Spirit’in tekerleği durdu

NASA’nın Mars’ta yaşam izi arayan ikiz robotlarından Spirit’in bir tekerleğinin bozulduğu saptandı. 

NASA’nın 3 Ocak 2004’te gezegen yüzeyine inen ve o tarihten bu yana son derece değerli bilgiler toplayan ikiz robotlarından Spirit’in başı tekerleğiyle dertte. Sağ ön tekerlekteki arıza, robot aracın Mars’taki kış şartlarında daha fazla Güneş ışını yakalamak amacıyla yer değiştirmesi sırasında ortaya çıktı. Uzmanlar, Spirit’in bir tepecikte takılı kalmış olduğunu tahmin ediyor.

Aynı tekerlekte daha önce de sorun çıkmış ve yazılımın yeniden formatlanmasıyla giderilmişti. Ancak bu seferki arızanın, tekeri yürüten motorda çıkmış olması işleri zorlaştırıyor.

 

6 AY DENDİ, 2 YILDIR MARS’TA
Mühendisler, tekerlek aksamında döner kısma enerji aktarımında sorun çıkmış olabileceğini vurguluyor. Spirit’in tekerleğindeki dönüşümü ayarlayan bölüm, şimdiye dek 13 milyon tur attı. Mars’ta 6 ay çalışması beklenirken Spirit, 2 yıldır yüzeyde geziniyor ve uzmanlar bu ve benzeri ‘metal yorgunluğu’ olarak sınıflandırılacak arızaların doğal karşılanması gerektiğini belirtiyor.

Spirit, Mars’ın erken tarihinde bir meteor darbesi sonucu oluştuğu düşünülen 95 km çapındaki Gusev Krateri’nde araştırmalar yapmıştı. Spirit’in kayaları delen matkap ucu köreldiği için bir süredir işe yaramıyor. Ancak, fotoğrafların görüş kalitesini artırmak için kaya yüzeylerini süpürmeye yarayan fırçası şimdilik işliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1291
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.