folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder 2020 Almanya Nitelikli Göç Yasası Hakkında Sorular

2020 Almanya Nitelikli Göç Yasası Hakkında Sorular

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek

Bu yasaya sadece üniversite mezunları mi başvuru yapabilir anlamadım o olayı his Yurt dışında Hersey belgeye dayalı oluyor sanırım. Gidenler nasıl gidecek yada gitti yazma durumu var mı 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusemre
    yunusemre's avatar
    Erkek

Mezuniyet durumu yok, 14 yıldır yazılım işinin içindeyim. Son 5 yıldır profesyonel olarak Almanya'ya bir çok iş yaptım, küçük büyük çapta. Bir yazılım kursundan sertifika almayı düşünüyorum bu başvuru için. Bu sertifika başvuruyu güçlendirir mi? Nereden alacağım konusunda öneriniz olur mu?

"Programcılar saatler boyunca çalışmak zorunda kalmalarına engel olacak sistemler tasarlamaya saatler boyunca uğraşırlar." David Allen
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek
    yunusemre bunu yazdı

Mezuniyet durumu yok, 14 yıldır yazılım işinin içindeyim. Son 5 yıldır profesyonel olarak Almanya'ya bir çok iş yaptım, küçük büyük çapta. Bir yazılım kursundan sertifika almayı düşünüyorum bu başvuru için. Bu sertifika başvuruyu güçlendirir mi? Nereden alacağım konusunda öneriniz olur mu?

Aynı şekilde bende Cisco sertifikaları alacağım mezuniyetlik bir durum söz konusu değilse bende deneyeceğim yeteri kadar burada sömürülen oldum sözde haftada 45 saat diyor ne hikmetse bu saat 3 günde bitiyor geri kalan 4 gün hala çalışıyorum en azından değerini bilen bir şey olsun sosyal haklar olsun istiyorum. Bu arada arkadaşın konusu baltamalak değil amacım bu yüzden kusura bakmasın. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Simdi biraz zaman bulup okudum.. 

Olay su arkadaslar, iyi nitelikli elemanlari istihdam etmek istiyorlar ve size 6 aylik is arama vizesi veriyorlar. Daha önce bazi sartlari yerine getirmeniz gerekiyordu (ise alacak firma, almanya'da, AB ve isvicre gibi ülkelerde bulamadigi takdirde 3. dünya ülkelerinden eleman getirebiliyordu ancak suan o olay yok).

Iki tip var, ya üniversite mezunu olmaniz gerek (istenilen bölümlerde) ya da Berufsausbildung yapmis olmaniz gerekiyor. Bu da bizim meslek lisesine biraz karsilik gelse de tam olarak degil. Acikalmada, almanya'da bu olayin bölüme göre 2 ile 3.5 yil arasi sürdügünü söylemis. Bu olay da su; ögrenciler 2 gün okula gidiyor 3 gün ise gidiyor, bir nevi staj yapiyor ve isi iste ögreniyor. Bizim firmada böyle staj yapanlar var simdi, bunlarin üniversite okumasina gerek yok, cünkü isi iste ögrendikleri icin mezuniyet sonrasi is bulabiliyorlar. Ancak bizim ülkede böyle bir sistem yok benim bildigim eger sistem degismemisse. Meslek lisesine gidenler son sinifta bu olayi yapiyorlar ama adamlar bölümüne göre 2 ile 3.5 yil yapmis olmaniz lazim diyorlar.

Gelelim universite okuyanlara, evet bu da cok kolay degil, cünkü diplomanizin denkligi olmasi gerek. Türkiye'de sanirim bir kac üniversite haric, diger tüm üniversitelerin AB'de taninirliligini yaptirmaniz gerkiyor. Bu da 3 ay 6 ay ya da 1 yil civari sürebiliyor. Siz diplomanizi, transkriptinizi, ders iceriklerini vs yolluyorsunuz ve ilgili kurum da diplomanizi kendi ülkesi icin denklik olarak cikariyor. Bu olmadan da zaten basvuramayacaksiniz. 

Yukarida yazdiklarimin özeti: üniversite mezunu degilseniz, basvuramiyorsunuz cünkü türkiye'de onlarin istedigi türden bir egitim yok. Üniveriste mezunu olsaniz da diplomanizi denklestirmek zorundasiniz. Diger sartlari yerine getirebilecek arkadaslar simdiden yurtdisinda bir kurup bulup, diploma denkligi islemlerine basliyabilir. O isi türkiye'de YÖK yapiyor. Bu isi alman kurumlarindan yaptirmak daha mantikli olur ama en az 3 ayi gözden cikaracaksiniz ve bu süre uzayabilir.

Ayrica her üniversite mezunu basvuramiyor, belli basli bölümlerden aliyrolar, yazilimci, elektroteknikci, hemsire vs gibi..

edit: denklestirme icin buradaki siteden bulabilirsiniz https://www.anerkennung-in-deutschland.de/tools/berater/tr/

unbalanced tarafından 06/Oca/20 21:34 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    freeline
    freeline's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Almanyadan bi is sozlesmesi olursa sanirim geriye kalan prosedürler cok uzun surmuyor 2020 itibariyle firmami kurdum bi arastirmam gerekiyor Eger Bana fazla bi Yuku olmayacaksa burdan birine bir is sozlesmesi verebilirim 

aklın yolu birdir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    frekaze
    frekaze's avatar
    Erkek
    freeline bunu yazdı

Almanyadan bi is sozlesmesi olursa sanirim geriye kalan prosedürler cok uzun surmuyor 2020 itibariyle firmami kurdum bi arastirmam gerekiyor Eger Bana fazla bi Yuku olmayacaksa burdan birine bir is sozlesmesi verebilirim 

Hocam firma kurmak için şartlar nedir. Birde iş sözleşmesi olayı nasıl. şartları nasıl yardımcı olmak adına bilgi paylaşabilirmisin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    freeline
    freeline's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    frekaze bunu yazdı
    freeline bunu yazdı

Hocam firma kurmak için şartlar nedir. Birde iş sözleşmesi olayı nasıl. şartları nasıl yardımcı olmak adına bilgi paylaşabilirmisin.

Aksam yazarim

aklın yolu birdir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ILKER06
    ILKER06's avatar
    Erkek
    freeline bunu yazdı

Once ben abi 😂😂

Hayattaki en güzel şeyler : Ya kanun dışı, ya ahlak dışı ya da şişmanlatıcıdır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    override
    override's avatar
    Erkek

@unbalanced Almanca Elit eğitim setini alacağım yorumunuzdan yola çıkarak. Başka öneriniz varsa denemek isterim.

override tarafından 07/Oca/20 10:58 tarihinde düzenlenmiştir

g͇̫͛͆̾ͫ̑͆l͖͉̗̩̳̟̍ͫͥͨ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    override bunu yazdı

@unbalanced Almanca Elit eğitim setini alacağım yorumunuzdan yola çıkarak. Başka öneriniz varsa denemek isterim.

Elit ile ilgili bi konu acmistim https://www.tahribat.com/forum/yabanci-diller-ogrenimi-icin-kaynak-tavsiyelerim-209149

Tavsiye ettigim baska bir sistem de su https://www.tahribat.com/forum/2-yabanci-dil-ogrenimi-ile-ilgili-guzel-bir-siste-215714

ama bu kismi biraz fikir sahibi olduktan sonra dinlemeni tavsiye ediyorum. Atiyorum A2 seviyesine gecikten sonra ama ingilizce bilmen sart. Bu setin cok faydasi oluyor.. torrentten falan bulabilirsin. Almanca belli bir seviyede degilsen uzak dur cünkü sikilma ihtimalin var. O yüzden elit egitimi bitirdikten sonra ya da ortalarina gelince baslamani tavsiye ederim.

burada da bir kac kitap tavsiye ettim https://www.tahribat.com/forum/almanca-ogrenimi-icin-sectigim-birkac-kaynak-214173

fono'yu bir cok insan sevmiyor ama cabuk ilerlersin.. Elbette yeterli degil. Benim elimde güzel gramer kitabi var, türkiye'de satisi yok maalesef. A1-B1 ve B2-C1 seviyelerini kapsayan iki kitap.

Imkanin varsa bu kitaplari basili sekilde al https://www.amazon.de/dp/306023972X

https://www.amazon.de/dp/3060214824

yok ise bende pdf seklinde var ama is bilgisayarinda yandex diske erisemiyorum.. Aksam paylasirim talep olursa. Harika kitaplar ikisi de. Once biraz grameri anlatiyor, ardindan 1-2 sayfa alistirmasi oluyor. Ingilizcenin meshur "kirmizi" kitabinin almanca versiyonu gibi düsünebilirsin :)  Ben cok begendim acikcasi. Tabi tek basina yetmeyebilir, o yüzden elinde baska bir gramer kitabi daha olsun, anlamadigin yerlerde ondan faydalanirsin. Cünkü bahsettigim kitaplar biraz özet anlatim. (elit egitim de bu konuda faydali olabilir)

simdilik aklima gelenler bunlar..

not: elit egitim setini iki kisi ortak alabilirsiniz. Ya da bir tane cracker bulup kirdiracaksiniz lisans sistemini

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 5997 Toplam Mesaj: 47
almanya