Zuckerberg’in çılgın projesi: Internet.org

Peki nedir bu internet.org ?

Mark Zuckerberg, yeni fikrine göre interneti olmayan yerlere internet taşıyacak. Hiç kolay görünmeyen bu fikir bir çok dev firmanın ilgisini çekti. Öyle ki teknoloji devleri Nokia, Samsung, Ericsson, MediaTek, Opera ve Qualcomm , Zuckerberg’in bu fikrinden yana taraf oldu. 6 firma böylece internet.org projesine katkıda bulunmayı kabul etti.

‘Tüm dünyaya internet’ sağlayacak olan internet.org projesini bir takım sorunlar da beklemiyor değil. Örneğin Ortadoğu’nun durumu malum… Yıllardır savaş olan bölgelerin sayısı çok ve bu durum internet.org projesinin amacı için sorun teşkil ediyor. Mark Zuckerberg işte bu noktada amaç değişikliğine gidiyor: Internet.Org projesi kendisini hazır hisseden ülkelerde hayata başlayacak.
Londra Üniversitesi bölüm sözcülerinden Dr. Michael Jenning internet.org projesini destekleyenlerden. Jenning, projenin tüm dünyaya katkıda bulunacağını söylerken bunun devamının getirilmesinin altını çizdi.

Hâl böyleyken, birçok kuruluş da Mark Zuckerberg’in çılgın projesi olan internet.org’un amacının ‘Zuckerber’in daha da zengin olma isteği’ iddiasında bulundu. Zuckerber’in bu iddialara sözleri ise çok sert oldu. CNN International’daki bir programda konuşan Facebook’un kurucusu, internetin bir hak olduğunu ve tüm insanların bundan faydalanmasının gerektiğini söyledi. Zuckerberg, ‘Eğer daha fazla para kazanmak isteseydim, 1 milyar üyeli Facebook üyelerine daha fazla odaklanırdık. Çünkü Facebook dışındaki 6 milyar kişi daha fakir.” diye konuştu.

Internet.org ücretli mi olacak ücretsiz mi?
Dünyanın 3'te 2'sinin interneti kullanamadığı belirtilen açıklamalarda internet.org projesinin de ücretsiz olacağı vurgulandı. Kar gütmeyen kuruluşların bir araya gelerek oluşturduğu bu platform, ‘kendisini hazır hisseden ülkelere interneti ulaştırmayı‘ hedefliyor.

İnternet.org isimli site şuan açık durumda. Siteye girildiğinde kullanıcıları “Bugün dünyanın üçte ikisi internete erişemiyor. Tüm dünyanın internete bağlı olduğu bir dünya düşünün.” mesajı karşılıyor.

Kaynak: Net Gazetesi
Tarih:
Hit: 2606
Yazar: Robinson_CrusoeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.