2 Yıllık Bes Deneyimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı
    NaZi_ bunu yazdı

Kuveyt Türk e kızım için altın türünden BES açtım.

Şu an ana para ile kazanç kiyaslayinca %62 kazancli bizim kız.

Memnunum ama daha iyi ise neden fon olmasın?

Ne kadar ödüyorsun aylık

2k sabit 

10 ay olmuş. 

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Bu bes ten cikarken devlet desteği parasını alamıyoruz. Sadece yatırdığın parayı alıyorsu nasıl bu iş daha karlı oluyor ???

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NaZi_
    NaZi_'s avatar
    Erkek
    Enquinx35 bunu yazdı

Bu bes ten cikarken devlet desteği parasını alamıyoruz. Sadece yatırdığın parayı alıyorsu nasıl bu iş daha karlı oluyor ???

Benim yaptığım BES 10 yıl ödeyip çıkarsan devlet desteğinin %60 ini ve altın getirisinin tümünü veriyor. Tamamını almak istersen 20 25 yıl bekle diyor. Ben 9 yıl sonra çıkarım muhtemelen 

Kendimi bir akşam toplumun ete kemiğe bürünmüş hali ile yemeğe çıkarken hayal ediyorum şimdi; yemekler gelmiş ve çiğnemeye devam ediyoruz. Tam o sırada topluma doğru bakıyorum, ben aseksüel olmaya karar verdim, diyorum ve toplumun yüzü düşüyor. Başlıyor neden ve sonuçlarını sorgulamaya, felaket senaryoları anlatmaya ve yer yer yaftalamaya. Hayal ediyorum, yerimden kalkıyorum ve masanın etrafında bir yarım tur atıyorum, artık toplumun yanı başında, tabiri caizse ensesindeyim. Bir kolumu masaya dayıyorum ve kısa kollu tişörtümden uzanan kollarım yılların emeği sonucu bir kas yığını şeklinde, tam da toplumun bakacağı yerde duruyor. Kulağına doğru eğiliyorum ve şöyle diyorum; desene sen her bi sikimi çok iyi biliyorsun lan ?!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Enquinx35 bunu yazdı

hocam zaten kısa süreli yatırım aracı olarak önermiyorum asla besi

En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15'ine, En az 6 yıl sistemde kalanlar %35'ine, En az 10 yıl sistemde kalanlar %60'ına, 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

BES e giren bir kişi minimum 10 sene kalacak şekilde kafasında kurması lazım.

Benim kafamdaki plan tamamen şu 10 yılı tamamladığımda yani 2032 yılına geldiğimde emekliliğime ( BES Emekliliği 56 yaşında oluyor ) 15 sene kalmış olacak

ben bu süre geldiğinde yani devlet desteğinin %60 ını alabildiğim dönemde elime bir yatırım fırsatı geçerse bu ev veya benzeri  bana gideri olmayan sadece getirisi olabilecek bir yatırımdan bahsediyorum o zaman sistemden çıkmayı düşünürüm.

Ha yok ben öyle bir fırsat ile karşılaşmaz isem 60 yaşıma kadar bu fonu büyüterek arttırmayı planlıyorum neden ?

Arkadaşlar bugün yüksek SSK sı yatan biri olsanız bile emekli olduktan bir kaç sene sonra emekli maaşınız düşecek aynı günümüzde olduğu gibi ve yetmeyecek işte o zaman 2. bir maaş veya toplu bir para çok daha fazla insana can verecektir.

Tekrar ediyorum BES yatırımı yaparken kafanızda 2 şey olsun Minimum 10 yıl veya gerçek emeklilik.

Bu arada BES yaptıran kişiler mümkünse kendi çocukları için BES harici yüksek temettü ödeyen fonlara girsin.

yani BES'iniz var diye başka hiç bir şey yapmayacak değilsiniz. İkisini üçünü bir arada yapabilirsiniz.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Gelir vergisinden kaçınmak için en ideal yöntem döviz birikimli hayat sigortası mı yoksa başka alternatif var mı?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek
    MeTiN_7 bunu yazdı
    cuneyd bunu yazdı

Tefas tan fon karşılaştırmalara bakıyorum ben de, ama bunlar kafana göre fon, devlet desteği de yok, 4 ay önce iş bankasına ait bir fona 1k attım, şuan %63 artmış durumda. Gayet iyi bence. 

hangi fon hocam bu ?

İş bankasına ait hocam, teknoloji ağırlıklı bir fon. Bist teknoloji ağırlık sınırlamalı endeksi diye geçiyor. Denemelik yaptım ben de. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

zorla kesinti yapıyorlarmış nasıl geri alıyorsunuz onu?

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

zorla kesinti yapıyorlarmış nasıl geri alıyorsunuz onu?

Zorla kesinti olayı şöyle hocam, belli bir sayı üstünde çalışanı olan şirketlerde Bes e katılım zorunlu, çıkış serbest. İlk 2 ay içinde sms ile falan çıkabiliyorsun, sonrasında ise dilekçe fln gerekiyor.

O kesintileri de senin maaş hesabına yatırıyorlar belli bir süre sonra. 

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugur0
    ugur0's avatar
    Erkek

5-6yıldır öyle maaştan kesiliyor. 75tl ile başlamıştım, en düşükten yatıyor^^ yaz başı felan 200liraydı sanırım kesilen,  6aydır felan 300e çıkardım öyle ufak ufak birikiyor. Emekliliğe kadar dokunmayı düşünmüyorum valla

ugur0 tarafından 26/Şub/24 03:04 tarihinde düzenlenmiştir

imza
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

2007 yılında giriş yaptığım bes e 2011 yılında çıkış yapmıştım sağlık sorunlarımdan dolayı.o günden bu yana bes in faydalı olmadığını düşündüm fazla oralara bulaşmadım,grafiğini bizim belirlemediğimiz bir sistem daha insancıl şartlar da elbette olabilir diye düşünüyorum.

Konu başlığın da Anlatılanların tamamı fikirlerimi ifade eden unsurlardır.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 1967 Toplam Mesaj: 38
birikim bes dolar euro altın bond