Yerli Otomobilde Yerli Yazılım!

 

Geçtiğimiz yıl prototipi gösterilen yerli otomobil, Cadillac BLS alt yapısını kullanmasıyla büyük eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak, otomobilin AR-GE sürecinin devam ettiğini belirten uzmanlar, piyasaya çıktığında çok farklı bir yapıda olabileceğini söylemişti.

 

Uzun bir aradan sonra yerli otomobil konusunda sessizlik, yazılım cephesinden gelen haber ile bozdu.

 

Yerli otomobil üzerinde gerçek zamanlı işletim sistemi!

Yerli otomobil hakkında son gelişmeleri paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, genellikle savunma sanayisinde kullanılan ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) adı verilen yazılımın otomobile aktarıldığını açıkladı.

 

https://www.youtube.com/embed/HEszu1_A6gM

 

Farklı sistemlere rahatça entegre edilebilmesi için modüler yapıda tasarlanmış olan bu işletim sistemi, dışarıdan müdahalelere kapalı olması nedeniyle genellikle küçük bir güvenlik açığının bile kabul edilemeyeceği helikopter ve uçak gibi hava araçlarında kullanılıyor. Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere, programların bilgisayarlarda kullandığımız işletim sistemlerinden farklı olarak gerçek zamanlı çalıştığı GİS, bu yapısı sayesinde hatalardan etkilenmeyerek daha kararlı çalışıyor.

 

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 1093
Yazar: LethaLImpacT

Taglar: yerli otomobil tübitak sanayi bakanlığı sanayi bakanı fikri ışık yerli yazılım gerçek zamanlı i̇şletim sistemi


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

darkroques61 tarafından yazıldı. Tarih: 16/May/16 22:14
Ya birader nedir bu %100 yerli olacak zorlaması.. %100 niye yerli oluyor. Sen sende olanları üret olmayanı ithal de etsen kafi.. Koç bu işe girmiyorsa zaten bi faydası olmayacak demektir..
burhan808 tarafından yazıldı. Tarih: 07/May/16 07:25
Anlatilmak istenilen ya anlatilamamiş yada çok ileriyiz mk biz ne yapalim imaji yaratilmaya çalişilmiş. Afiyet olsun.
SweetyVolty tarafından yazıldı. Tarih: 06/May/16 12:15
Bisiklete nükleer enerjiyle çalışan fener takmak gibi bişey bu hacı. ne gereği var amk? Araba desen zaten ne menem birşey olduğu da belli değil. Aslında hepsini yaptırıp imgeland'ın dediği vereceksin bütün bakanlara ıvıra zıvıra daha nolsun. Ha yine Mercedes kullanan yine kullanmaya devam edecek ayıqs :)
imlegend tarafından yazıldı. Tarih: 05/May/16 21:26
Bu araç için düşüncem şudur. kamu tarafından kiralanan binek araçlar için yasa çıkarıp bunun kullanılmasını sağlayacaksın. Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Araç Filo Sistemi. Bence gayet güzel olur. On binlerce kiralık araç var.
baristbt tarafından yazıldı. Tarih: 05/May/16 18:57
Hangi milli dille yazılmış acaba :D
A_REX tarafından yazıldı. Tarih: 05/May/16 09:01
Bence bu araba tutsaydi cadillac yapardi satardi mk :)
THT2005 tarafından yazıldı. Tarih: 05/May/16 07:59
Bu arabadan 1 tane uretilir ve muzeye konulur..