Windows Vista için teknik özellikler

Microsoft bir yandan Windows Vista’yı gelecek yıl başına yetiştirmeye çalışırken, bir yandan da bilgisayarlarda işletim sistemi için yeterlilik özelliklerini açıkladı.

Yazılım şirketi, bilgisayar üreticileri ve kullanıcıları için Windows Vista’yı çalıştıracak yeterli teknik konfigürasyonları duyurdu. Daha gelişmiş özelliklere sahip bilgisayarlar ‘Premium Ready’ olarak markalanabilecek, bu tip makineler yeni işletim sisteminin gelişmiş özelliklerini çalıştırabilecek.
 
Microsoft’un Vista’yı ertelemesi bilgisayar satışlarını olumsuz etkilemişti. Microsoft, Vista için yeterlilik özelliklerini açıklayarak bilgisayar pazarında hareketlilik yaratmayı amaçlıyor.

Yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista’yı çalıştırabilmek için bilgisayarların sahip olması gereken özellikler şöyle: 800 MHz işlemci, 512 MB bellek, 20GB sabit disk (bunun 15GB’ının boş olması gerekiyor).

Bilgisayarın Vista’nın üst özelliklerini çalıştırabilmesi için ise, 1GHz işlemci, 128MB grafik bellek, 1GB sistem belleği ve 40GB sabit disk olması gerekiyor.

Daha önce 2003’te çıkacağı açıklanan ancak birçok kereler ertelenen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista, Business, Enterprise, Home Basic, Home Premium, Ultimate ve Vista Starter olmak üzere 6 ayrı versiyonla piyasaya sürülecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2132
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.