Yazılım İle Donanım Tamir Edilebilirmi?

Bilgisayar bilimleri üzerine çalışan bir bilim adamı kusurlu donanımları yazılım yardımı ile onarabilecek bir sistem çıkarıyor.

İllinois Üniversitesi`nden Josep Torrellas eğer chipleri, yeterli bir onarım mekanizması ile donatırsak aynen yama kurup düzellttiğimiz yazılımlarımız gibi onları da onarabileceğimizi söylüyor.

Kusurlu ürünlerin özellikle de geri toplatıldıklarında üreticilerine büyük zarara uğrattıklarını söyleyen Joseb`in sistemi halen geliştirilme aşamasında ama üretiminin çok ucuz ve hızlı olduğunu belirtiyor.

Sistem, kusurlu bölümü bulup onarabilen Phoenix isimli ufak bir donanımın chip içine yerleştirilmesi şeklinde çalışıyor. Phoenix`i aynı, yeni tanımlama bilgilerini alan ve bu tanımlamalara uyan yazılımları temizleyen bir antivirüs yazılımı gibi düşünebiliriz. Ancak bu yama yüklendiğinde, Phoenix artık soruna yol açabilecek problemleri anahatları ile tahmin edebiliyor ve kusura ait bir iz bulduğunda devreye girerek; örneğin işlemcinin çökmesini engelleyip sistemin çalışmayı sürdürebilmesini sağlıyor.

Şu anda çalışan bir protipinin de olduğunu belirtilen ürünün üreticiler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanacağı düşünülüyor. Çünkü böylelikle sorunlu ürünlerin tümüne birden bir yama göndererek sorunun üstesinden gelebilecekler.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1356
Yazar: DkNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.