Yüz nakli tıp dünyasını karıştırdı

Fransa’da yapılan yüz nakli tıp dünyasını ikiye böldü.

Fransa’da yapılan ilk kısmi yüz nakli tıp dünyasını da ikiye böldü. Bazı uzmanlar, binlerce hasta için umut ışığı olabileceğini belirterek bu ameliyatı bir başarı olarak nitelendiriyor. Diğerlerine göre ise ameliyatın riskleri o kadar büyük ki, böyle bir riski göze almak pek de mantıklı değil.

Hafta içinde Fransa’da yapılan dünyanın ilk kısmi yüz naklinin yankıları sürüyor. Tıp dünyasında bir ilke imza atan Fransız doktorlar bir köpeğin saldırısına uğrayarak yüzünün alt bölümü zarar gören bir kadına, beyin ölümü gerçekleşen bir başka kadından kısmi yüz nakli yapmıştı.

Ancak bazı doktorlar bu tür bir ameliyat konusunda şüpheleri olduğunu açıkladı. ABD, California Üniversitesi’nin önde gelen estetik cerrahlarından Timothy Miller de bu tür bir operasyonun risklerinin başarı ihtimalinden fazla olduğuna dikkat çekti: “Bu kadar deneysel, bu kadar sıradışı, daha önce hiç denenmemiş birşey yapılmadan önce bilinen bütün yöntemler denenmeliydi. Ancak son çare olması durumunda böyle bir yola başvurulmalıydı.”

Uzmanlar yüz nakli yapılan kişinin bağışıklık sisteminin nakledilen yüzü reddetmesi durumunda karşılaşacağı güçlüklere dikkat çekiyor: “Bağışıklık sisteminiz nakledilen yüzü reddederse olabilecekleri düşünün. bir başkasının yüzü size nakledilmiş ve ama vücut bunu kabul etmiyor ve nakledilen doku yavaş yavaş ölmeye başlıyor. o zaman sonuç, ameliyat yapılmadan önceki durumunuzdan çok daha kötü olur. bu durumun yaratacağı psikolojik etkileri bir düşünün.”

İlk yüz nakli ameliyatının başarılı olup olmadığını söylemek için henüz çok erken ama bu ameliyat tıp dünyasında daha çok tartışılacak gibi görünüyor. 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1582
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.