TÜBİTAK’tan 100 bin YTL destek!

TÜBİTAK yeni girişimcilere "Teknogirişim Programı" adı altında 100 bin YTL oranında destekte bulunacak. Yararlanmak için üniversite mezunu ya da öğrencisi olmanız şart!

TÜBİTAK’ın girişimciliği destekleme faaliyetleri, ağırlıklı olarak teknoloji tabanlı uygulamalar ekseninde gerçekleşiyor. Bu konuda, TÜBİTAK’ın en yeni uygulamalarından biri “Teknogirişim Programı”. “Teknoloji ve Yenilik Odaklı Girişimleri Destekleme Programı” olarak da adlandırılan “Teknogirişim Programı” özellikle eğitimli gençlerin, girişimcilik temelinde iş yaşamına kazandırılmasını, kendi iş fikirlerini hayata geçirmek üzere desteklenmesini öngörüyor.

Henüz iki aylık olan bu programla, üniversite eğitimi almış gençlerin özellikle eğitim gördüğü alandaki bilgiye dayalı iş fikirlerini, ticari faaliyet olarak hayata geçirmeleri amaçlanıyor. Bu programdan lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitimli öğrenciler ve mezunlar yararlanabiliyor.

100 bin YTL destek var

Program kapsamında, girişimci adaylarına iş fikri doğrultusunda bir şirket kurduruluyor. Bu yapılırken, söz konusu iş fikrinin hayata geçirilme aşamalarının değerlendirildiği bir iş planı da oluşturuluyor. Bir başka deyişle, girişimciye nasıl bir iş planı hazırlaması gerektiği öğretiliyor. İş planı doğrultusunda şirketini kuran girişimci, TÜBİTAK’tan finansal destek alabiliyor. Şirketin, personel, malzeme, alet/teçhizat/yazılım, seyahat, danışmanlık, hizmet alımı; ofis kira gideri ve ofise ait su, elektrik, ısıtma ve iletişim giderleri gibi maliyetlerin yüzde 75’i, TÜBİTAK tarafından karşılanıyor. Bu kapsamda, girişimciye en fazla 100 bin YTL oranında destek olunuyor ve bu destek bir yıl süreyle veriliyor.

Bu programdan yararlanmak istiyorsanız, üniversitelerin örgün öğrenim veren herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumda veya yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmanız veya lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinden birini ön lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini bitireli beş yıldan uzun zaman geçmiş olan kişilerin başvurusu alınmıyor.

Nasıl başvuracaksınız

Programa başvuru için herhangi bir zaman sınaması bulunmuyor, istediğiniz tarihte başvuru yapabilirsiniz. Başvurmak için ise “Girişim Önerisi” ve “Girişim Planı” formaları doldurmanız gerekiyor. Bu formlarda, TÜBİTAK tarafından ücretsiz olarak sağlanacak olan Girişimcilik ve İş Planı eğitimine katılmak isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz. “Girişim Önerisi” dahilinde, iş fikrinizin tanıtımını ve bir özetini yapmanız gerekiyor.

Ayrıca iş fikrinizin yenilikçi yönünü belirtmeniz, örneğin iş fikrinizin ortaya çıkış nedenlerini ve amacını özetlemeniz isteniyor. Kurmayı planladığınız işletme ile ilgili bilgileri belirttikten sonra, ihtiyacınız olan toplam bütçeyi ve TÜBİTAK dışında yararlanabileceğiniz muhtemel finans kaynaklarını da yine “Girişim Önerisi” başvurusu kapsamında belirtmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

İş süreçlerinizi anlatmanız isteniyor

Bir sonraki aşama olan “Girişim Planı” formundaysa, iş fikrinizin hayatiyet kazanması için uygulanacak yöntemlerle ilgili bilgiler buılunuyor. Ayrıca proje bütçesi, tahmini proje maliyet formları da yine bu form dahilinde veriliyor. Örneğin, iş fikrinizin hayata geçmesi için gerekli teçhizat ve bunların maliyeti, muhtemel seyehat giderleriniz ile işletme giderleriniz gibi maliyetleri detaylı olarak bu formda belirtmelisiniz.

Son olarak “Girişim Planı”nda; kurulacak işin Pazar analizi, pazarlama planı, üretim ve yönetim planı ile finansal plan da yer almalı. Tüm bu bilgileri içeren başvuru formlarıyla TÜBİTEK’a başvuruda bulunmanız mümkün. TÜBİTAK’tan söz konusu başvuru formlarını kılavuzları ile birlikte alabilirsiniz. Böylece başvuru formunda yer alan soruları yanıtlayarak, iş fikrinizin hayata geçmesi için iş planı hazırlama yolunda adım atabilirsiniz.
 

Daha detaylı bilgi için: TÜBİTAK: 0312 467 77 98

Tarih:
Hit: 1765
Yazar: hitbaytarYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.