Uyku Artık Tek Tuşla

Uyku artık tek tuşluk
08 Mayıs 2007 Salı 16:12
Bilimadamları beyni manyetik olarak harekete geçiren bir alet sayesinde anında derin uykuya dalmanın bir yolunu buldu.

Başa takılan alet sayesinde sekiz saatlik kaliteli uyku sadece iki ya da üç saate sıkıştırılabiecek.

ABD'li bilimadamları kısa adı 'TMS' olan transkraniyal manyetik uyarı tekniğini kullanarak uyku konusunda gönüllü bir grup kişinin beyinlerine en derin uyku halinin işareti olan yavaş dalgalar gönderdi.

Bir TMS aleti tarafından kafatasından içeri beyne gönderilen zararsız manyetik sinyaller beyinde elektrik uyarı noktalarını harekete geçirdi.

Araştırmacılar TMS aletininin doğru bir şekilde takılması halinde yavaş dalgaların beyinde de yolculuğuna devam ettiğini saptadı.

Her bir manyetik dalga gönüllülerin beyninde derin uyku haline has yavaş dalgaların oluşmasına yolaçtı.

Araştırmaya başkanlık yapan Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden Prof. Giulio Tononi, "yavaş dalgalar sayesinde uykusuzluk rahatsızlığını tedavi etmek mümkün olacak" dedi.

Prof. Tononi, "Teorik olarak bu sayede manyetik destekli kısa ve güçlü uyku uyumak da mümkün olabilir. Yani sekiz saatlik uykunun kalitesini birkaç saate sığdırmak mümkündür" diye konuştu.

Prof. Tononi beynin aşırı yüklenmesini önlemek için uykunun şart olduğuna inanıyor.

Hafızamızda bulunan ve öğrenme sayesinde beyin hücreleri arasında oluşan bağlantıların gün boyu aktif olduğunu ve uyku sayesinde bu bağlantıların da dinlendiğini belirten Prof. Tononi ve ekibinin yaptığı araştırma, Amerikan tıp dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences'da yayımlandı
Kaynak: internethaber.com
Tarih:
Hit: 2132
Yazar: karatahtaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.