Youtube, videoların kimliğini test ediyor

Dünyanın en ünlü online video izleme sitesi olan Youtube, videoların kimliğini test edecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Hepimizin ilgiyle takip ettiği Youtube'da değişim ve gelişim devam ediyor. Çoğu zamanlar telif hakları ile ilgili açılan davalardan başı derden giren Youtube, çözüm arayışları içerisinde yeni bir teknolojiyi test ettiğini açıkladı. Videoların kimliklerini tanımlamakla ilgili olan bu yeni teknolojide dünyanın en büyük iki medya firması, Time Warner Inc. ve Walt Disney Co. ile birlikte çalışacak.

Youtube yöneticileri, videoların parmak izleri niteliğinde olan kimliklerini ortaya çıkarabilen yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını ve bu ay test aşamasına geçileceğini belirtti. Youtube mühendisleri tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde, film ve tv yapımlarına ait teklif hakları olmayan videolarda, içerik baz alınarak yayıncı firma ile bağlantıya geçilecek.

Youtube partner geliştirme müdürü Chris Maxcy'ın söylediğine göre bu yeni teknoloji Disney ve Time Warner firmasının fikriydi. Bu yılın ilk aylarından beri Google, ses dosylarının parmak izleri ile ilgili yoğun bir çalışma içerisindeydi. Ses dosyalarını, kaydedikleri zaman oluşturulan bir takım etiketler sayesinde tanımlayarak her ses dosyasının kendine özel olduğunu belirtmiş ve bunun üzerine yoğun çalışmalarına başlamıştı. İşte Youtube'un bu yeni teknolojisi de bu sisteme dayanıyor.

Reuters'in konu ile ilgili haberi için aşşagıdaki linkden takip edin

http://www.reuters.com/article/technologyNews/idUSWEN871820070613?feedType=RSS 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2195
Yazar: KaptaNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.