folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Alın Size Cevapsız Bir Soru..

Alın Size Cevapsız Bir Soru..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek

Soru:Tanrı, kendisinin kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yaratabilir mi?

Yaratabilir: O istediği herşeyi yaratabilir.

Yaratamaz: Onun gücü herşeye yeter.

Ya bu şartlar altında böyle bir tanrı yoktur

Ya onun gücü sonsuz değildir

Ya da istediği herşeyi yaratamaz. 

Bu üç olasılık da bütün semavi dinler ile çelişir. Birileri yalan söylüyor...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

cevapsiz sorudan ziyade anlamsiz soru deseydin tamamdi bu is. russel ve paradokslari.

''kendisinin kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya'' cumlesi zaten mantiksiz bir sorgulama iceriyor,

tanriyi kaya ile mi kiyas ediyor bu soru? , kiyas edemezsin, onun gucunu aklin almaz.. akillari almaz.

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jannissary
    jannissary's avatar
    Erkek
    bekle şu ikindiyi kılıp geleyim verecem sana cevabı gitme bi yere...

15-17 yaşları arasında ham bünyeli,cahil,karanlık beyinler tarafından yetişmiş geleceğin statükocu elitleriyle bayağı ve gereksiz tartışmalardan sıkıldığımdan dolayı artık siyasi tartışmalarda boy göstermeyeceğim. o konulara yazanlara dışardan bakıp cahilliklerini nasıl kustuklarını son derece iyi görebiliyorum.size kolay gelsin. isteyen herkes üstüne alınabilir. gocunduysanız pm atabilirsiniz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NighT-7
    NighT-7's avatar
    Erkek
    Kayayı kaldırmak demişsin. Yani Tanrının el, kol vb organlarının olduğunu düşünüyosun, bilinmeyen ve görünmeyen Tanrı hakkında bliyomuş gibi yorum yapıyosun. Soru iptal. Başka bul :F
    Ben bu bakış açısıyla ele aldım aq :D
    bu arada sorunun ak. insanları vesveseye sokma.

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek
    bu soruya bir deist olarak cevap veriyorum ki müslüman arkadaşlar eminim sinirlenir bu soruya; bu soru nun saçmalığı hakkında konuşmak istedim...resmen "seni benden başka s.ken oldu mu?" gibi bi şi...böle kelime oyunlarıyle gelmeyin...hani yok illa liseli triplerine girip tanrı böledir falan filan diyecekseniz mantığa dayanarak sorular sorun...bir cümle ile etrafı sorgulamayın, hep araştırın....hani yaşa da baktım 36 imiş...fazla geç kalınmış...

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jannissary
    jannissary's avatar
    Erkek

bu soruya bölüm bölüm cevap verecem başlayalım;

1-bu soruda baştan kasıt var amaç dini kötülemek inancı bulandırmak kafaya fitne sokmak..eğer bu soruya evet desem diyeceskinki allah yarattığı şeyden güçsüzdür.yok hayır desem bu sefer haşa allah acizdirdiyeceksin... ama bu soruyu sorarken unuttuğn bişey var.. farkındaysan allahın yaratıcı oldğnu kabul ediyorsun yanihalık sıfatına inanıyorsun ama sonra kalkıp allahın kurderi ile ilgili çelişkili bi soru ortaya aratak demogoji yapıyorsun..sen allahın yaratacağı hiç bişeye benzemiyeceğini bilmeyecek kadar cahilsin ama gelmiş haşa allah'tan büyük bi cisimhakkında yorum yapıyorsun kendince olurmu olmazmı diye..

2-soruda iman-ı vehmi ile iman-ı akli birbirine karışıtırosun 2. si olması mümkün olan akla uygun durumlarken 1. si tamtersi bunun..bu soruda sen bu ikisini karıştırmışsın.. bu sorunun akla mantığa uygunluğu yoktur tutarlığı hiç yokturamacın sadece hurafe meydana getirmek...

3- soru saçma ve demogoji kokuyor... soruya bakarsak şunları görecez -bu taşın şu an mevcut olmadğına inanlıyor-allahın bu taşı yaratabileceğine inanarak onu bir nevi kabul ediyorsun.. yani bizi içimizde çeliştirmeye çalışırken kendin ne halleredüşüyorsun=)bu senin soru sonsuzdan büyük sayı yazılırmı sorusuna benziyor... ilmi bi değeri yok fıkıhla alakası  zaten uzaktan yakından yok...bilindiği üzere allah bizi yaratıcı olarak kendinden bir parça kendinin bir tecellisi olarak yaratmıştır ama bu demek değildiki yarattğıvarlıklara benzesin onlarla kıyaslansın... allah sonsuz kudret sahibidir.. en sonsuz en yüce kemalat ondadır..senin sorun allah kemaltından fazlasını yarattığı bir varlığa verebilirmi?gibi abes bi soru oluyor..ayrıca allahın kurdet sıfatınada aykırıdır bu durum allah en kurdetli varlıktır ve sonsuz kudreti varken kendinden daha kurdetli bircisim yada varlığı yaratmaz..sonsuzluk kavramının cahilisin gördüğüm kadarıyla.. Sonsuz kudretten daha büyük bir kudret olamaz ki, böyle bir soru sorulabilsin...sorunun saçmalığnı söyle özetleyebiliriz;ben heykeltraşım elimde bi taş var benim 10 katım bunu yontup heykel yapıp yapmamak benim elimde...bunu yapabilirim... ama yapmayabilirimde... taşın büyük oldğu benim güşsüz oldğmu göstermez değilmi... ben bu taşı yontup heykelyapınca benden güçlü olduğnu nasıl düşünebiliriz? ayrıca allahın büyüklüğü mahlukatla orantlılı değildir...yaratılan tüm varlıklar onun sadece bir numunesi yansımasıdır..şöyle örnekleyeyim;güneşi yaprakların üstünde parlayan yağmur damlacıklarıyla kıyaslayamayız buda parlıyor diye çünkü güneşten almışlardır zaten o ışığı.... o yüzden allahı bir taşla kayayla orantılamak çok saçmadır.. hem zaten sonszuda büyüklük kavramı yoktur sonu yoktur çünküo yüzden allahtan büyük diye bi kavram ortaya atamayız çünkü allah sonsuzdur...umarım anlarsın gerçi pek sanmıyorum amma. neyse... 

al sana cevab..

15-17 yaşları arasında ham bünyeli,cahil,karanlık beyinler tarafından yetişmiş geleceğin statükocu elitleriyle bayağı ve gereksiz tartışmalardan sıkıldığımdan dolayı artık siyasi tartışmalarda boy göstermeyeceğim. o konulara yazanlara dışardan bakıp cahilliklerini nasıl kustuklarını son derece iyi görebiliyorum.size kolay gelsin. isteyen herkes üstüne alınabilir. gocunduysanız pm atabilirsiniz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ciğerci
    hakanS
    hakanS's avatar
    Erkek
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Naacal
    Naacal's avatar
    Erkek

NighT-7 bunu yazdı:
    -----------------------------
    Kayayı kaldırmak demişsin. Yani Tanrının el, kol vb organlarının olduğunu düşünüyosun, bilinmeyen ve görünmeyen Tanrı hakkında bliyomuş gibi yorum yapıyosun. Soru iptal. Başka bul :F

soruyu beğenmediysen cevap verme.1

kimseyi vesveseye soktuğum yok,müslümanım 2

senin ele aldığın bakış açının ak 3

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inSanDeiL
    inSanDeiL's avatar
    Erkek
    Bence bu soruyu bize sorman saçma.
    Asıl muhattabı olan "Tanrı" derken kastettiğine sorman mantıklı olmazmı ?
    Hem o tanrı.Cevap veremeyeceği soru yoktur deilmi ?

Derken qüne$ doqdu ufku çizen kahve renqi daqLarın ardından,ve Senin ßa$ın omZumda!..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NighT-7
    NighT-7's avatar
    Erkek
    c0ldmAniac bunu yazdı:

NighT-7 bunu yazdı:
    soruyu beğenmediysen cevap verme.1 verdim ne olcak ?

kimseyi vesveseye soktuğum yok,müslümanım 2 eyi

senin ele aldığın bakış açının ak 3 ben de senin aq. madem cvp istemiyon soru sorma

...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
    c0ldmAniac bunu yazdı:

Soru:Tanrı, kendisinin kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yaratabilir mi?

Yaratabilir: O istediği herşeyi yaratabilir.

Yaratamaz: Onun gücü herşeye yeter.

Ya bu şartlar altında böyle bir tanrı yoktur

Ya onun gücü sonsuz değildir

Ya da istediği herşeyi yaratamaz.

Bu üç olasılık da bütün semavi dinler ile çelişir. Birileri yalan söylüyor...

insanlar beyninin en fazla %3 ünü kullanabildiği için böyle garip manzaralar oluyo bazen mühim deil 

g2k[et]tahribat[dat]com
Toplam Hit: 8036 Toplam Mesaj: 54