TT, kotayı aşan kullanıcıyı uyarmalı

İnternet bağlantılarında, TT kullanıcıyı kotayı aşıp aşmadığı hakkında uyarmıyor. Dolayısıyla ne kadar kota kullandığını kullanıcının kendi kontrol etmesi gerekiyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, “Ancak bu biraz teknik bir konu olduğu için her kullanıcının bunu yapması mümkün değil. Bu nedenle, ADSL servis sağlayıcısı olarak Türk Telekom, kullanıcıların kotalarını ölçmesini sağlayan küçük bir programı ücretsiz sunmalıdır” diye konuştu.

TT: KULLANICILARI KOTA AŞIMINDA UYARMAMIZA GEREK YOK
Türk Telekom Adana İl Müdür Yardımcısı Elife Sarı ise, limit aşımıyla ilgili bilgilerin abone olunurken verildiğini ifade ederek, “Abonelerimiz sitemizden aylık kullanım miktarlarını gösteren bilgilerine ulaşabiliyorlar. Bu nedenle, kota ölçen veya bildiren bir programı vermeye gerek görmüyoruz” dedi.

Sarı, “Günde 8 saat kullanımla kotanın aşılacağı diye bir yanlış anlaşılma var. Abonelerimiz, günde 8 saatten az kullanmalarına rağmen, kota aşımı yaşadıkları yönünde şikayette bulunmaya başladılar. ADSL’de önemli olan, bağlantı süresi değil, indirilen veri miktarıdır” şeklinde konuştu.

KOTA UYGULAMASI KABARIK FATURA GETİRİYOR
Türk Telekom, 1 Ağustos tarihinden itibaren, 3, 6 ve 9 gigabyte kotalı bağlantıya sahip kullanıcıların 512 kilobyte olan bağlantı hızını, herhangi bir tarife değişikliği ve fiyat artırımı olmadan 1 megabite (1024 kilobyte) çıkartmıştı. Kotalı ADSL tarifesinde, kullanıcılar aylık 3, 6 ve 9 gigabyte kullanım kotalarını aştıklarında, kullandıkları megabyte başına aylık ücrete ek olarak 1 YKr ödeme yapmak zorunda kalıyor. Birçok kullanıcı, internette beğendikleri uygulamalardan yararlandıkları için kotaların ister istemez aşıldığını ve beklenmedik faturalarla karşılaştıklarını ifade ediyor.

Kullanıcılar ADSL hattında kota aşımı adslkota.ttnet.net.tr adresinden kullanıcı bilgileri ve şifre girerek kontrol edebiliyor.

Renenin Notu : Türktelekomdan aldığım son haberlere göre, TTnet 2020 Yılı Hedefini Açıklamış. Bu Açıklamaya Göre 2020 Yılında 100 Mbit/3 gb kotayı sadece 49 YTL'ye kullanabilecekmişiz :D

Kaynak: Ntvmsnbc
Tarih:
Hit: 3388
Yazar: AntikkyYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.