Uzayda Yaşam Test Edildi!

 

NASA, uzay görevlerinde kullanılmak üzere meydana getirdikleri şişme odalı yaşam formunu NASA TV'de yayınlanan görüntülerle izleyicilere tanıttı.

 

Bigelow Aerospace tarafından özel olarak tasarlanan yaşam formu, uzay istasyonları için daha az maliyetli ve daha güvenli bir uzay deneyimi sunma hedefi olacak. Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü ya da BEAM adındaki şişme oda, uzayda astronotlar tarafından test edilen "ilk şişme oda yaşam formu" unvanına sahip oldu.

 

 

NASA'nın Mars Gezegenine yönelik olarak planladığı 3 yıllık görevlerde söz konusu odayı kullanacağı ifade ediliyor.

 

Oda Nasıl Şişirildi?

NASA çalışanı astronot Jeff Williams, saat 09.00 itibariyle içi hava ile dolu olan vanayı açtı. Zaman içerisinde şişmeye başlayan modülün hacmi genişlemeye, ipleri gerilmeyi başladı. Aradan geçen 7 saat sonrasında ise, modül mevcut hacminin 10 katı kadar büyüyerek, görevlerde kullanılmak istenen haline sahip oldu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LpIeFiLtE78

 

NASA, odanın sıcaklık, basınç, radyasyon ve diğer gerekli sensörlerin yüklemesinin testin bir hafta öncesinde hazırlandığını belirtti.

 

İlk Deney Başarısız Olmuştu

NASA, geçtiğimiz Perşembe günü itibariyle deneyi gerçekleştirmiş; fakat kumaş, köpük ve güçlendirilmiş dış katmanda meydana gelen aksaklıklar, deneyin başarısız olmasına yol açmıştı.

 

NASA çalışanı Don Huot, deneyin henüz başlangıç seviyesi olduğunu, gelecek süreçte gerek tasarım, gerekse de nitelik bakımında daha işlevsel çözümler geliştireceklerini ifade etti.

 

Bigelow Aerospace'in mevcut BEAM odalarında 20 kata kadar daha fazla şişen odaların planlarında bulunduğu VentureBeat'te yer alan haberde dile getirildi.

 

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 1266
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: nasa bigelow aerospace ilk şişme oda nasa beam beam jeff williams don huot


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

rakkoc tarafından yazıldı. Tarih: 03/Haz/16 00:08
Test edildiyi Tespit Edildi diye okuyarak öyle bir daldım ki habere...
THT2005 tarafından yazıldı. Tarih: 31/May/16 21:17
Nasa da kimmis...biz yol yaptik yol...