folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Alınık Cihaz: GM6, Ya Da Saf Android Bir Cihaz, (Kayıtsız Olabilir)

Alınık Cihaz: GM6, Ya Da Saf Android Bir Cihaz, (Kayıtsız Olabilir)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Saf Android'in iyi olduğu zamanlar 2011-2014 arasıydı. O zamanlar Android kasan, ram harcayan bir işletim sistemiydi. Birde firmalar üstüne tonla özelleştirme giydirince iyice kasıyordu.Hele ki Samsung bu konuda birinciydi. Zaten Google'da o aralar piyasadaki ihtiyacı görüp HTC'ye ilk Nexus telefonu üretirmişti. 

Android 5'ten sonra adam ettiler Android'i.

Şuanda saf Android olarak Nexus ve Android One cihazlar var diye biliyorum. Android One projesi dünya genelinde iptal oldu fakat ülkemizde ucuz olduğundan ve bundan dolayı çok tercih edildiği için Google bize özel devam ettiriyor.

Saf Android hiç bir şey kurmadan Windows bilgisayar kullanmaya benziyor. Zaten telefonu alanlar bune amk dediği için General Mobile mağazaya kendi yazdırttığı galeri, müzik çalar, dosya yöneticisi gibi uygulamalar yüklemek zorunda kaldı. 

One cihazlar ülkemize özel değil bir çok ülkede gm nin one cihazları satılıyor. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Öncesinde Google'ın anlaştığı firma kendi ülkesine özel üretiyordu. Mesala Hindistan için Micromax firmasıyla anlaşılmış. Canvas A1 ve Spice Dream Uno diye 2 model çıkartmışlar.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Ayrıca herkez rom root atmak zorunda mı ? illa telefonun yazılımıyla oynamak zorundamı ?

nasıl ki iphone u jb siz seviyorsam 

android cihazlarıda orjinal romu ile seviyorum

yıllarca yazılım yüklemekten room root yapmaktan sıkıldım. insanlar da bunları yapmak zorunda değil. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Android'teki root ile iPhone'daki Jailbrek farklı şeyler.

Android'te root yapınca altı üstü sistem dosyalarına erişim izni kazanıyorsunuz. Windows'taki C:/Windows klasörüne girmek gibi. Root tek başına bir şey ifade etmiyor o yüzden.

iPhone'da ise JB yaparak işletim sistemine Android esnekliği kazandırabiliyorsunuz. Mağazası kendinde geliyor : Cydia.

Android'te jailbreak ile yapılabilen şeyler Android'te kendinden geliyor. Roota gerek yok.

iPhone'da ise JB ile şöyle bir arayüz oluşturmak mümkün :

Ancak şöylede bir durum var Apple günden güne Jailbreak'ı öldürüyor. Buna önce güncelleme verme sürelerini kısaltarak başladı sonrasında JB yapabilmek için olan açıkları bildirenlere büyük para ödülleri vermekle devam ettirdi. Jailbreak'un mucidi Saurik bile Jailbreak'ın bittiğini kabul etti. Zaten uzun zamandır güzel yeni tweak gelmiyordu.

Android cephesinde root yapmaya gerek kalmadı zira Google uzun zamandır telefon üreticilerine saçma sapan ön yüklü uygulama yüklemeyin, yükleyeceksenizde kullanıcının dondurmasına izin verin dedi. Eskiden root yapıp Lin2SD ile telefondaki gereksiz uygulamaları siliyorduk ram boşalsın diye.

Birde custom roma eskisi kadar ihtiyaç kalmadı. Bugün 600-700 liralık alacağınız Android telefon bile kasmadan işiniz görür. Zaten XDA forumada ilginin düşmesini buna neden gösterebilirim. İnsanlar hem uğraşmaktan bıktı hemde piyasa doydu. Sonuçta altı üstü telefon işimi görsün yeter diyorlar.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

Selamlar,

Benim saf Android arayışım biraz daha farklı bir sebepten. Maalesef firmaların kendilerine özgü launcher'ları ekran okuyucularla yeterince uyumlu çalışmıyor. İşletim sistemi ne kadar müdahalesizse o kadar iyi oluyor kullanım performansı.

GM6 denedim, yukarıda yazdığım açıdan oldukça kullanışlı. ME5 de denedim, erişilebilirlik kısayolu vs. çalışıyor GM'den farklı olarak; ancak onun da ana ekranı yeterince rahat okunamıyor yazılımlar tarafından. Olmazsa bir ME5 alıp launcher'ı değiştireceğim, nova gayet iyi görünüyor.

Twitter: @CanKirca
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    CanKirca bunu yazdı

Selamlar,

Benim saf Android arayışım biraz daha farklı bir sebepten. Maalesef firmaların kendilerine özgü launcher'ları ekran okuyucularla yeterince uyumlu çalışmıyor. İşletim sistemi ne kadar müdahalesizse o kadar iyi oluyor kullanım performansı.

GM6 denedim, yukarıda yazdığım açıdan oldukça kullanışlı. ME5 de denedim, erişilebilirlik kısayolu vs. çalışıyor GM'den farklı olarak; ancak onun da ana ekranı yeterince rahat okunamıyor yazılımlar tarafından. Olmazsa bir ME5 alıp launcher'ı değiştireceğim, nova gayet iyi görünüyor.

Sony ve Motorola'ya da bak birde hocam. Onlarda pek ellemiyor arayüzü. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Şahsen Miui arayüzünü yeterince sade ve hızlı buluyorum. Üstelik işe yarayabilecek her özellik eklenmiş eklenmiş halde.

Samsung, LG gibi markalar sırf reklam diye telefonun içine birsürü işe yaramaz marka ismini barındıran uygulama ekliyorlar bence çok saçma.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
Toplam Hit: 2167 Toplam Mesaj: 18
android general mobile satılık telefon gm6