folder Tahribat.com Forumları
linefolder Ulaşım Araçları ve Seyahat
linefolder 300.000 TL Ye Kadar Sifir Arac Onerisi

300.000 TL Ye Kadar Sifir Arac Onerisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    NovalgiN bunu yazdı
    husnuweb bunu yazdı

insanları yanlış yönlendirme bence. dizelle benzinli arasında aşırı derecede yakıt farkı var.

ayda 2500km yapıyorum ben dizel aracımla %90 şehiriçi yap bakalım benzinliyle yapabiliyor musun?

dizel 40 kuruş yakıyorsa benzinli 70-80 kuruş yakıyor

edit: ayrıca belki sen de şunu bilmiyorsundur ama dizelle benzinli arasında da pek bakım ücreti farkı kalmadı

hocam aracınız nedir?

benim aracımda 1,5 benzinli motor var. 2020 model.  ayda 2000 km yol yapıyorum. %100 şehiriçi.  araç ortalaması çok basarsam en fazla 6 litre gösteriyor. ortalama 5 - 5,5 litrede kalıyor. Üstelik sabir hızda gidersen 2 silindir modunu aktifleştiriyor ortalama daha da düşüyor. Benzinli araç çok yakar mantığı eskidendi. 2,0 ya da 3.0 motorlu araç kullanmayacaksanız gayet de binilebilir. 

Hocam ikna edemezsin bu tür arkadaşları boşuna çabalama. Ancak bilmeyenleri yanlış yönlendirdikleri de aşikar. Bu düşüncedeki insanlar teknik veriler ve gerçeklerden çok elindeki aracın değerini psikolojik olarak korumaya çalışan mantık ile yorumlarlar. İşletme ve satınalma maliyeti nedir bilmezler. Psikolojik olarak ekranda sürekli tüketim değerlerindedir gözleri ve diğer maliyetler umurlarında olmaz..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoQaN
    GoQaN's avatar
    Erkek
    DarkFall bunu yazdı

Hocam benimkisi fanatiklik değil, niye öyle yazdın ki?

En ufak motorlu benzinlide bile 70-80 krş ve üzeri yakıyor. Senin aracının değerlerini uzun yolda gaza dokunarak 80le 6-7 lt lere düşürmüş olabilirsin belki. Fakat herkes o şekilde kullanmıyor, yakıt kullanıma da bağlı biraz. Öyle gidersen dizel 1.6 araçla 4 litre uzun yolda yakar. Yani yakıt tamamen benzinlide ek bir masraftır burada hemfikir olalım. İki motoru karşılaştıracak olursak, dizel motorun yakıt püskürtmesi daha tasarrufludur, araştıralım.

80bin den sonra kimse dizele binmez demişsin, yanlış bir yönlendirme yapmışsın dikkat edelim. Dizel motorlar, ağır şartlar altında yüksek KM ye dayanması için geliştirilmiştir, bakımlı bir dizel araç 500k ila 1milyon gider. 80bin+ benzinli nin yakıt masrafları aldığında 8 lt/100 ise 80 bin+ olduktan sonra 10-12lt yi bulabilir.

Almanya daki birim fiyatla tabiki direkt alakası var. Biz araç üretmiyoruz da, sen Almanyada mı yaşıyorsun? Türkiye'nin şartlarına bir baksana hocam. Almanya'da yaşıyorsan 15k birim paraya zaten araç alıyosun, dizelide 13k, satarkende ülke şartları baz alınarak yukarıdaki yazdıklarım dikkate alınmıyor. Hans abimiz gider benzinli alır ki çevre kirlenmesin, az sesli olsun derse(ki zaten otoban harici 50 yi geçince ceza yiyosun tork da önemli değil), talep düşer, böylece üretim azalır, üretim azaldığı için de firmalar parasına baktığından talebe göre yön verir. Ülkemizde Dizel kolay kolay bitmez. Sadece üretici ülkeler devlet politikalarından dolayı üretmezse sayısı azalır, bizim ülkemizde ise bulamayacağımız için daha da değer kazanır.

Senin de dediğin gibi alırken 20-30 belki 40 k fazla veriliyor doğru. Fakat satarkende benzinliyi 3 ayda satarken dizel 3 günde satabiliyorsun. Birde alırken o verdiğin 20-30k fazlayı satarken de geri alıyorsun, depozito gibi düşün. Benzinlide ise, 20-30k vermiyosun ok, birde müşteri çıkmıyor 20-30k daha indiriyosun fiyatı 2 katı zarar.

Kişiden kişiye değişir, kimisi ben yılda 10k km yi geçmem, tork önemli değil, sakin kullanırım 6-7lt ye düşürmek için gözüm ekranda olur arabamıda en az 10 yıl satmam diyorsa mantıklı olabilir, fakat artık insanlar yarını göremezken, 10 yıllık planlar yapmak bana mantıklı gelmiyor.

(Kimseyi yönlendirmiyorum, düşüncelerimi paylaşıyorum. İsteyen istediğini alır kullanır arkadaşlar, yatırım tavsiyesi değildir.)

Üstad alınma, ne zaman bu konuda insanlara tecrübe ve gerçekleri aktarsam alışmışız saldırıya, kusura bakma..

- Aracımın tüketim değerini uzun yolda yapmışsındır demişsin ama ortalama hıza bakarsan şehiriçi olduğunu sen de eminim yakalarsın.

- Şuna açıklık getirelim. Ben benzinli daha az yakar demiyorum ama tüketim değerlerinin eskisi gibi olmadığını, satınalma ve yürütme maliyetleri ile çok daha ekonomik ve konforlu olduğunu söylüyorum. Dizele göre kesinlikle daha geleceği olan bir teknoloji olduğu da aşikar..

- 80 binden sonra kimse dizele binmez demedim, almaz tercih etmez dedim. Yüksek km dizel motorlu aracı satmak, aynı km de bir benzinli aracı satmaktan elbette çok daha zordur, malum masraflarından dolayı.

- Üretim kısmına katılmıyorum, üretilmeyen bir şey daha değerli olmaz en azından otomobil için aksine yedek parçalar zamanla bulunmaz, bulunsa dahi faiş fiyatlarda olacaktır.

Şunu da bırakayım buraya ..

DİZEL mi, BENZİNLİ mi ? | Sanayiye sorduk! | Otopark.com

https://youtu.be/JAMFd1WVIH0?t=120

GoQaN tarafından 17/Haz/20 19:06 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

bir arkadaşımda 2015 astra j benzinli 1.6 

diğerinde astra j 2015 1.6 lpg

bir diğerinde pejo 208+ 1.2 benzin

2 kişide  2013 1.4 fiesta benzinli var.

bende 1.5 dci nissan var.

hiç biri benim kadar kullanamıyor arabayı bi yere gideceğimizde benimkiyle gidiyoruz falan :D

maşallah çok memnunum arıza yok 2 senedir. yakıt desen şehir içi 4.1   4.2  şehir dışı ortalama 3.5 3.6.    yola göre 3.1e kadar düştüğü de oldu.

dizel bitmez öyle kolay kolay 5 senedir daha avrupada bitmeye BAŞLAMADI bile.

dizel masraflı cart curt derler hiç de öyle değil. bakımını yaparsan masraf çıkmaz.

adam mazotu koyup 2 sene bakmamış arabaya turbu enjektör bitmiş sonra gelip dizel aldık 15 bin masraf çıktı diyor. 

dizel narin araba iyi bakacaksın.

benzinli de eşşeğe biner gibi bin sorun olmaz.

tork olarak da bu arabaların hepsinin eline veriyorum. kalkıştan 300 metre sonra onlar pompalıyor o ayrı :D

özetle tork istersen dizel tavsiye ederim. sakin kullanıyosan çok km yapmazsan benzinli daha mantıklı.

ben lpgye sıcak bakmadığım için dizel almıştım. lpgsiz benzinliye de güç yetiremem :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

Konu arac tavsiyesi

Icerik tartisma.. 

Her konu aynı hemen hemen son zamanlarda. 

Çoğu konuda 2. Sayfaya gecmedrn cikiyorum.. 

destination@tahribat.com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

Konu arac tavsiyesi

Icerik tartisma.. 

Her konu aynı hemen hemen son zamanlarda. 

Çoğu konuda 2. Sayfaya gecmedrn cikiyorum.. 

korona yüzünden millet saracak yer arıyor

Minimalist Değilim Tembelim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

1.2 TSİ İbiza  0.60 kr 2013

2.0 Tdi Passat 0.55 kr 2015

şehir içi değerleri 

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diplomali-issiz
    diplomali-issiz's avatar
    Erkek

bende ağustosta yeni bypass olan babamın adına rapor çıkarıp sıfır araç almayı düşünüyorum. ancak benim para konusunda ciddi sıkıntım var ondan dolayı Türkiye'nin en ucuz otomatik arabasını düşünüyorum:)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wh0
    wh0's avatar
    Homo

sir, markanin modelin pek onemi yok, az yaksin cok gezdirsin, zirt pirt servis ihtiyaci olmasin yeterli...

Rolls-Royce Wraith 2014

https://www.intcarshow.com/rolls-royce/2014-rolls-royce-wraith/

wh0 tarafından 18/Haz/20 13:04 tarihinde düzenlenmiştir

🏴‍☠️Hi'dan gelen varır Who'ya, Hi'da onun adıdır Who'da...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    wh0 bunu yazdı

sir, markanin modelin pek onemi yok, az yaksin cok gezdirsin, zirt pirt servis ihtiyaci olmasin yeterli...

Rolls-Royce Wraith 2014

https://www.intcarshow.com/rolls-royce/2014-rolls-royce-wraith/

Koymuşken helikopter koyaydın RR Wraith ucuz gelmiş.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Şu araba konusunda kimse doğruyu söyleyemiyor. Bindigin arabanın üreticisi sen misin, fabrika babanızın mı amk. Ne zaman arkadaslarla araba konusu açılsa en çok yakan araba benim araba, en yavaş giden yine benim araba ama arkadaşlara sorsan onların arabaları fabrika verilerinden daha az yakar, hıza gelince fabrika verilerinden daha fazla hız yapmıştır... En kötü araba benimki zaten amk. En çok benimki yakar, en yavaş benimki gider. Doğrusunu söyleyin yahu yeter.

Bu arada önceki sayfada gördüğüm 43km ortalama hız şehir içi olamaz. Bunun hızlanması var, yavaşlaması var, trafik ışığı var, dur kalki var. Nedense benim şehir içi ortalama hızım 23 ile 30 arasında kalıyor. Eğer E5, tem ve basinexpress gibi otoban cinsi yerleri şehiriçi sayiyorsaniz diyecek birşey kalmıyor zaten. Şehir içi dediğiniz yer trafiğin olduğu caddeler sokak aralaridir. İstanbul'un inişli çıkışlı dar sokaklarinda o fabrika verilerine kadar indirebilen var mı tüketimi?

O 43km ortalama hız kesinlikle şehir içi dışı karışık, şehir içinde o hız ortalaması çok deli araba kullanmaya delalet.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.