5G'nin Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. arkadaşlar chip sağolsun güzel bişey göndermiş bi bakarsınız. başlık yeterince açıklayıcı (;

1. Evde kabloya son

Evet, eminiz hepiniz kablolardan sıkıldınız. 5G ile beraber evde yüksek internet bağlantısı için illa kablolara bağımlı olmayacaksınız. Wi-Fi üzerinden Ethernet ile bağlı olduğunuz hızlarda performans almak mümkün olacak. Elbette bu senaryolar iyi bir altyapınız olduğu takdirde gerçekleşecek. Aksi halde hayal bile etmeyin.

2. Gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik

5G yalnızca mobil interneti geliştirmeyecek elbette cihazlar arasındaki etkileşimi de etkileyecek. Mesela 5G'den sanal gerçeklik gözlüklerinde de faydalanacağız. CES 2019'da Belçika şirketi Mimesys'nin Magic Leapkarma gerçeklik gözlüklerini tamamen kablosuz şekilde 5G üzerinden çalıştığını göstermesi, bunun örneklerinden biri.

3. Daha az baz istasyonu

Şimdilik baz istasyonsuz bir mobil internet düşünülemez belki ancak 5G, daha az baz istasyonu ile çalışabiliyor. Yalnızca daha az değil, aynı zamanda daha küçük yapılarda tasarlanacaklar. Öte yandan bu gelişim akıllı telefonların tasarımlarını da etkileyecek. Zira telefonlarda yer alacak antenlerin de boyutları küçülecek.

4. Otonomlar geliyor

Evet, 5G'nin en fazla heyecanla beklendiği alan kuşkusuz otonom teknolojisi. 5G ile beraber otonom konusunda daha rahat test imkanı sağlayacak olan otomobil şirketleri, böylece bu yenilikçi otomobilleri günlük hayata daha kolay entegre edebilecekler.

5. Bulut teknolojisi de yararlanacak

Kuşkusuz 5G bağlantısından bulut teknolojisi ve bulut şirketleri de faydalanacak. Yeni dönemde bulut servislerinin arttığına ve kullanımının da insanlar tarafından yaygılaştığına şahit olacağız.

6. 8K 5G TV'ler de gelecek

Evet, akıllı televizyonlarda 8K görüntü teknolojisi belki duyduğumuz bir şeydi ancak buna bir de 5G entegre etmek biraz tuhaf değil mi? Evet, Sharp ilk 8K 5G TV'sini CES 2019'da gösterdi. Böylece 8K görüntüleri sergileyebilen ekran, üstelik bu 8K görüntüyü 5G üzerinden stream edebiliyor. Elbette bu şimdilik biraz deneysel bir çalışma. Gelecekte bu tür televizyonlar yaygınlaşır mı, bunu görmek için beklemek gerek.

7. Akıllı telefonlarda bulut oyunları

Sadece akıllı telefonlarda değil, bulut oyun sistemi gelecekte pek çok alanda yaygın olarak kullanılabilir. Daha önce de bunun örneklerini görmüştük. Mesela OnLive adında bir sistem vardı, fakat pek yaşayamadı.

Bu tür bulut oyun ağları ile beraber, halihazırda donanımınızdan bağımsız olarak, bir oyunu bulut sunucu üzerinde bir makine üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ha, bu sistem ne kadar yaygınlaşır pek emin değiliz, zira donanım üreticileri de kullanıcılara donanım satma derdinler.

Masaüstü bilgisayar tarafı bu işin neresinde olur bilinmez, fakat konsol ve akıllı telefon gibi cihazlar üzerinden bu tür bir sistem kabul görebilir. Yani oyunlarınızı bulut üzerinden üst seviye performansta oynamak mümkün olabilir.

8. "İkinci Beyin" mümkün olabilir

Evet, 5G ile beraber tuhaflıklar serisi hayatımıza girmeye başlayabilir, hazır olun. Zira geliştirilmekte olan pek çok fikir var, bunlar prototip aşamasındalar ve harekete geçmek için tek ihtiyaçları yalnızca daha yüksek hızda kablosuz bağlantı. Zira aktarılması gereken veriler yüksek paketler ve anlık iletilmesi gerekiyorlar. Bunu da 5G sağlayacak.

CES 2019'da karşımıza çıkan bir cihaz olan OrCam MyMe, kişisel sosyal ilişki asistanı. Günlük hayatınızda kiminle tanıştıysanız hakkında bir araştırma yapan ve size onunla ilgili bilgileri toplayan, üzerinde minik bir kamera bulunduran bu cihaz, tabii ki 5G'den yararlanacak ve gelecekte farklı modüllerle hayatımızda olabilir. Ne gibi mi? Mesela Black Mirror'daki The Entire History of You bölümündeki "lens" gibi. Teknoloji devlerinin bu yönde de çalışmaları olduğunun altını çizelim.

9. Dil öğrenmeye gerek kalmayacak

Evet, günün birinde herhangi bir şey öğrenmeye gerek kalmayacak, zira bunlar CHIP'lerle sağlanacak. Ancak o zamana kadar dil çevirisinde ekstra cihazları kullanacağız. 5G'den bu yönde de yararlanılacak ve simültane çeviri daha hızlı şekilde yapılabilecek.

10. Daha fazla "telefon zombisi"

Evet, dolayısı ile tüm bunların neticesinde daha fazla telefon zombisiolacağız. Evet, halihazırda 4G bağlantısı ile beraber başımızı telefondan kaldırmıyorken, 5G ile birlikte tüketecek çok daha fazla veri elimizin altında olacak. Yani, başımızı ekrandan kaldırırsak, ne ala.

ajan1111 tarafından 16/Oca/19 21:45 tarihinde düzenlenmiştir

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

2015'te 2 yıl daha bekleyip 5G'ye geçelim demişti sayın büyük reis Recep Tayyip Erdoğan.

https://youtu.be/Re3JRqi8L3k

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Bulut üzerinden oyun oynamak beni heycanlandırıyor.2020 de 5G geçmiş oluruz.Bu konuda dünyada 5Gye geçecek ilk ülkelerdeniz.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek

Yeni telefon alacağız.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TOMBLACK
    TOMBLACK's avatar
    Erkek

Bence pek bir degisiklik olmayacak gibi geliyor bizim ülkemizde bakalim görecegiz

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Daha 3G yi adam gibi yaşamadık...

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı

Ben hep 2g de tutuyorum anlik olarak onemli bir seyler yapacaksam aciyorum yapiyorum 2g ile devam 

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    sunyy2003 bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

Ben hep 2g de tutuyorum anlik olarak onemli bir seyler yapacaksam aciyorum yapiyorum 2g ile devam 

3G'nin ilk zamanlarında yüksek frekanstan verildiği için özellikle kapalı alanlarda çekim gücü, gerekte 3G'li baz istasyonu az olduğundan sürekli telefonun 3G frekansı aramasından 3G şarj tüketen bir teknoloji olarak bilindi. Ancak şuan operatörler 3G'yi 900 frekansından yani 2G'nin frekansından vermeye başladı. Bundan dolayı 3G'de kapsama problemi kalmadı gibi bir şey. 2G'de veriler daha geç yükleneeği için bekleyerek daha fazla şarj tüketmiş oluyorsun aslında.

Ha Vodafone kullanıyorsan 3G sorunlu. 3G modunda Vodafone akıllı kapsama dedikleri nane yüzünden bağlı olduğun baz istasyonu yoğun olursa seni diğer en yakın baza bağlıyor. Senin yakındaki bazda yoğunluk azalınca tekrar seni ona bağlıyor vs. Şarjın içine ediyor. Nette tonla şikayet mevcut bununla ilgili. 4G'de bir problem yok ama.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

baz istasyonu sayısı nasıl azalacak? frekans arttıkça çekim gücü azalır aksine daha çok baz istasyonu gerekecek?

HACKEROKAN!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    sunyy2003 bunu yazdı
    HoLyCat bunu yazdı

3G'nin ilk zamanlarında yüksek frekanstan verildiği için özellikle kapalı alanlarda çekim gücü, gerekte 3G'li baz istasyonu az olduğundan sürekli telefonun 3G frekansı aramasından 3G şarj tüketen bir teknoloji olarak bilindi. Ancak şuan operatörler 3G'yi 900 frekansından yani 2G'nin frekansından vermeye başladı. Bundan dolayı 3G'de kapsama problemi kalmadı gibi bir şey. 2G'de veriler daha geç yükleneeği için bekleyerek daha fazla şarj tüketmiş oluyorsun aslında.

Ha Vodafone kullanıyorsan 3G sorunlu. 3G modunda Vodafone akıllı kapsama dedikleri nane yüzünden bağlı olduğun baz istasyonu yoğun olursa seni diğer en yakın baza bağlıyor. Senin yakındaki bazda yoğunluk azalınca tekrar seni ona bağlıyor vs. Şarjın içine ediyor. Nette tonla şikayet mevcut bununla ilgili. 4G'de bir problem yok ama.

Vodafone komple sorunlu hocam senelerdir Vodafone kullanıcısıyım nefret ettirdi tam çektiğinde web sayfalarını bile zor yüklüyordu bazen ya da yüklemiyordu, Turkcell taahhüt yaptım 1 yıllık şuan hiçbir sorun yok akıyor da fiyatı fazla. Sanırım bir dahakine Türk Telekom'a geçeceğim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

0,5 Mbps ile upload ile bulut teknolojisinden yararlanmak gibisi yoktu oysa ki ne gerek var bu kadar zahmete

Toplam Hit: 1688 Toplam Mesaj: 17
5g ile ilgili