Ünlü Rus Spam'ci Öldürüldü

Aldığımız son haberlere göre Rus yetkililer şu anda 35 yaşındaki Spam'ci Vardan Kushnir'in cinayetini çözmeye çalışıyor. Kushnir, Pazar gecesi Moskova'daki apartman dairesinde ölü bulunmuştu.

Başkentte bir Amerikan Dil Eğitim Merkezi yöneten Kushnir, Rusya'nın en acımasız Spam'cisi olarak biliniyordu ve milyonlarca Internet kullanıcısına sahibi olduğu dil merkezindeki İngilizce derslerine katılmaya davet eden e-postalar göndermek ile suçlanıyordu.

Birçok kişinin merkezin spam kampanyalarından son derece şikayetçi olduğu biliniyordu. Sophos konu ile ilgili olarak Ağustos 2003'te Rus İletişim Bakanı Andrei Korotkov'un merkezden aldığı e-mail'lere sinirlenerek merkeze bir telefon savaşı açtığını bildirmişti.

Amerikan Dil Merkezi'nin Müdürü Natalya Petrova sadece bir sabahta 1000'in üzerinde otomatik telefon yağmuruna tutulduklarını belirtmişti.

Sophos güvenlik danışmanı Carole Theriault, "Eğer Kushnir istenmeyen e-postalar gönderdiği için öldürüldüyse, Rus yasa koyucular halihazırda bulunan bilgisayar suçları yasalarını değiştirmek isteyebilirler" şeklinde konuştu. "İstenmeyen e-postalardan rahatsız olan kullanıcılar yasayı kendi ellerine almak yerine daha kolay, etkin ve yasal bir yol olan ağ geçidi filtreleme yöntemini kullanmalılar."

Rusya'nın oldukça köklü bir bilgisayar suçları yasası olmasına rağmen, raporlara göre bu yasalardan hiçbiri özel olarak Spam'i hedef almıyor. Buna rağmen, Rusya'da genç bir üniversite öğrencisi Spam göndermek suçu ile yargılanmış ve suçlu bulunmuştu. İsmi açıklanmayan öğrenci, 2004'ün Haziran ayında Rusya'nın en büyük cep telefonu şebekelerinden birine sızmayı başarmış ve 15,000 cep telefonuna müstehcen spam mesajları göndermişti. Spam'ci 1 sene boyunca geçici hüküm giymiş, ayrıca $100(USD) para cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1700
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.