AB Karar Verdi : Artık USB-C Standart Olacak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Plastik atık çıkıyor diye oy birliğiyle karar alınmış. AB üyesi ülkelerde satış yapabilmek ve CE belgesi alabilmek için telefonlarda USB-C giriş mecburi olacakmış. Bildiğim kadarıyla her ne kadar AB üyesi olmasakta Türkiye'de CE belgesi olmayan ürün satışı yasak.

Zaten Google geçen sene 2020'de kendisinden lisans alacak telefonlarda USB-C giriş olması şartını getirmişti. Mikro USB'nin artık tarihe karışması gerekiyor. USB-C'yi firmalar hala lüks olarak görüp ucuz modellere koymuyor. Bazıları çakallık yapıp girişi USB-C yapıyor ama bilgisyardan veri atarken USB 2.0 hızında gönderiyor.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

usb c nin farkı ne micro usb den

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    do_som bunu yazdı

Tersi düzü yok iki türlü de takılabiliyor. Mikro usb 2.0, usb-c 3.0.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    do_som bunu yazdı

daha fazla enerji ve veri taşıyabiliyor.

laptoplarda falan güç girişi olarak kullanabiliyorsun bu sayede. her cihaz type-c kullanırsa tek şarj aletiyle her şeyi şarj edebilirsin, aynı kabloyla cihazlar arasında veri falan da aktarabilirsin. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Lightning girişi type c girişinden çok daha mukavemetli sağlam ve zor bozulan bir soket.

Type C ise tam tersi

Type C kablolarda ve telefon soketlerinde çokça karşılaşılan problem soketin veya şarj ucunun kırılması çünkü kablo yada soket kırılmaya ve eğilmeye müsait tasarımı dolayısı ile ekonomik ömrünü tamamlamadan bozuluyor.

Type C hem kablo tarafı hem cihaz tarafında temizlik yapmanızı imkansız kılan tozun içeri hapsoldugu bir tasarım varken apple tarafında ise yani lightningde gerek oksitlenme gerek toz temizliği yapabilmek mümkün.

Her gün bir çok cihazı tamir eden biri olarak evet bir standart gerekliydi artık her cihaza farklı adaptör olayı yanlış ama type c daha hızlı veri aktarımı daha yüksek amper desteği ve ters düz olayı olmaması dışında yukarıdaki saydıgım sebeplerden ötürü bence çöp bir soket.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Her Türk erkeğinin evinde içinde çeşitli kabloların olduğu ve diğer elektronik ıvır zıvırların olduğu bir kutu vardır.

Kaç yılık Sony Ericsson şarj kablosu bile var. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Her Türk erkeğinin evinde içinde çeşitli kabloların olduğu ve diğer elektronik ıvır zıvırların olduğu bir kutu vardır.

Kaç yılık Sony Ericsson şarj kablosu bile var. 

sen bir evlende hanım onları tutuyormu gör :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Lightning girişi, type c girişinden çok daha mukavemetli, sağlam ve zor bozulan bir soket.

Type C ise tam tersi

Type C kablolarda ve telefon soketlerinde çokça karşılaşılan problem, soketin veya şarj ucunun kırılması, çünkü kablo yada soket kırılmaya ve eğilmeye müsait tasarımı dolayısı ile, ekonomik ömrünü tamamlamadan bozuluyor.

Type-C, hem kablo tarafı hem cihaz tarafında temizlik yapmanızı imkansız kılan, tozun içeri hapsoldugu bir tasarım varken, apple tarafında ise yani lightning'de gerek Oksitlenme gerek Toz Temizliği yapabilmek mümkün.

Her gün bir çok cihazı tamir eden biri olarak, evet bir standart gerekliydi artık. her cihaza farklı adaptör olayı yanlış, ama Type-C daha hızlı veri aktarımı, daha yüksek amper desteği ve ters düz olayı olmaması dışında, yukarıdaki saydıgım sebeplerden ötürü bence çöp bir soket.

Type-C niye bilmiyorum bana çok sakat geliyor ya. Lightning'de Her iki yönde de soket'e takılabiliyor mu, anlamadım. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

Lightning girişi, type c girişinden çok daha mukavemetli, sağlam ve zor bozulan bir soket.

Type C ise tam tersi

Type C kablolarda ve telefon soketlerinde çokça karşılaşılan problem, soketin veya şarj ucunun kırılması, çünkü kablo yada soket kırılmaya ve eğilmeye müsait tasarımı dolayısı ile, ekonomik ömrünü tamamlamadan bozuluyor.

Type-C, hem kablo tarafı hem cihaz tarafında temizlik yapmanızı imkansız kılan, tozun içeri hapsoldugu bir tasarım varken, apple tarafında ise yani lightning'de gerek Oksitlenme gerek Toz Temizliği yapabilmek mümkün.

Her gün bir çok cihazı tamir eden biri olarak, evet bir standart gerekliydi artık. her cihaza farklı adaptör olayı yanlış, ama Type-C daha hızlı veri aktarımı, daha yüksek amper desteği ve ters düz olayı olmaması dışında, yukarıdaki saydıgım sebeplerden ötürü bence çöp bir soket.

Type-C niye bilmiyorum bana çok sakat geliyor ya. Lightning'de Her iki yönde de soket'e takılabiliyor mu, anlamadım. 

type c sakat zaten ha kırıldı ha kırılacak bir soket , lightning iphone 5 den beri istediğin yönünü takabilirsin apple bu işi 2012 de çözmüş 8 sene olmuş

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    PanxeR bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

Type C ise tam tersi

type c sakat zaten ha kırıldı ha kırılacak bir soket , lightning iphone 5 den beri istediğin yönünü takabilirsin apple bu işi 2012 de çözmüş 8 sene olmuş

hayır değil. çalıştığım yerde 40+ tane macbook var, hepsi type ile şarj oluyor. bir tane bile type c portu bozulan olmadı.

ben ve çoğu insan type c micro usb den daha sağlam olduğunu düşünüyor. micro usb bile sorun çıkaran bir port değildi, kullandığım hiç bir cihazda usb portu arızası yaşamadım, yaşayan da görmedim çevremde.

hal böyleyken bok atmak saçma bence. zaten type c de böyle bir sorun olsa, reddit kuduruyor olurdu şimdiye .  oyun konsolundan saksısına kadar type c kullanıyor artık.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

Type C ise tam tersi

hayır değil. çalıştığım yerde 40+ tane macbook var, hepsi type ile şarj oluyor. bir tane bile type c portu bozulan olmadı.

ben ve çoğu insan type c micro usb den daha sağlam olduğunu düşünüyor. micro usb bile sorun çıkaran bir port değildi, kullandığım hiç bir cihazda usb portu arızası yaşamadım, yaşayan da görmedim çevremde.

hal böyleyken bok atmak saçma bence. zaten type c de böyle bir sorun olsa, reddit kuduruyor olurdu şimdiye .  oyun konsolundan saksısına kadar type c kullanıyor artık.

hocam biz her gün soket değişimi tamiri yapıyoruz sen sende problem olmadı diye mi problemsiz diye düşünüyorsun.

sen ofis ortamında kullanıyorsun halk sokakta , o soketlerin içi toz kir nem pislik doluyor.

işte bu ortamda ise type c soketi ve micro usb soketi bozulmaya daha meğilli lightning soketine göre.

hal böyleyken yanlışı savunmak saçma bence.

Toplam Hit: 7992 Toplam Mesaj: 73
usb