Zaman makinesi ne kadar mümkün?

Connecticutt Üniversitesi'nden astrofizikçi Prof. Ronald Mallett, zaman yolculuğu araştırmalarıyla geçen yaşamını ve çalışmalarının ulaştığı son aşamayı BBC'ye anlattı.

LONDRA / BBC -
Zamanda yolculuk, edebiyatta ve sinemada sıklıkla işlenen konular arasında yer alır. Herbert George Wells'in klasikleşen 'Zaman Makinesi' kitabı da 'Geleceğe Dönüş' filmleri de aynı konuyu işlemişlerdi. Ancak acaba zamanda yolculuğun bilimsel bir temeli var mı? Amerikalı bilim insanı Prof. Ronald Mallett, bunun mümkün olabileceğini söylüyor. Prof. Mallett, 'Zaman Gezgini' adlı bir kitap kaleme alarak zamanda yolculuk hayaline ulaşma mücadelesi ile geçen hayatını da anlattı.

1950'lerde New York-Bronx yetişen Mallett, o yıllarda da zaman yolculuğu konusuyla çok yakından ilgiliymiş. Ronald Mallett, babası ani bir kalp krizinden öldüğünde sadece 10 yaşındaymış. Mallet, kendisini avutan tek meşgalenin, bilim kurgu romanları olduğnu belirtiyor.Ronald Mallet o yıllarla ilgili olarak şunları söylüyor: "Babamın ölümünden 1 yıl sonra Herbert George Wells'in 'Zaman Makinesi' kitabı elime geçti. Bana ilham veren bu kitap beni depresyondan kutarmıştı. Şunu düşünüyordum: Eğer bu kitaptaki gibi bir zaman makinesi yaparsam, geçmişe dönebilecektim; geçmişe dönersem de babamı yeniden görebilecek, başına gelecekler konusunda onu uyarabilecek ve belki de onu kurtarabilecektim. Bu yüzden de bu iş bende bir takıntıya dönüştü."

 

ZAMAN MAKİNESİNE ADANAN BİR ÖMÜR
Aradan 50 yıl geçti ve Mallett bilimsel alanda derinleşti. Halen Connecticut Üniversitesi'nde fizik profesörü. Yıldızlar ve gezegenler gibi büyük nesnelerin hem uzayı hem de zamanı bükebildikleri biliniyor. Prof. Mallett ve diğerleri içerdiği enerjiden dolayı ışığın da böyle olduğuna, onun da uzay-zaman döngüsünü bükebileceğine inanıyor. Buna göre, çok güçlü bir lazer halkası oluşturulup bu ışık girdabının içine nesneler -ya da bir gün belki bir insan- konulduğunda, makinenin içindeki görüntüyü zaman içinde geriye veya ileriye doğru izlemek mümkün olabilecek.

"Niyetimi uzun süre gizledim" Prof. Mallett, "Göreceğiniz şey, içinde kesişerek devasa bir ışık tüneli oluşturan lazer demetlerinin bulunduğu bir silindir olacak. Bir ışık girdabının çevresinde döndüğü bir tünel hayal edin" diyor. Zamanda yolculuk aslında fazlasıyla bilim kurgu kokan bir kavram. Bu nedenle Dr. Mallet, rakiplerince dalga geçilmemek için gerçek niyetini uzun süre gizlemiş. Ancak bir yazar ve astronom olan Dr.David Whitehouse, bilim dünyasının Mallett gibilere ihtiyacı olduğunu söylüyor ve "Ayrıca yanılmak da evreni araştırmanın bir parçasıdır" diyor. Bununla beraber bu çalışmanın işe yaramayacağını söyleyenler de az değil.

ZAMAN PARADOKSU


"Öyle ise neden günümüz de gelecekten gelen ziyaretçilerle dolu değil" diye soruyorlar. Bu noktadan itibaren ise 'büyükbaba paradoksu' başlıyor. David Whitehouse, "Örneğin zamanda geri gidip büyükbabanızı ya da babanızı öldürseydiniz, siz varolmayacaktınız. Zaman çizgisini değiştirmek bir paradokstur. Bu noktadan itibaren de insanlar zaman yolculuğunun imkansız olduğunu söyleyenler ile evrenin tüm olasılıklara göre parçalara bölünebildiğini söyleyenler arasında ikiye ayrılıyor" diyor.

Prof. Mallett artık babasıyla görüşemeyeceğini kabul etmiş. Işık girdabını tamalamayı başarsa bile, makinenin ilk çalışmasında kendisini istediği kadar geriye götüremeyeceğini söylüyor. Ancak zaman yolculuğunun bir gün gerçekleşeceğinden emin.

Mallett şunları söylüyor: "Hangimiz geçmişimizde birşeyleri değiştirmek istemedik? Acaba neler olurdu bunu yapabilseydik? Sevdiğim kişiye "o arabaya binme" veya "o uçakla gitme" diyebilseydim nasıl olurdu? Bence bu durum, geçmişi değiştirme ya da daha sonra neler olacağını, yüz yıl, iki yüz yıl sonrasında yaşanacakları bilme arzusu hepimizin içine işlemiştir. Bu bence çok temel bir arzudur."

Kaynak:
Tarih:
Hit: 2454
Yazar: HeYeTYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.