Türkiyeden internet rakamları

Tüm İnternet Evleri Derneği (TİEV) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Andiç, Türkiye'deki internet abone sayısının 3,2 milyon, internet kullanıcı sayısının 15 milyon, internetin kafelerden kullanılma oranının ise yüzde 47 olduğunu bildirdi.

Yusuf Andiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörün hala tam olarak serbestleşmediğini, Türk Telekomun tekelinin devam ettiğini belirtti. Türk Telekomun altyapıya yatırım yapmasını beklediklerini ifade eden Andiç, şöyle konuştu:

''Hala kullanabildiğimiz en yüksek internet bağlantı hızı 2048 kilobyte. Gelişmiş ülkelerde bu hız çok düşük olduğu için verilmezken bizdeki altyapı nedeniyle bu sıkıntıları aşamadık. Türkiye'de internetle ilgili istatistiklere baktığımızda, internet abone sayısı 3,2 milyon, internet kullanıcı sayısı 15 milyon, internetin kafelerden kullanılma oranı ise yüzde 47'dir.''

Andiç, Türkiye'deki internet kafe sayısının 18 bin, internet kafelerde bulunan bilgisayar sayısının yaklaşık 400 bin, internet kafelerden hizmet alan ortalama kişi sayısının ise günde 2 milyon olduğunu kaydetti. -

''İNTERNET ZOR BİR DÖNEM GEÇİRİYOR''-

Andiç, son dönemde hazırlanan ''Elektronik Ortamda İşlenen Suçların Önlenmesine Dair Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın'' hızla hazırlanarak TBMM'ye gönderildiğini belirtti. Andiç, Adalet Alt Komisyonu'ndan geçirilerek üst komisyona iletilen tasarının sıkıntı yaratacak düzenlemeler getirdiğini savundu.

Tasarının interneti izleyecek ve kontrol edecek bir kurum oluşturulmasını hükme bağladığını, Telekomünikasyon Kurumu altında kurulacak bir birimle internetin özgür yapısının kurumun inisiyatifine bırakıldığını bildiren Andiç, şunları söyledi:

''Kanun, çocukların cinsel istismarı, müstehcenlik, fuhuş, intihara yönlendirme, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama ve uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma gibi suçların önlenmesini amaçlıyor. Ancak uygulamada ciddi sıkıntılar yaşanacağını düşünüyorum.

Öncelikle sıralanan suçlarla ilgili yazılı, sesli ve görüntülü materyallerin internet ortamında dağıtılması düzenleniyor. Buraya kadar her şey normal ancak internet sitelerinin çoğu interaktif olarak çalışıyor ve genelde paylaşıma yönelik sistemler ilgi görüyor.

Kişisel girişimleri bir yana bırakırsak milyonlarca insanın ziyaret ettiği büyük sitelerde yayınlanan binlerce içerikten biri örneğin müstehcenlik içeriyorsa bahsi geçen kurum, sitenin tamamını kapatabiliyor.

Ayrıca müstehcenliğin ölçülerini kim, nasıl belirleyecek? İntihara yönlendirme olarak ifade edilen maddenin nasıl belirleneceği de soru işaretleri taşıyor.''

Andiç, kurumun mahkeme kararına gerek kalmadan dilediği siteleri bu geniş maddelerin verdiği yetkiyle kapatabileceğini, ''sınırların olmadığı'' internetin, bu kurumun çizdiği sınırları kullanmaya başlayacağını ifade etti. Andiç, kendilerinin bu bağlamda, yasayı hazırlayanlara ''İnternetime Dokunma'' dediklerini ve bu isimle bir kampanya başlatmayı düşündüklerini kaydetti.

-İNTERNET HAFTASI-

9-22 Nisanda internetin Türkiye'ye gelişinin 14. yılının kutlanacağını, bu uygulamanın İnternet Kurulunun bir çalışması olarak ortaya çıktığını ifade eden Andiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçtiğimiz yıla kadar kurul, internet haftalarını yurt genelinde çeşitli etkinliklerle organize eder ve 'İnternet Yaşamdır' sloganıyla kullanımı teşvik etmek için mücadele ederdi. Ne yazık ki bu yıl hepimizi üzen bir gelişme yaşanıyor. Yıllardır bakanlığın organize ettiği İnternet Haftası, bu yıl resmi makamların desteği olmadan gerçekleşecek.

Bizler sivil toplumun bilişim dernekleri olarak tüm zorluklarına rağmen organizasyonu yapmaya karar verdik. 12 Nisanda Samsun'da doğum günü pastamızı kesmeyi planlıyoruz. Afişlerimiz bu hafta dağıtılmaya başlanacak. Herkesi İnternet Haftası'nda etkinlik düzenlemeye ve çalışmalarımızı desteklemeye davet ediyoruz. 'www.internethaftasi.org.tr' adresi koordinasyonu sağlayacak ve tüm etkinlikler oradan takip edilebilecek.''
Kaynak:
Tarih:
Hit: 948
Yazar: KaptaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.