Türkiye telefonda AByi geçti

Avrupa Birliği'nin kamuoyu yoklamalarından sorumlu birimi Eurobarometre tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, Türkiye'deki evlerdeki sabit ya da cep telefonu oranının AB ortalamasını geçtiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye'de sabit telefon ya da cep telefonu bulunan hanelerin oranı yüzde 96 olarak belirlenirken bu alandaki AB ortalaması yüzde 95'te kaldı. Çalışma, bilgisayar alanında ise Türkiye'nin daha çok adım atması gerektiğini ortaya koyuyor.

Telefon bulundurma konusunda AB'nin en önde gelen ülkeleri, yüzde 100 oranla Lüksemburg, Hollanda, İsveç ve Malta. Bu oranın en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 87'yle Macaristan, yüzde 85'le Bulgaristan ve yüzde 77'yle Romanya.

Hem sabit hem cep
Hem cep telefonu hem de sabit telefon bulunan hanelerin oranı ise Türkiye'de yüzde 57 olurken AB'nin bu alandaki ortalaması yüzde 58 olarak belirlendi. Bu alanda ilk üç sırada İsveç (yüzde 87), Malta (yüzde 86) ve Hollanda (yüzde 85) yer alırken son üç sıradaki ülkeler Macaristan (yüzde 31) ile Litvanya (yüzde 30) ve Romanya (yüzde 30) oldu.

Eurobarometre araştırması, en az bir bilgisayar bulunan hanelerin oranının Türkiye'de oldukça düşük olduğunu ortaya koydu. Bu alanda Türkiye, yüzde 14 ortalamayla son sırada yer alırken AB ortalaması yüzde 54 oldu. Hanelerinde en az bir bilgisayar bulunan ülkeler sıralamasında ilk üçte, Danimarka ve Hollanda (yüzde 83) ile İsveç (yüzde 76) yer aldı.
Kaynak: İnternoş Haber
Tarih:
Hit: 2108
Yazar: AyroYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.