Umut Vista'ya bağlandı

İşte yeni Windows: Birçokları için geleneksel bir arayüz gibi. Ancak Microsoft bu sefer hayli iddialı. Akıllı klasörler, gelişmiş dosya arama sistemi, sekmeli İnternet Explorer ve dahası, seneye huzurlarda...Microsoft, Nike'ın ardından en çok korsanı satılan marka. Bu çarpıcı sorunu aşabilmek için firmanın yöneldiği hedefse kullanıcılar için farklı Windows seçenekleri hazırlamak


Yayımlanan son araştırma raporlarına göre sadece geçtiğimiz haziran ayı içinde dünya çapında 91 milyon dolar tutarında yazılım ve sayısal (dijital) içerik, internet üstünden yasadışı olarak kopyalandı. Bu, geçtiğimiz seneye göre yüzde 13'lük artışa karşılık geliyor.

Masaüstü bilgisayarlardaki yüzde 90'lık kullanım oranıyla Microsoft da bu furyadan fazlasıyla payını aldı. Markalar arası korsan kopya satış ligine bakıldığında Microsoft, spor markası Nike'ın ardından ikinci sırayı alıyor. Adidas, Prada gibi köklü moda markaları bile bu konuda Microsoft'un gerisinde kalmış durumda. Sokakta satılan CD'lerin yanı sıra sahte lisanslarla yasalmış gibi satılan kopyalar ve Bittorent, Edonkey ve benzeri paylaşım yazılımları da bu sonuçta büyük pay sahibi.

Korsanlığın tutar olarak en büyük olduğu ülke ABD. İkinci Güney Kore'deki fatura ABD'nin onda biri.

Firma bu gidişe dur demek için bir yandan yasal mücadeleyi sürdürüyor, bir yandan korsan kullanımı engellemeye çalışıyor, diğer yandan da maddi koşullarının elverişsizliği yüzünden yasal kopya alamayanlar için ucuz Windows sürümleri geliştiriyor. Microsoft'un Windows'tan sorumlu başkan yardımcısı Will Poole tarafından yapılan açıklamaya göre Tayland, Malezya, Endonezya, Hindistan, Brezilya ve Latin Amerika'da satışa sunulan Windows XP Starter Edition kodlu bu ucuz sistemin satışları 'iyi gidiyor'. Kimi ülkelerde aylık düşük bir abonelik bedeliyle internet bağlantısı ve bilgisayar içinde bu kısıtlı Windows veriliyor. Böylece aylık düzenli ve ufak bir ödemeyle kullanıcılar yasal sınırlar içinde kalıyor.


Ancak diğer yandan Microsoft İcra Kurulu Başkanı Steve Ballmer ise yakın gelecekte daha pahalı Windows ve Office sürümlerinin de piyasaya sürüleceğini duyurarak akılları karıştırıyor.

Korsana yama dayanmaz
Firma geçtiğimiz hafta internette kendi sitesinden ücretsiz dağıtılan güvenlik yamalarını yüklemek isteyenlerin Windows sistemlerinin yasal olup olmadığını tespit edecek küçük bir yazılımı yüklenmesini şart koştu. Kritik güncellemelerin otomatik olarak yüklenmesine yine de izin veriliyor.
Eğer bu yazılım Windows'un korsan kopya olduğunu belirlerse kullanıcı için iki seçenek sunuluyor. Eğer bu sürümü bir dükkândan para verip satın aldıysa faturasıyla birlikte Microsoft'a başvurarak ek ücret ödemeden yasal lisans alıp kullanmaya devam ediyor. Eğer belgeleyemiyorsa da indirimli bir bedelle yeni lisans satın alabiliyor.

Ne var ki bu denemede de heves kursakta kaldı. Bir süredir deneme amaçlı kullanılan ve 45 milyondan fazla bilgisayarı denetlemiş bu sistemin mecburi hale geçişinin ikinci gününde korsanlar bu önlemi de alt eden bir yama hazırlayarak internette dağıtmaya başladı.

Vista gün sayıyor
Microsoft şu günlerde bütün gücünü yeni Windows işletim sistemi için harcıyor. 2003 yılından beri yılan hikâyesine dönen ve geçtiğimiz günlerde Longhorn kod adını bırakıp Vista adını alan yeni Windows'un ilk deneme sürümü 3 Ağustos'tan itibaren yazılım geliştiriciler için dağıtılmaya başlanacak. 'Açık, kendinden emin ve bağlı' sloganıyla tanıtılan Windows Vista için firmanın diğer sloganıysa 'Hayatınıza berraklık getirin' oldu...

Ne var ki Windows Vista'nın bilgisayar dünyasına sunduğu yaratıcı bir yenilik yok gibi. Üstelik Windows 95 lansmanında Apple'ı taklit etmekle suçlanan firma Vista ile yine Apple'ın şu an satışta olan Tiger işletim sistemini kopyalamakla eleştiriliyor. Bilgisayar içeriğini daha iyi kontrol edebilme, içeriğe göre dinamik olarak güncellenen akıllı klasör sistemi, Avalon kodlu yeni masaüstü grafik motoru, sekme desteğine kavuşan Internet Explorer 7, daha gelişmiş güvenlik, dizüstü bilgisayarlar için ek hizmetler ve Indigo kodlu web hizmetleri Vista'nın öncelikli vaatleri.

Çarşamba günü dağıtılmaya başlanacak deneme sürümünde bu özelliklerin çoğunun olmayacağı bildirildi. Daha gelişmiş bir deneme sürümü için önümüzdeki sene başını bekleyeceğiz. Bir Windows Vista satın alıp bilgisayara yüklemek içinse (yine ertelenmezse) 2006 yazını beklemek gerekiyor.

Her ne kadar fazla dile getirilmese de ayrı bir sorun da aynı dönemde Apple'ın Intel tabanlı sisteme geçecek olması ve bir şekilde bütün PC'lere Apple sisteminin de yüklenebilme ihtimali.

Windows Vista, 100 bin testçiye erken dağıtıldı

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows Vista’nın deneme sürümünü 100 bin kullanıcıya dağıttı. Şirket, daha önce yeni işletim sisteminin deneme sürümünün, 3 Ağustos’ta 100 bin kullanıcıya dağıtılacağını açıklamıştı.

Microsoft yetkilisi Jessica Munn, yaptığı açıklamada, Windows XP’nin yerini alması beklenen bu yeni işletim sistemindeki açıkların belirlenmesi için, "Windows Vista Beta One" adı verilen ilk deneme sürümünün kullanıcılara dağıtıldığını bildirdi.

"Windows Vista"nın eksikleri tamamlanmış tam sürümünün 2006’nın sonunda çıkması bekleniyor.

Bill Gates’in sahibi olduğu Microsoft şirketi, daha önce yeni işletim sisteminin deneme sürümünün, 3 Ağustos’ta 100 bin kullanıcıya dağıtılacağını açıklamıştı.

Dünya genelindeki bilgisayarların yüzde 90’ında Windows işletim sistemi kullanıldığı belirtiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1662
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.