Windows Vista Geliyor!

Longhorn Artık Windows Vista

       İlk açıklandığından bu yana Longhorn adıyla anılan Windows işletim sistemin yeni versiyonunun resmi adı belli oldu. Longhorn’un ya da yeni adıyla Windows Vista’nın ilk betası geliştiricilere 3 Ağustos 2005 günü verilecek.

       Microsoft-Türkiye yetkilisi Mustafa İçil, Longhorn’un yeni adının Türkiye saatiyle 22 Temmuz Cuma günü 16:00’dan itibaren geçerlilik kazandığını belirtti.

       Microsoft yeni kuşak işletim sistemi için bir süredir kurum içinde görüşmeler yapıyordu.

       BİLGİSAYARIN İŞLEVİ DEĞİŞECEK

       Şirketten yapılan açıklamada, gelişen dünyada bilgisayarın yeni görevler üstlendiği ve kullanıcının makinelerden çok daha işlevi yerine getirmesi istediği vurgulandı. Microsoft, birkaç yıldır Longhorn kod adlı yeni işletim sisteminin bilgisayar kavramına yeni bir işlev getireceği ve insanlar ve cihazlar arasında ‘pürüzsüz’ bağlantılar kuracağı belirtildi.

       Lansmanı bir süredir ertelenen Longhorn’u 2006 sonuna yetiştirmeye niyetli olan Microsoft, yeni işletim sisteminin ikinci betasını 2006 başında çıkacak. ‘Vista’ sözcüğü İngilizce’de güzel manzara, güzel görüş veren açı olarak tanımlanıyor.

       Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows Vista için açtığı web sitesi için tıklayınız, http://www.microsoft.com/windowsvista/default.mspx

Tek Vista, Microsoft’unki değil

       Kendi ürünlerinin telif hakları üzerine titreyen Microsoft’un, yeni Windows işletim sistemi için seçtiği Vista ismi nedeniyle mahkemelik olabileceği düşünülüyor.

       Microsoft, yeni kuşak Windows işletim sisteminin adını açıkladı, fakat Vista’nın isim hakkıyla başı derde girebilir. ABD’de dikiş makinasından, asansör markasına, deterjandan, tarım sektörüne kadar birçok üründe Vista adlı markalar var. Hatta, bilgisayar endüstrisinde birçok ürün Vista adını taşıyor.

       Microsoft sözcüsü Stacy Drake, şirketin tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak Vista ismini seçtiğini belirterek, yazılım devinin açılacak mahkemelere hazır olduğunun sinyalini verdi. Drake, yeni işletim sistemi ile ilgili şirkete herhangi bir şikayet gelmediğini söyledi.

       ABD yasalarına göre, bir firma isim seçerken, o ürünün aynı pazarda faaliyet gösteren bir başka ürünle isim benzerliği göstermemesi gerekiyor. Bu koşul sağlanırsa, firma başka sektörlerde aynı isim bulunsa dahi ürünü piyasaya sürebiliyor. Örneğin, deterjan firmasının Vista isimli ürünü ile işletim sistemi birbirlerine karışacak türden değil.

       VİSTA: TATLI TESADÜF

       Buna karşılık, yazılım sektöründe Vista isimli ürünler ve şirketler var. Microsoft ile aynı kentte, Redmond’da bulunan Vista Inc. firması Microsoft’a dava açıp açmama konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Bir diğer firma ise California, La Jolla’da bulunan veritabanı sağlayıcısı Vista Software. Şirketin Vista isimli veritabanı, Longhorn uyumlu olarak piyasaya sürülecek; bu tesadüfün kafa karışıklığı yaratacağı ifade ediliyor.

       ABD’de Vista ismiyle kayıtlı 180’den fazla ürün olduğu belirtildi.

Windows Vista’dan ilk izlenimler

       Microsoft, yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın birinci deneme sürümünü dağıtmaya başladı.

       Microsoft’un Longhorn kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’nın ilk deneme sürümü ‘Vista Beta 1’ son derece sınırlı bir kitle için yayınlandı. Beta sürümünün daha önce 3 Ağustos’ta çıkacağı açıklanmıştı. Microsoft’un 10 bin adet özel müşterisi ve kullanıcısına beta sürümünü inceleyecek, görüş ve önerilerini geri bildirecek.

       Windows Vista’nın beta sürümü, 2006 sonunda raflardaki yerini alacak olan nihai paketin tüm özelliklerini içermiyor. Microsoft yetkilileri beta 1’in sadece teknik personelin bazı özellikleri değerlendirmeleri ve açıkları temizlemeleri için hazırlandığını vurguluyor. Buna karşılık, tüm güvenlik özelliklerini kapsıyor, böylece seçilmiş kullanıcılar Windows’un en tartışmalı yönlerinden güvenlik sorunları ile ilgili yenilikleri sınayacabilecek.

       Beta sürümünde henüz bulunmamasına karşın, Microsoft, Vista’nın arayüzünde şeffaf karakterler ve görseller kullanacak.

       APPLE VE LINUX’LA BENZERLİK

       Windows Vista’nın en çok konuşulan özelliği bilgisayar dünyasında hızla yükselen arama trendine paralel olarak, arama teknolojilerini işletim sistemine entegre etmiş olması. Beta versiyonunda, kullanıcı ‘account’larının açılmasının Apple’ın Mac OS X ve bazı Linux işletim sistemlerine benzediği belirtiliyor. Yeni işletim sistemi bilgisayara ‘administrator’ olarak girişler konusunda bazı değişiklikler getiriyor.

       Windows Vista’ya eklenen ‘task scheduler’ adlı özellik, kullanıcı tarafından tanımlanan komutları kullanıcıya hatırlatıyor. Örneğin, bellek şiştiği zaman MP3’lerin silinmesi uyarısı vermek gibi.

       Yeni işletim sisteminde izinsiz kullanıcıların bilgisayardan bilgi sızdırmasını önleyici yeni bir teknoloji bulunuyor. Örneğin, Vista yüklü dizüstüler çalınsa dahi, kripto teknolojisi sayesinde çalan kişi bilgisayardaki dosyalara ulaşamayacak.

       INTERNET EXPLORER 7

       Windows Vista’nın yeniliklerinden bir diğeri, son bir yılda kızışan internet tarayıcıları pazarına Microsoft’un yanıtı olan Internet Explorer 7. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor. Vista’da ayrıca dışa çıkışlar için firewall (güvenlik duvarı), dıştan gelen verileri tarayan da bir filtre bulunuyor. Service Pack 2 destekli Windows XP’deki güvenlik duvarı ise, sadece içeri girişleri koruyordu.

       Microsoft, yeni işletim sistemindeki IE 7’nin, kullanıcıyı internet dolandırıcılığı ve diğer zararlı casus yazılımlardan koruyacağını belirtmişti, ancak bunlara beta 1’de yer verilmedi. Kullanıcının iinternet dolandırıcılığı konusunda tescilli bir siteye girmesi durumunda, IE 7 bir uyarı mesajı vererek, siteye devam etmesini önleyecek.

       İşletim sisteminin içinde, Indigo adlı internet mimarisi Windows Communication Foundation olarak, Avalon grafik motoru da Windows Presentation Foundation olarak değiştirildi.

       DAHA HIZLI AÇILACAK

       Yeni işletim sisteminde açılış hızlanırken, ‘sleep’ (uyku) modu da Windows XP’nin ‘standby’ ve ‘hibernate’ özelliklerinin bir birleşimi ve daha kolay işleyecek. Microsoft, Vista’nın veri akışını düzelteceğini ve dosyaların daha verimli organize edeceğini vurguluyor. Yeni işletim sisteminin ikinci betası bu yıl sonunda çıkacak ve 500 bin kullanıcıya dağıtılacak.

       2001 yılından bu yana Longhorn olarak anılan Window Vista’nın, ilk etapta 2004’te çıkacağı açıklanmış daha sonra ise 2006 sonuna ertelenmişti.

Longhorn’da RSS desteği olacak

       Microsoft, Windows işletim sisteminin yeni sürümü Longhorn’un, internetten bilgisayara kişiselleştirilmiş içerik akışı düzenleyen RSS uygulamasını destekleyeceğini açıkladı.

       Windows’un gelecek kuşağı Longhorn, internetten içerik akışı düzenleyen Really Simple Syndication (RSS) özelliğini destekleyecek. Haberlerin ve internetteki diğer içeriğin, bilgisayara kanalize olmasını sağlayan RSS, son aylarda kullanıcılar arasında hızla yaygınlaşıyor. Firefox’un da RSS desteği bulunuyor.

       RSS, gelecek yıl çıkacak Longhorn işletim sistemiyle beraber gelecek Internet Explorer tarayıcısının içinde bir ikon olarak görünecek. Longhorn, RSS üzerinden bilgisayara indirilen tüm verileri tek bir listede toplayarak, kullanıcının bunları yeniden araması ve bulabilmesi için bir dizin oluşturacak.

       Microsoft, geliştiricilerin RSS ile ilgili yaratıcı uygulamaları hayata geçirmesini savunuyor. Yazılım devi, örneğin, kullanıcının sevdiği bir müzik grubunun turne programının, masaüstü bilgisayardaki takvime iletilmesi gibi uygulamaların önünü açmak niyetinde.

       Sektör analistleri Microsoft’un RSS hamlesini, tarayıcı pazarıyla bağlantı kurarak, “geç ama iddialı” olarak niteliyor.

Kaynak: NTVMSNBC ürün inceleme merkezi, CNET ve Associated Press’ten yararlanılmıştır.
Tarih:
Hit: 2278
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.