Sanal suç şekil değiştiriyor

Yeni yıl, yeni güvenlik endişelerini de beraberinde getiriyor. Bilgisayar korsanlarının yeni hedefleri: E - ticaret ve phising.

2005’te bilgisayar güvenliği firmalarının yeni virüs, spyware ve diğer kötü niyetli programlara karşı aldıkları önlemlerin ardından, teknoloji suçlularının, bilgisayar kullanıcılarının paralarını elde etmek için yeni yollar arayacaklarına işaret eden uzmanlar, 2006’nın ilk üç haftasında 40’dan fazla Windows virüsünün görüldüğünü, bunların bazılarının yüzlerce değişik biçiminin bulunduğunu belirttiler.
 
Qualys güvenlik tarama şirketinin kurucusu ve başkanı Philippe Courtot, internetteki ticaret hacmi arttıkça, siber suçluların iştahının da arttığına dikkat çekerek, bu konudaki tehditlerin geleceği cephelerin de çoğalacağını kaydetti.

Uzmanlar, 2006’da şimdiye dek sanal suç alanında pek fazla sabıkası olmayan, hatta sicili temiz ülkelerden bile saldırılar beklediklerini belirterek, sanal suçluların bu yıl yeni teknolojileri daha fazla kullanmalarını ve aralarında daha fazla işbirliği yapmalarını beklediklerini söylediler.

PHISHING UYARISI
FaceTime Security şirketinden Chris Boyd, özellikle Ortadoğu’daki hacker gruplarının büyük siber saldırılara hazırlandıkları yönünde işaretler bulunduğunu belirterek, yaptıkları incelemeler sonucu bu grupların özellikle çok gelişmiş “phishing” (gizli bilgileri çalmak için kullanılan popüler online dolandırıcılık yöntemi) saldırılarına göz diktikleri uyarısında bulundu.

MÜZİK VE FİLM İNDİRİRKEN DİKKAT
Network Box güvenlik şirketinin teknik direktörü Simon Heron da, virüs ve spyware yazan kötü niyetli kişilerin, kullanıcıların PC’lerine sızmak için yeni yollar arayışında olduklarına dikkat çekerek, özellikle müzik ve video dosyalarını indirirken virüs ve trojan tehdidi karşısında temkinli olmak gerektiğini kaydetti.

Çok az insanın medya dosyalarının virüs, spyware ve diğer trojan programlarını barındırdığını bildiğini belirten Heron, “Müzik ve videoya ilginin artışıyla birlikte, download sayısı da büyük artış gösteriyor. Ama birçok insan bunun sadece müzik veya video olduğunu düşünüyor” uyarısında bulundu.

Bilgisayar uzmanları, IBM’in bu konuda topladığı verilere işaret ederek, 2004’te her 943 e-postadan birinin “phish” olduğunu, bu rakamın 2005’te 304 elektronik postadan birine yükseldiğini vurguladılar.

Uzmanlar, virüs bulaşan bir bilgisayarın tamirinin de masraflı olacağını belirterek, kullanıcılara 2006’da bilgisayarlarını virüs ve diğer tehlikelere karşı açık tutmamaları ve gerekli önlemleri almaları uyarısında bulundular.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1602
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.