Sophos'un anketi: Virüs yazarlarına verilen ceza etersiz...

Sophos tarafından işyerinde PC kullanan 550 kişi üzerinde yapılan bir web anketi, % 78 oranındaki bir grubun geçen Cuma yargılanan Alman genci Sven Jaschan'ı Netsky ve Sasser solucanlarını yazıp dağıtmaktan suçlu bulan hükmün yeterince sert olmadığı görüşünde olduğunu ortaya çıkarmıştır.


Anketi yanıtlayanlardan % 17'si Jaschan'ı yirmibir ay gözaltı ve otuz saat kamu hizmetine mahkum eden Kuzey Almanya mahkemesinin kararına katılmıştır.

Yalnızca % 5 bu cezanın çok sert olduğu görüşündedir.

Sophos'un 2003'te bilgisayar kullanıcıları üzerinde, Gal'li virüs yazarı Simon Vailor'ın 2 yıllık gözaltı cezası hakkında yaptığı ankette % 61 oranındaki bir grup bir virüs yazan ve dağıtan herhangi birine en uygun cezanın hapis olduğu görüşündeydi.

Sophos'un güvenlik danışmanı Carole Theriault "Ankete katılanlardan neredeyse % 80'inin Jaschan'ın cezasının çok hafif olduğunu düşündüğüne göre, birçok bilgisayar kullanıcısı adaletin yerine geldiğine inanmamaktadır," dedi. "Jaschan'ın mahkemesinden bile ilginç olan şey, Microsoft'un Jaschan'ın izlenmesine yardım eden ve kimliği açıklanmayan iki kişiye saçtığı 250,000 dolardır. Spekülasyonlar bu kişilerin Jaschan'la işbirliği içinde olabilecek gençler olduğu varsayımını işaret etmektedir. Microsoft'un bu suçlara karşı güçlü eylemlere girdiğini görmek güzel, ancak tutuklanan her virüs yazarı için büyük paralar saçması gerekecekse, işi zor."

Microsoft yazılımlarına saldıran siber suçluların başarıyla kovuşturulması için yönlendirici bilgilere ödül vaat etmektedir. Microsoft'un ikinci başkanı ve genel yardımcı danışmanı Nancy Anderson'ın ifadesi şöyledir: "Bu olayda yasa yürütme işlemleriyle paralel çalışmak ve destek vermek önemli ve tatmin ediciydi. Alman polis yetkililerinin olayı çözmesine yardımcı olan, güvenilir bilgi sağlayan kişilere parasal bir ödül vermekten memnunuz."

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1375
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.