Windows XP hacker‘ları harekete geçirebilir!

 

 

Xp

 

Hacker'lar Windows XP'de bugün buldukları açıkları saklayarak, işletim sistemine verilen destek sona erdiğinde onları satılığa çıkarabilirler mi? Bir güvenlik araştırmacısına göre "evet".

Microsoft üzerine yoğunlaşan güvenlik uzmanı Jason Fossen, bunun bir iş ekonomisi olduğunu söylüyor. Fossen, normal şartlarda bir "sıfırıncı gün" açığı bulunduğunda bunun Microsoft tarafından incelendiğini ve XP kullanıcıları için bir yama yayınladığını söylüyor. Bulunan açık kritik olduğunda Microsoft, "döngüsünün" dışına çıkarak yani aylık Salı yamalarını beklemeden güncellemeyi hızla yayınlayabiliyor.

Ancak Nisan 2014'ten sonra Microsoft'un XP için yama sunmayacak olması (bu iş için çok yüksek ücretler ödeyen şirketler dışında), hacker'ların şu andan itibaren Nisan ayına kadar bulacakları sıfırıncı gün açıklarını saklayarak suçlulara satmasına veya destek tarihinden sonra bu açıkları kendilerinin kullanmasına neden olabilir. Fossen, herhangi bir kişinin açığın üzerine "oturması" durumunda, açığın satış fiyatının katlanabileceğini düşünüyor.

Fossen'ın iddialarını destekleyecek nitelikte benzer bir durum şimdiye kadar yaşanmadı. Microsoft'un Windows 2000'e verdiği desteği geri çektiğinde işletim sisteminin kullanım oranı oldukça düşüktü. Ancak XP'nin kullanım oranının Nisan 2014'te yüzde 33 ile yüzde 34 arasında olması, yani Windows 2000'den 80 kat daha fazla pazar payına sahip olması bekleniyor.

Kaynak: Chip
Tarih:
Hit: 2469
Yazar: DeTrYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.