakip firmalara göre bir adım önde oldıuğunu söyleyebilmek mümkün. 7200rpm dönüş hızına sahip olan Samsung'un yeni hard diski SpinPoint F1 1TB üzerinde modeline göre değişmek ile birlikte 16 veya 32MB tampon bellek bulunuyor. Serial ATA-300 arayüzü ile uyumlu olan hard disk native command queuing (NCQ) desteğine de sahip.

Samsung'un yaptığı açıklamaya göre, SpinPoint F1 1TB'ın ortalama okuma süresi 8.9ms iken ortamala erişim süresi ise 4.17ms olarak belirtiliyor. Ürün üzerinde kullanılan Samsung'a özel teknolojiler sayesinde yeni hard diskin gürültü seviyesinin düşürüldüğü ve performans artışı sağlandığı ifade ediliyor. Tabii rakiplerine göre daha az ama daha yüksek kapasiteli plakalaırn kullanılmasının genel verimliliğe de önemli etki ettiği vurgulanıyıor.

Samsung SpinPoint F1 serisinden çıkardığı 1TB'lık yeni hard diskinin satışlarına başladı ama fiyat konusunda şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1489
Yazar: BBSYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.