AB Karar Verdi : Artık USB-C Standart Olacak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

Kablo'nun taşıyabileceğinden fazla akım verince, kablo yanıyor heralde de.

Bu yanma olayı nasıl oluyor, o da çok ilginç. bende bunu merak ettim. Mesela kablo ortasından mı başlıyor yanma, yoksa Bağlantı(kontak,temas) yerlerinde(n) mi, yada üretim hatası olarak, inceldiği yerden mi?

Bi de bilgisayar örneğinde; 75watt veya 10v 5A  ifadesinde ; 10v . 5A = 50 watt  yapmıyor mu? (burada 25 watt'lık bir farkı var.)

yada 

Telefon örneğinde; 15watt veya 5v 2.1A = 10.5 watt yapmıyor mu? ( Güç olarak 4.5 watt'lık bir güç farkı var. )

Dolayısıyla arada bi hayli, fark var. Tedbir amaçlı bir fark mi bu?

Kablolar genelde adaptöre yakın kısımdan yani gücün verildiğ yerden yanıyor , genelde en fazla yanan ucuz, hızlı şarj aletleri.

adaptör 15W veriyor ancak kabloda dandik olunca genelde adaptörden önce kablo yanıyor. çok gördüm iğrenç bi yanık kokusu sizi önce uyarıyor o mekandaysanız.

IPAD adaptörü ile, macbook pro şarj etmeye çalışırsanız, elektrik gelecek fakat batarya kısmında dolmuyor uyarısını göreceksiniz, yeterli güç gelmediği için batarya dolmaz, ancak o cihazı kapatırsanız o zaman dolar, aynısı ipad için de geçerli.

5W 1A  bir adaptörünüz varsa ipad açıkken şarj olmuyor uyarısı verecektir (genelde), ancak ipad i kapatıp öyle şarja takarsanız 10 saat geç de olsa dolar.

Geçen Data kablosunun Şarj aletine(output:5V 1000mA   İnPut:100-240V ~50/60Hz 0.3A ) taktığım USB ucunu(miniUSB değil) tam takamamışım, 10-15 dakika sonra bi baktım, USB ucu bi hayli sıcaktı. Büyük ihtimal vücut sıcaklığından fazla, muhtemel ~45-50 C derece filân. 

MiniUSB ucunda niye ısınma olmuyor? Neticede orada da temas yüzeyi oldukça az, ve oldukça küçük. Kablo Kalınlığının ve Temas Yüzeyinin küçük olduğu yerde, Yüksek akım olduğunda, Isınma olması lâzım. O.o,

-@-

Kaan bunu yazdı

P =V * I 

Yani Akım x Voltaj dersek, Gücü bulmuş oluruz.

Şarj aleti atıyorum 45w,  voltaj çıkışları 5,9,12,15,20 volt olarak çalışabilir. Hepsinde akım değeri değişiyor. 5v 9amper 45w eder ancak 9amper çok büyük bir akım değeri ve kabloyu ısıtır. Bunun yerine 5voltu 3amperle kisitlamislar, 45w hızlı şarj edebilmek için de daha yüksek voltajla mesela 15voltta 3 amper şeklinde vermişler. Diğer markalar bunlarla uğraşırken elma 18watt'a hızlı şarj diyor ve yeni çıkarıyor.

...

Gücün nasıl hesaplandığını formülden çıkarıyorum. lâkin günümüz sabit(ayarsız)şarj adaptör'lerinde Çıkışta Amper'i 3 ile sınırlarken, çıkışta Voltaj değerini nasıl değiştiriyorlar. 

Bu Çıkış Voltajları değiştirilebilir transformatörlerde(ki bunlar bir hâyli Büyük oluyor, telefon için olanını da görmedim)  voltaj'ı değiştirebileceğin potansiyometre'msi bir yapı var, düz uçlu tornavidayla değiştirebiliyorsun. Ama, 

NoName'in örneğinden gidersek;

"Bi de bilgisayar örneğinde; 75watt veya 10v 5A  ifadesinde ; 10v . 5A = 50 watt  yapmıyor mu? "

burada 25 watt'lık bir fark var.  Bu 25watt'lık fark sıkıntı yaratmıyor mu? neticede adaptör'ün takıldığı devrede kullanılan (tlf veya tablet için) toplam Direnç de belli, ve sabit. 

Güç yüksek olunca, (tlf yada tablet) devre(si)nin ısısı'nın yükselip, yanması gerekmıyor mu? (bi yeri kaçırıyorum, ama nereyi ^^`)

(Gerçi benim Alterne Akım ile Doğru Akım ve bunların dönüşümü hakkında tam bi bilgim yok. PrimerSarım, SekonderSarım, Akım doğrultmaçları , diyot vs)

Olum sayıları random verdim hesaplayarak değil, watt veya voltAmper değerlerinden beğendiğini seçip ona göre yanıtlayabilirsin :D

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    noname bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    do_som bunu yazdı

usb c nin farkı ne micro Usb den

daha fazla enerji ve veri taşıyabiliyor.

laptoplarda falan güç girişi olarak kullanabiliyorsun bu sayede. her cihaz type-c kullanırsa tek şarj aletiyle her şeyi şarj edebilirsin, aynı kabloyla cihazlar arasında veri falan da aktarabilirsin. 

Burda kafama şu soru işareti doğuyor. Misal bilgisayarın şarj aleti 75watt veya 10v 5A diyelim(1)

Telefonun şarjı da 15watt veya 5v 2.1A olsun(2)

Bu iki şarj aletini bir diğerinde kullanmak şarj hızını hızlandırıp yavaşlatmak dışında cihazlara zarar vermez mi? 

Kablo'nun taşıyabileceğinden fazla akım verince, kablo yanıyor heralde de.

Bu yanma olayı nasıl oluyor, o da çok ilginç. bende bunu merak ettim. Mesela kablo ortasından mı başlıyor yanma, yoksa Bağlantı(kontak,temas) yerlerinde(n) mi, yada üretim hatası olarak, inceldiği yerden mi?

Bi de bilgisayar örneğinde; 75watt veya 10v 5A  ifadesinde ; 10v . 5A = 50 watt  yapmıyor mu? (burada 25 watt'lık bir farkı var.)

yada 

Telefon örneğinde; 15watt veya 5v 2.1A = 10.5 watt yapmıyor mu? ( Güç olarak 4.5 watt'lık bir güç farkı var. )

Dolayısıyla arada bi hayli, fark var. Tedbir amaçlı bir fark mi bu?

Kablolar genelde adaptöre yakın kısımdan yani gücün verildiğ yerden yanıyor , genelde en fazla yanan ucuz hızlı şarj aletleri

adaptör 15W veriyor ancak kabloda dandik olunca genelde adaptörden önce kablo yanıyor çok gördüm iğrenç bi yanık kokusu sizi önce uyarıyor o mekandaysanız.

IPAD adaptörü ile macbook pro şarj etmeye çalışırsanız elektrik gelecek fakat batarya kısmında dolmuyor uyarısını göreceksiniz yeterli güç gelmediği için batarya dolmaz ancak o cihazı kapatırsanız o zaman dolar aynısı ipad için de geçerli.

5W 1A  bir adaptörünüz varsa ipad açıkken şarj olmuyor uyarısı verecektir (genelde) ancak ipad i kapatıp öyle şarja takarsanız 10 saat geçte olsa dolar.

Peki ya tam tersi mbp adaptörü ile ipad şarj edersek elimize alma olasılığımız nedir?(cihazı)

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Olum sayıları random verdim hesaplayarak değil, watt veya voltAmper değerlerinden beğendiğini seçip ona göre yanıtlayabilirsin :D

^^D` ya tamam "veya`da" öyle de,  Ben telefon için  yüksek güç'deki adaptör'lerle de deniyorum, ısınma olmuyor. 

RitmFarbRacourci tarafından 03/Şub/20 20:05 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    noname bunu yazdı

^^D` ya tamam "veya`da" öyle de,  Ben telefon için  yüksek güç'deki adaptör'lerle de deniyorum, ısınma olmuyor. 

ortalığı ne karıştırıyon, sanki ayfonun var , kel postacı

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

ortalığı ne karıştırıyon, sanki ayfonun var , kel postacı

^^D`

Benim olması mı lâzım. 

Merak ettiğimi sorarım. Ha, cevap gelir gelmez, orası ayrı. 

RitmFarbRacourci tarafından 03/Şub/20 20:58 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.webtekno.com/telefonlarda-degistirilebilir-bataryalar-zorunlu-hale-gelebilir-h86542.html

Çıkarılabilir bataryada zorunlu olursa şahane olur. Apple'ın başımıza çıkardığı saçmalıklardan birisi bu muhabbet. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

https://www.webtekno.com/telefonlarda-degistirilebilir-bataryalar-zorunlu-hale-gelebilir-h86542.html

Çıkarılabilir bataryada zorunlu olursa şahane olur. Apple'ın başımıza çıkardığı saçmalıklardan birisi bu muhabbet. 

apple ın amk nefret ediyorum ... Batarya bi de yapıştırılıyor kasaya amk ısıtacan bilmem ne yapacan da çıkacak da bilmem ne... Geçen ekran değişirken sağlam bataryayı bu yapışkan muhabbetine deldim mal patlıyordu az daha. Tertemiz çıkarılabilir olsa şahane olur.

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

apple ın amk nefret ediyorum ... Batarya bi de yapıştırılıyor kasaya amk ısıtacan bilmem ne yapacan da çıkacak da bilmem ne... Geçen ekran değişirken sağlam bataryayı bu yapışkan muhabbetine deldim mal patlıyordu az daha. Tertemiz çıkarılabilir olsa şahane olur.

altındaki yapışkanı elinle çekersen tertemiz çıkıyor ama 

No way out
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Çıkan batarya candır. Bir dönem Jiayu G5S kullanmıştım. Telefon iPhone 5S'in birebir çakmasıydı tasarım olarak.

Batarya çıkıyordu ve telefon komple metaldi. İçi bile metaldi. En güzel tarafı ise kutudan 2 tane batarya çıkıyordu. Şimdi ki gibi yanınızda kocaman powerbank taşımaya gerek yoktu. Batarya bitti mi? Hop hemen gömlek cebinden yedek bataryayı çıkarıp tak kullanmaya devam et.

Jiayu devamını getiremedi iflas etti maalesef. Telefonları aşırı sağlamdı.

https://youtu.be/f_DNG1cQPi8

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    SaviorAngel bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

altındaki yapışkanı elinle çekersen tertemiz çıkıyor ama 

çıkmıyor pampa altındaki yapıskandan 2 şeritin ucu dışarda çekiyorsun elinde kalıyor mk şimdiye kadar 2 redmi not 4 açtım birinin batarya değiştim onda bant sorunsuz geldi benimkinde uçtan elimde kaldı. yapacakları yapıskana sokim yeni yan sanayi aldım eskisiin %40 ı ancak eder komple zarar ziyan.

next next next install
Toplam Hit: 8030 Toplam Mesaj: 73
usb