Teklan ile Siberalem Arasında dDOS Tartışması

EBI firması, kendisine dDOS saldırısı yapıldığı suçlamasıyla Teklan aleyhine beyoğlu Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulundu. Şirketin itiraf.com, siberalem benzeri sitelerinin host edildiği firma olan Teklan'dan ayrılmak istemesi üzerine saldırıların başladığı iddiası, sektörü karıştırdı. Teklan konuyla ilgili bir açıklama yaparak, olayı yalanladı.

 

İşte bu konuda ilginç bir olay İstanbul’da meydana geldi. İnternet’in popüler arkadaşlık (sosyal network)portallerinden SiberAlem’in temmuz ayı içinde uğradığı Ddos saldırıları sonucunda, sistemin 5-6 gün gibi uzun süreler boyu kullanılamaz hale gelmesi sonucu adli makamlara şikayette bulunduğu ve yapılan tespitler sonucu da Teklan'ın birlikte çalıştığı, dakikhost firmasından bir kişinin gözaltına alındığı ve sonra tutuksuz yargılanmak üzere hakkında dava açıldığı, ayrıca Teklan yöneticilerinin de ifadelerinin alınacağı bilgisini aldık.

Konuyla ilgili iddia, Teklan ile SiberAlem sitesinin sahibi olan EBI arasında bir iş anlaşmazlığı olduğu şeklinde. Sitenin host edildiği Teklan firmasının dönem sonunda, büyük bir hosting ücreti istemesi üzerine, EBI’nin hosting firmasını değiştirmeye karar vermesinin, Teklan tarafından hoş karşılanmadığı ve bunun üzerine de saldırıların yapılmaya başlandığı iddiası ile yapılan şikayet dün internet camiasına bomba gibi düştü.

Gerçi konu, internet camiasında bir süredir zaten konuşuluyordu. Çünkü dDOS saldırısının, portalin daha sonra taşındığı Netone firmasının da rahatsız ettiği biliniyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yayına başlayan ve futbol maçlarını video ile veren portal gibi bir kaç sitenin de saldırıya uğradığı konuşuluyor.

Sektörden bir uzman, konuyla ilgili görüşmelerin, hukuki yola başvurmadan önce yapıldığı ama olayın önlenemediği bilgisini verdi.
 

Kaynak: http://www.internethaber.com
Tarih:
Hit: 3822
Yazar: HolyOneYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.