folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 1965 Den 2026 Bi Bakın

1965 Den 2026 Bi Bakın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Caner abi;

açıklar mısın bana

"Hiçbiryerdeki adam..."

yazılımı doğru mudur?
    yoksa

"Hiçbir yerdeki adam..." mı olacak?

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Recep profilimi değiştirebilsem onu da değiştireceğim, ama aylardır müdahale edemiyorum...

İmzamı, avatarımı bile değiştiremiyorum, farkında mısın?? :)

Ben zaten "sürç-i lisan etmişimdir" diyerek, hata yapmış olabileceğimi yazdım.

Bu yüzden uyarmıyorum kimseyi. Ama biri çıkıp "Bakın arkadaşlar bunun sonu iyi değil!" diyecekse, önce kendisi dikkat etmeli.

Bu arada aslında "hiçbir" mi yoksa "hiç bir" mi tartışması bile sonuçlanamadı ki henüz :)

Bir de not: "Hiçbiryer", "Hiçbiryere Dönüş" adlarında kitaplar olduğunu biliyor musun?

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    delichoban
    delichoban's avatar
    Erkek
    "Ulan" kelimesinin türkçemizde bir çok manada kullanıldığını biliyorsundur heralde criminal veya caner abi.

bizim buralarda ulan samimiyet bildirir karşındaki kişiye herhangi bir sempatin varsa "hacı" "sadıç" vs şeylerde söylersin ulan memet seni seviyorum dediğinde saygısızlık veya hakaret anlamı yoktur!

Bana saygısızlık yaptığımı değilde benle samimi olmak istemedigini veya osmanlıdaki gibi aydın kesimdeki gibi düzgün konuşup halkın bozuk dilini kınadığını söyleyebilirsin..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nakamura2
    nakamura2's avatar
    Erkek
    Benim uymama gerek yok sonucta japonuz bi yerde :D amk:P

Memento Mori...Blossom Geri Döndün:C Mitozla çoğalan milletleri sevmiyorum:|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Criminal
    Criminal's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Sevgili delichoban kardeşim, öncelikle burada sözlü Türkçe değil, yazılı Türkçe'yi kullandığımızı hatırlatıyorum.

Akabinde sana sözlü Türkçe'de ses tonuyla kelimenin anlamlarında kayma/yumuşatma yapılabileceğini ama yazılı Türkçe'de bunun mümkün olmadığını ve bu nedenden ötürü de "Ulan" diye başlayan her cümlenin başındaki "ulan"ın sabit bir vurguyla okunacağını ve "ulan" kelimesinin yazı dilindeki vurgusunun, "hacı" veya "sadıç" veya "kanka" kelimelerinin vurgularıyla bağlantısı olmadığı için bu sempatinin "ulan" kelimesiyle ortaya konamacağını dikkatine arz ederim.

Düzgün konuşup, halkın dilini yadırgadığımı iddia etmen de bir o kadar abestir.

Yunus da halk dilinden konuşur, halk dilinden yazardı.
    Ama Yunus'un dili kadar sade, temiz, arı bir Türkçe çok az Osmanlı dönemi halk şairi tarafından kullanılmıştır.

Ben yazı dilinde şivenin kullanılmasını anlarım. Halk ağzıyla anlatımı anlarım. Ve o dille yazılmış eserleri de çok severim.

Daha önceki postlarımdan birinde yazdığım İnce Memed örneğinde olduğu gibi.

Benim kızdığım şey "Forum"larda insanların Türkçe'yi özensiz kullanması. Milletle chat yapıyormuşçasına yazı yazması.

Ve daha da kötüsü, bu artık sadece "Forum" alanlarıyla sınırlı kalmıyor. İnsanlar sokakta da yoz bir Türkçe'yi kullanıyor. Ve "yoz" ile kastettiğimin Anadolu Ağızları'ndan herhangi biri değil, İngiliz Türkçesi olduğunun altını çiziyorum.

Demek ki neymiş? Karşıma gelip, (cesaretin yeterse :)) ) elini omuzuma atıp,gülümseyerek "Ulan criminal sen iyi adamsın ama şöyle şöyle..." şeklinde bir cümleyi kurup benden dayak yememe ihtimalin varmış. Ama yazılı dil ile bu esneklik sağlanamıyormuş. :)

Demek ki neymiş? Caner abin Hatay Türkçesi, Erzurum Türkçesi, Çorum Türkçesi gibi yerel ağızlara değil, İngiliz Türkçesi gibi olması mantıksız ağızlara kızgınlık duyuyormuş.

Bir de tabii, konuşma dilindeki o hızlı akışkan geçişlerin yazı diline doğruymuşçasına aktarılmasına kızgın oluyormuş, ki iş bu siniri yüzünden Caner abin eğer insanlarla ciddi konuşuyorsa, cümlelerinde nokta ve virgülün yerlerini bilerek ve orada durarak konuşacak kadar obsesif bir adam haline gelmiş...

Samimiyet konusuna sonra cevap veririm... :)

(Daimi imza : Yokluğun cehennemin öbür adıdır, üşüyorum kapama gözlerini.)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordofdarkness
    swordofdarkness's avatar
    Erkek
    Caner fazla üstüne gitme abi milletin. Zamanla düzelir inşaAllah

Kısa Pantolon, Paslı Çakı, Dizde Kabuk Bağlamış Yara, Kısa Çakı, Paslı Pantolon, Yarası Gözde Kalmış Kabuk
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Bu turkce de lastik gibi canım.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    caner ne diyon ulen? :)

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Bence düzgün yazıp yazmamamız çok da önemli değil. Sonuçta burası devlet dairesi gibi bi yer değil ki böyle özene bezene yazdığım şeyi kontrol edeyim. İnsanlar doğruların ne olduklarını bilsinler, ondan sonra düzgün mü yazar , yanlış mı konuşur kendisine kalmış.

Zimbabwe
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    Biz üstümüze düşen vazifeyi yapalımda öyle bozuk ağızla konuşanlar kendilerine çeki düzen versinler.Temiz bir sokağa çöp atarsan herkes tarafından farkedilir.Ama kirli bir sokağa atarsan kimse farketmez.Eğer düzgün konuşanlar bozuk Türkçe kullananlardan sayıca fazlaysa o kişide düştüğü ezik durumun farkına varıp konuşmasını düzeltmeye çalışacaktır.Eğer bizlerde onlara ayak uydurursak bu zamanla yerleşik hale geçer.Onuda kabullenmemiz gerekir çünkü sorumlusu biziz.

λ
Toplam Hit: 3148 Toplam Mesaj: 23