Steve Jobs‘ın 3. Ölüm Yıldönümü

Teknoloji dehalarından Steve Jobs'ın bugün aramızdan ayrılışının 3'üncü yıl dönümü. Geleneği bozmayarak çalışanlarına gönderdiği e-posta ile Jobs'ı anan Apple CEO'su Cook, Jobs'ın değerlerine her zaman sadık kalınacağını yazdı.20'nci yüzyılda yetişmiş dehalardan birisi olarak gösterilen ve yakandığı kanser nedeniyle hayatını kaybettiğinde ABD Başkanı Barack Obama tarfından 'dünya bir hayalci kaybetti' sözleriyle anılan  Apple'ın kurucusu  Steve Jobs'ın ölümünün bugün 2. yıl dönümü. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Apple, Jobs'ın ölümünü maille andı. Apple CEO'su Tim Cook tüm Apple çalışanlarına gönderdiği e-posta'da, Jobs'ın etkisinin hala güç kaybetmediğini belirtti. 

Jobs'ın oluşturduğu değerlere her zaman sadık kalınacağını ifade eden Cook "Steve'in vizyonu, hayatta olduğu yılların çok ötesine uzandı ve Apple üzerine inşa ettiği değerler her zaman bizimle"  olacak ifadelerini kullandı. Cook, mektubunda şu sözlere yer verdi:

Henüz 56 yaşındaydı...

"Pazar günü Steve'in üçüncü ölüm yıldönümü. Benim gibi, eminim birçoğunuz da o gün onu düşüneceksiniz... Steve'in dünyayı daha iyi bir hâle getirmek için yaptıklarını takdir etmek adına bir dakika ayıracağınızı umuyorum. Çocuklar onun hayalini kurduğu cihazlar sayesinde, yeni yollar öğreniyor. Dünyadaki en yaratıcı insanlar onları senfoni ve pop şarkıları bestelemek için kullanıyor ve metin mesajlarından şiirlere ve romanlara kadar yazılarını onlarla yazıyorlar. Steve'in yaşamındaki çalışmalar, bugün sanatçıların eserlerini yarattıkları tuvali oluşturdu. Steve'in vizyonu hayatta olduğu yılların ötesine geçerken, oluşturduğu değerler hep bizimle olacak. Bugün üzerinde çalıştığımız birçok fikir ve proje ölümünden sonra ortaya çıktı ama üzerimizdeki etkisi asla unutulamaz. Hafta sonunun tadını çıkarın, Steve'in efsanesini geleceğe taşımamızda yardım ettiğiniz için hepinize teşekkürler."

Steve Jobs, yakalandığı pankreas kanseri sebebiyle henüz daha 56 yaşındayken aramızdan ayrılmış ve teknoloji dünyasını yasa boğmuştu. 

İşte Jobs'un iş yaşamından kilometre taşları:

Jobs, 1970 yılının sonunda arkadaşı Steve Wozniak ile Apple bilgisayar üzerinde çalışmaya başladı. 
Jobs ve Wozniak'ın Slikon Vadisi'nde yaptıkları ilk Apple bilgisayar 1976 yılında 666,66 dolardan satışa sunuldu.

Apple'ın ilk başarılı kişisel bilgisayarlarından biri olan Apple II 1977 yılında piyasaya sürüldü. İki yıl sonra Apple'ın satış rakamları 1 milyar doları buldu.

Apple, 1984 yılında grafiksel kullanıcı arayüze sahip Macintosh bilgisayarı kullanıma sundu.

Steve Jobs, 1985 yılında dönemin Appel CEO'su John Sculley ile olan anlaşmazlığı yüzünden Apple'dan ayrıldı. Wozniak da istifa etti.

Jobs, 1986 yılında NeXT adlı şirketi kurdu. Bu şirketin ilk bilgisayarı 1989 yılında 6 bin 500 dolardan satışa sunuldu. Bilgisayarın yazılımı bugünkü Macintosh ve iPhone işletim sistemlerinin temelini oluşturdu.

Apple, NeXT'i 430 milyon dolara aldıktan sonra Jobs 1997 yılında Apple'a danışman olarak geri döndü.
Apple, 1998 yılında modern görünümlü iMac bilgisayarı piyasaya sürdü. iMac Apple'ın talihini döndürdü ve Jobs iki yıl sonra 2000 yılında Apple'ın CEO'su oldu.

Apple, 2001 yılında iPod ile müzik çalar piyasasına dahil oldu. İPod'un başarısı çevrimiçi müzik mağazası iTunes Store ile akıllı telefon iPhone'un önünü açtı.

iTunes Store 2003 yılında hizmete girdi. Apple iTunes Store ile dünyanın en büyük müzik piyasasının sahibi oldu.

Apple, akıllı telefon olarak bilinen iPhone'u 2007 yılında piyasaya sundu.

Jobs, en son 2010 yılında tablet bilgisayar iPad'ı dünyaya tanıttı.

 

http://www.youtube.com/watch?v=0quHs9UPqBc 

 

 

 

 

Tarih:
Hit: 2635
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.