Sony PlayStation 4 Teknik Özellikleri

Sony PlayStation 4

 

SonyPlayStation 4'ün tanıtımını oyunseverlerin yakından takipçisi olduğu Dünyanın En Büyük Oyun Fuarı olan E3'te gerçekleştirdi. Tasarımıyla ve teknik ayrıntılarıyla dikkat çeken PS4, özellikle PlayStation 3'ün "Fat" sürümüyle kıyaslandığında fazlasıyla ilgi çekici görünüyor. Oldukça keskin hatlara sahip olmasıyla özellikle agresif tasarımlardan hoşlanıyorsanız öncelik tanıyacağınız bir konsol olduğunu söyleyebiliriz.

Sony, PlayStation 4'te Cell işlemci yerine x86 işlemciyegeçti. 8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar işlemcisi ve AMD Radeon tabanlı 1.84 TFLOPS grafik işlemcisiyle oldukça iddialı olan PS4, 8 GB GDDR5 RAM kullanıyor. Depolama alanı olarak 500 GB kapasite sunan PS4, optik okuyucu olarak da 6x Blu-ray sürücüye yer veriyor. Bağlantıları arasında da 2 adet USB 3.0, AUX, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, Ethernet ve optik ses çıkışını görebiliyorsunuz. Teknik ayrıntılarıyla ilgi çeken bir konsol olmayı başaran PS4, böylece bir önceki sürümde görüntü kalitesiyle pek çok oyunda Xbox'a kaptırdığı bayrakları geri toplayacakmış gibi görünüyor. Eğer bir Xbox fanıysanız taraf değiştirmek için doğru bir zamanda olabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Gamepad yenilendi

PS4, gamepad'iyle de yenilendi.  DualShock 4 olarak anılan yeni gamepad, tasarımıyla Xbox 360 gamepad'inden alıntılara sahip. Böylece gamepad tasarımı nedeniyle önceden daha rahat olduğu için Xbox'ı tercih edenlerdenseniz, artık PS4'e geçmek için bir nedeniniz daha bulunuyor. Rahat bir tutuşa sahip olan DualShock 4, en büyük farkı üzerindeki dokunmatik alanıyla yaratıyor. Dizüstü bilgisayarlardan aşina olduğumuz touchpad alanına benzeyen bu ekrana tıklayarak oyunlarda ek kontrol sahibi olabiliyorsunuz. Ayrıca DualShock 4 üzerinde dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise "Işık çubuğu". DualShock 4'ün önünde yer alan bu renkli alanla birlikte hareket algılayıcı özelliği de kazanan gamepad, PlayStation Eye kamerayla PS Move'a benzer bir deneyim yaşatıyor.

Ek avantajlar ve fiyat farkı

Özellikle konsolda Türkçe oyunlar oynamak istiyorsanız PS4 tam size göre. Bu bağlamda Sony Türkiye'nin gerçekten iyi çalıştığını söyleyebiliriz. En son oyunları, tecrübeli bir kadro ve profesyonel seslendirme ile Türkçe destekli olarak piyasaya sürme çalışmaları takdire şayan.

Son olarak PS4'ün en büyük artılarından bir diğeri de Xbox One'dan daha ucuza satılacak olması.399 Euro'luk fiyat etiketine sahip olan PS4, Xbox One'ın paket içeriğinde Kinect'i bulundurmasının aksine normal seçenekte PlayStation Eye kameraya yer vermiyor. Bu fiyat farkı da bundan dolayı doğuyor. Bunun bir noktada avantaj yarattığı kesin. Ancak eğer PS Move kullanmak isterseniz PlayStation Eye'ı ayrıca almak durumunda kalıyorsunuz.

Kaynak: Chip
Tarih:
Hit: 2296
Yazar: GordonFreemanYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.