Telefonla dolandırıcılığın ‘üstadı’

  • Fransız şirketlerini 6.1 milyon avro dolandırdıktan sonra İsrail’e yerleşen Gilbert Chikli lüks villasında eşiyle ‘kazandığı’ paraların keyfini sürüyor.
  • Ülkedeki banka ve büyük şirketleri arayıp kendisini CEO olarak tanıtan dolandırıcı, çaldığı paraları Çin’de sahte alım ve şişirilmiş faturalarla aklamış.

Gilbert Chikli (50) ve eşi Shirly Chikli (31) İsrail’in Ashdod şehrindeki villalarında.

Gilbert Chikli, Fransa’da büyüyen İsrail asıllı bir dolandırıcı. Sadece Fransa’dan 6.1 milyon avro çalan Chikli bugün İsrail’de bir sahil şehrinde büyük bir villada keyifli bir hayat sürüyor. Ünlü dolandırıcı, zekasını ve ikna yeteneğini kullanarak işleri öyle karmaşık hale getirmiş ki, uluslararası siyaset ve evrak işlemleri sebebiyle kimse onu rahatsız edemiyor.

Sahte CEO

Fransa’da Çinli ve İsrailli ailelerin bir arada yaşadığı bir mahallede büyüyen Chikli ilk dolandırıcılığını büyük bir Fransız bankası üzerinden gerçekleştirmiş. Bankanın CEO’suna dair pek çok detaylı bilgi edinen dolandırıcı, kurumun büyük şubelerinden birinde Şube Müdürü olarak çalışan Bayan G’yi (Fransız yasaları gereği bankacının adının verilmesi yasak) telefonla arayarak kendisini bankanın CEO’su olarak tanıtmış. Son görüşmelerine dair birçok detaylı bilgi verince Bayan G, gerçekten CEO ile konuştuğuna inanmış.

Daha sonra Bayan G’ye bir terör saldırısı planlandığını ve gizli bir operasyon yürütülmesi gerektiğini belirten sahte CEO, Paul adında bir gizli ajanının kendisiyle iletişime geçeceğini, bu yüzden bir kullan at telefon almasını söylemiş. Bir anda kendisini büyük bir operasyonun içinde bulan ve panikleyen Bayan G denilenleri harfiyen yerine getirmiş. Birkaç ay önce Londra metrosuna düzenlenen terörist saldırılarının yankılarının hala sürüyor olması da operasyonun inandırıcılığına katkı sağlamış.

Bayan G’yi 43 kere arayarak detaylı sorular soran Gizli Ajan Paul rolündeki Chikli, bankanın en büyük müşterilerinin hesaplarından toplam 358 bin avroyu belirlenen bir noktaya getirmesini söylemiş. Paraları incelendikten sonra iade edeceğini belirten Paul, Bayan G’yi ikna etmeyi başarmış. Bir kafenin tuvaletine getirilen para dolu çanta, yan kabinde bulunan ve gizli şifreyi söyleyen bir kadına yine Bayan G tarafından teslim edilmiş. Şube Müdürü ardından kafeye oturup paranın incelenerek geri dönmesini beklemiş.

Kara para Çin’de aklandı

Kendisiyle yapılan röportajda belirttiğine göre Chikli o sırada tuvaletten dönen kız arkadaşı ve 358 bin avro ile birlikte Çin ve Hong Kong bankalarının yolunu tutmuş. Yurt dışından gelen paraların kaynağı ile ilgilenmeyen ve dışarıdan müdahaleye kesinlikle kapalı olan Çin bankacılık sistemi Chikli’nin bu parayı aklamasına yardımcı olmuş. Daha sonraları DisneylandThomson SABarclaysGaleries Lafayette ve American Express gibi pek çok dünyaca ünlü şirketi aynı yöntemle dolandırmaya teşebbüs eden Chikli, başarılı denemelerinden elde ettiği paraları Çin’de kurduğu paravan şirketlerle alışveriş yapmak için kullanmış. “Bazen gerçekten ürün satın alırdım. Ama mesela 20 ton çelik sipariş ettiysem oradaki görevliye rüşvet verip sanki 100 ton almış gibi yazdırırdım.” diyen Chikli bu şekilde tüm paralarını akladığını ve hepsinin belgesinin elinde bulunduğunu söylüyor.

Fransa’da bir süre sonra yargılanmaya başlanan ve ülke dışına çıkışı engellenen dolandırıcı bu dönemde kiraladığı özel bir jetle İsrail’e kaçmış. Fransız mahkemesi daha sonra Chikli’yi 70 milyon avro çalmaya teşebbüs ve çeşitli Fransız şirketlerinden 6.1 milyon avro çalmak suçlarından mahkum etmiş ancak Chikli bir daha Fransa sınırlarına girmemiş. Fransız yetkililer İsrail’den bir iade talebinde bulundu mu bilinmiyor. İki taraf da konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Ancak Chikli Çin’den aldığı evraklarla kendisini savunabileceğinden emin. Üstelik böyle bir davada Çin’in batılı ülkelere yardımcı olma ihtimali oldukça düşük. Haliyle Fransız mahkemelerinin eli kolu bağlı durumda.

Gilbert Chikli artık bu tarz dolandırıcılıklar yapmadığını söylüyor. Ancak Fransa’da benzer yöntemleri kullanarak dolandırıcılık yapanların oranı her geçen gün artıyor. Bu tarz suçlara maruz kalan Fransız şirketlerinin toplam kaybının 2 milyar dolara yaklaştığı ifade ediliyor. Gilbert Chikli ise İsrail’deki evinde karısıyla mutlu bir yaşam sürüyor.

Tarih:
Hit: 3276
Yazar: 1049Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

DanqerLine tarafından yazıldı. Tarih: 30/Nis/16 19:03
adam king ve şuan idolum oldu :D
maserati tarafından yazıldı. Tarih: 18/Nis/16 00:45
bu mu üstad. bu adam uğraşmış, bizim terör şubeden aradıklarını idda edenlerin yanında halt etmiş bu :D Asıl vurgun orda oldu.
volkan tarafından yazıldı. Tarih: 09/Nis/16 01:36
olaydan sonra Fransız emniyeti bankacılara sms atsaymış
kendini ceo polis vs olarak tanıtarak terör eylemi operasyonu adı altında sizden para talep eden olursa hemen ihbar edin :D
cthax tarafından yazıldı. Tarih: 08/Nis/16 17:27
yok artık adam birde çekinmeden röportaj verip rahat rahat fotoğraf çektirmiş :)
manhyak tarafından yazıldı. Tarih: 06/Nis/16 23:26
Türkiyeye yerleşsin hırsızlar iyi prim yapıyor burda
Cayan tarafından yazıldı. Tarih: 06/Nis/16 15:32
tony montana gibi oturmuş ibnenin evladı
https://www.youtube.com/watch?v=Y5xiI2lxwvk
zalimadam tarafından yazıldı. Tarih: 04/Nis/16 00:47
https://www.youtube.com/watch?v=BwKCtz9A5YM
xxjokerxx tarafından yazıldı. Tarih: 03/Nis/16 00:41
iyi lan bizde en azında milletin bir kaç binlirasını çalıyorlar fransa da banka dolandırıyolarmış
WarHead tarafından yazıldı. Tarih: 03/Nis/16 00:26
siftah benden. hatun 10 numaraymiş. annesi yasiyormu ki adamin.