Wikipedia Yeni Servisini Açıklıyor

Dünya üzerindeki en büyük internet ansiklopedisi olarak nitelenen Wikipedia yeni bir servisi bünyesinde devreye sokacak. Wikipedia artık daha zengin içeriklere sahip olacak.

 

 

2001 yılında hizmet vermeye başlamasından bu yana, internet üzerindeki arama sonuçlarını kullanıcılara ulaştırma noktasında öncü görevlerden biri üstlenen Wikipedia gün geçtikçe bünyesindeki servisleri geliştirmeye devam ediyor. Küresel çapta kullanıcılara hizmet veren internet sitesi, Wikiverse adlı yeni servisiyle kullanıcılarına mevcut verileri daha eğlenceli ve öğretici bir şekilde sunmayı hedefliyor. Wikipedia-Universe (Evren) kelimeleri arasında bir bağıntı kuran Wikipedia yeni servisi ile kainata dair görüntüleri kullanıcılara aktaracak.

 

 

Kullanıcılar birbiri ardında kümelenmiş takım yıldızlarını deneyimleyebilirken, sayfa bünyesinde yenilenen arayüzle söz konusu içerik hakkındaki makaleyi okuyabilecekler. Çeşitli görsel ve renk seçeneklerine sahip loopy hatlarıyla kullanıcılara gösterilecek içerikler, en eğlenceli ve öğretici web sitesi deneyimi sunma hedefinde olacak.

 

 

Wikiverse, 2014 yılında piyasaya sürülen Chrome tabanlı WikiGalaxy sürümüne getirilen güncellemelerle oluşturuldu. Yeni sürüm Wikiverse Fransız bilgisayar bilimcisi Owen Cornec tarafından tasarlanmış durumda. Eski sürümüne oranla çok daha renkli bir site performansı sunacak Wikiverse, evrene dair araştırmaları içeren birçok kategoriye yer verecek. Her renk benzer nitelikte gök cismine denk düşerek, kullanıcılara bu anlamda bir farkındalık yaratacak.

 

https://www.youtube.com/watch?v=C1cggNO80tE

 

Wikiverse Chrome tabanlı tarayıcılar haricindeki internet sağlayıcılarında da hizmet görecek.

 

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 3228
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: wikipedia vikipedi servisleri vikipedi hizmetleri owen kornec wikigalaxy


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.