Turing Günleri '06: Rastgelelik ve Karmaşıklık *

Mayıs 27, 2006

BİLGİ'DE ALAN TURING GÜNLERİ
"Rastgelelik ve Karmaşıklık"

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü, beş yıldır düzenlediği Alan Turing Günleri başlıklı etkinliği bu sene 27 Mayıs tarihinde Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleştirecek. İngiliz matematikçi ve düşünür Alan Mathison Turing adına düzenlenen etkinlik, her yıl olduğu gibi bu yıl da hesaplama kuramında ve teknolojilerinde farklı paradigmalara yer vermekte.

Oturumlar “meraklı” ve ilgili herkesin katılımına açık olacak.

Bütün konuşmalar İngilizce olacaktır.


Toplantının Amacı ve Niteliği
 
'Turing Günleri', uluslararası katılımlı bilimsel bir sempozyum olarak organize edilegelmektedir.

Bu toplantının amacı 'Hesaplama Teorisinde ve Bilgisayar Bilimlerinde' uluslararası çevrelerdeki yeni eğilimlerin ve gelişmelerin tartışıldığı tanıtıldığı bir zemin yaratmaktır. Ayrıca ülke genelindeki çok sayıda araştırmacı ve bilim adamının söz konusu konularda yeni araştırmalara ve işbirliğine teşvik etmek diğer önemli hedefidir.

’Turing Günleri’ sempozyumu her yıl farklı bir başlık altında toplanmaktadır. Örneğin, 'Turing Günleri 2005'te DNA hesaplama teorisi ve DNA bilgisayarlarının esasları tartışılmış, yeni yönelimler ve araştırmalar için öngörülerde bulunulmuştur. Toplantıda yurt genelinde ve yurt dışından, Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, Fizik ve Matematik dallarından 300'ü aşkın katılımcı yer almıştır.

Bu yılın konusu ise "Rastgelelik ve Karmaşıklık" olarak belirlenmiştir. Bu toplantıya Amerika, Yeni Zelanda, Arjantin, İsviçre, ve Almanya’dan Rastgelelik ve Hesaplamalı Karmaşıklık hakkında ileri düzeyde çalışmalar yürüten bilim adamları katılacaktır. Her bir konuşmacı katılımcı kendi bulgularını ve deneyimlerini tartışacak ve aktaracaktır.* Randomness = Rastgelelik ve Complexity = Karmaşıklık ifadeleri Türk Dil Kurumu Bilişim Terimleri Sözlüğü'nden alınmıştır.

-----------------------------------------------------------------------

Katılım ücretsizdir.

Kayıt için: http://cs.bilgi.edu.tr/pages/turing_days/registration.php

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1923
Yazar: CriminalYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.