Teröristler internette

Terör örgütleri, sohbet odalarında sempatizan kazanmaya çalışıyor...

İçişleri Bakanlığı uzmanları 'internet ve terör örgütleri' ile 'internet ve ırkçılık' üzerine rapor hazırladı. Raporda Türkçe içerikli, ırkçılığı öven, yabancı düşmanlığını vurgulayan ve Türk toplumunu etnik gruplara bölerek ayrımcılık yapan sitelerin risk oluşturacak derecede arttığı bildirildi.

Türkiye aleyhine faaliyet gösteren terör örgütlerinin internet yapılanmasının deşifre edildiği raporda, örgütlerin gençleri kandırmak için sohbet sitelerine yuvalandığı vurgulandı. İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etütler Merkezi uzmanlarının yaptığı araştırmada terör örgütlerinin 'güvenli bir şekilde suç işlemek' için interneti kullandığı bildirildi. Ayrıca, örgütlerin, şifreli mesajlar gönderdiğine dikkat çekildi. Raporda şu ifadeler yer aldı: "Genel olarak denetim ve gözetimden uzak olan internet, gençler için kontrolsüz bir kapı hükmünde. Bugün için binlerce site bomba, silah yapımı ve kullanımı konusunda eğitim imkanı sunuyor."

Raporda, interneti kullanan gençler ve çocukların beyin yıkama metotları sonrası terör örgütünün faaliyetlerine sempati duyduğu, onları destekleme ve yardım etme gibi suçlara karıştığı ifade ediliyor. Örgütler kişisel internet sitelerinden linkler vermek suretiyle faaliyetlerini yürütmeye çalışıyor. Bu sitelerde bomba yapımı gibi bilgiler detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Uzmanlara göre, ziyaretçi sayıları her geçen gün artan bu sitelerin varlığı çeşitli etnik grupların yaşadığı Türkiye için risk oluşturacak düzeye ulaştı. 'Laik-antilaik, Türk-Kürt, Alevi-Sünni' ayrımıyla çatışma ortamı oluşturuluyor. Gruplarda, birbirine karşı nefret ve kin duygusu aşılanıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1110
Yazar: KaptaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.