folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Almanya'da Okul Kaydına Yardım(İş)

Almanya'da Okul Kaydına Yardım(İş)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

s.a sayin murid(e)ler,

Ben Almanya Hannover yada yakınlarinda bir üni.de Bil.Müh. okumak istiyorum,

Duyduğum kadarıyla orada okuyup yada yaşayan bir kaç kişi Alamanya dışından okullara kayıt olmak isteyenlerin evraklarını,işlerini para karşılığında yapıyorlarmış ve böylelikle işlemler daha hızlı oluyormuş, kayıt süreci kabul onayı gibi,

şimdi forumda böyle bir murid(e) varmı yada tanıdığı olan varmı, varsa süper olur hem böyle bir işe para harcayacaksam bu TBT den bi murid(e) miz olsun istedim o yuzden bu konuyu actım.

umarım biri çıkar :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

nurkan (nicki nurk) ve noname bildiğim kadarıyla almanyada okuyor hocam pm at olmazsa ;)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek

msjım bulunsun ben de merak ediyorum var mı böyle bişey

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Deutschstudent.de hocam bu işin kaynağı burası. Eğer İngilizcen varsa kimseye para kaptırmadan her işini kendin halledebilirsin. Yurtdışı eğitim danışmanlık firmaları uçuk rakamlar istiyor. O sitedeki makaleleri oku önce evrak toplama ve tercüme işleri ile başla. Sonra okulla yazışma yapıp kriterlerin uygun mu onu öğren. Ondan sonra da evraklarını gönderme işleriyle uğraşırsın. Ha ben yapamam dersen sitenin danışmanlık hizmeti var. Fiyatı dışarıya oranla daha uygun. Ben de bir ara gitmek için uğraşıp daha sonra vazgeçtim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek
    KuZeTaR bunu yazdı

msjım bulunsun ben de merak ediyorum var mı böyle bişey

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam otur kendin işlerini yap, ona buna komisyon v.s. verme. Bana bir arkadaşım biraz yardımcı oldu, doğrudur işler daha çabuk oldu çünkü posta adresi olarak kendi evini vermişti, okul direk oraya gönderiyordu, diğer türlü türkiye ye gelmesi 2-3 hafta sürüyordu.. Ama yine de çok para isterlerse kendin yapmanı tavsiye ederim, zaten hemen hemen herkes kendisi yapıyor. 

Kayıt süreci basitçe şöyle işliyor "genel olarak" (üniv ya da ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir)

- online başvuru yapıyorsun ve sonra istenilen belgelerin fotokopilerini (çevirilerini ) yolluyorsun (ups ile 1 günde gönderiyordum ben belgeleri 100 tl civarında tutuyordu)

- eğer başvurun kabul edilirse, senden orjinallerini istiyorlar, onları da gönderiyorsun.. 

- her şey yolundaysa sana kayıt için bilgiler geliyor, dönem harç makbuzu v.s. onları yatırdıktan sonra okula makbuzu mail ile yollarsın, onlar da sana gerekli yönlendirmeleri yapar 

-kesin kayıttan sonra sana kabul belgesi gelir

- bunla birlikte bir kaç belgeyi daha alarak vize başvurusunda bulunuyorsun.. -

-vizeni aldıktan sonra da gidip eğitimine başvurabilirsin.

sormak istediklerini forumdan sorabilrisin ya da bana pm atabilirsin yardımcı olmaya çalışırım, o kadar korkulu bir süreç değil hocam. zaten tecrübesi olan bir sürü arkadaş var hepsi yardımcı olurlar.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam otur kendin işlerini yap, ona buna komisyon v.s. verme. Bana bir arkadaşım biraz yardımcı oldu, doğrudur işler daha çabuk oldu çünkü posta adresi olarak kendi evini vermişti, okul direk oraya gönderiyordu, diğer türlü türkiye ye gelmesi 2-3 hafta sürüyordu.. Ama yine de çok para isterlerse kendin yapmanı tavsiye ederim, zaten hemen hemen herkes kendisi yapıyor. 

Kayıt süreci basitçe şöyle işliyor "genel olarak" (üniv ya da ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir)

- online başvuru yapıyorsun ve sonra istenilen belgelerin fotokopilerini (çevirilerini ) yolluyorsun (ups ile 1 günde gönderiyordum ben belgeleri 100 tl civarında tutuyordu)

- eğer başvurun kabul edilirse, senden orjinallerini istiyorlar, onları da gönderiyorsun.. 

- her şey yolundaysa sana kayıt için bilgiler geliyor, dönem harç makbuzu v.s. onları yatırdıktan sonra okula makbuzu mail ile yollarsın, onlar da sana gerekli yönlendirmeleri yapar 

-kesin kayıttan sonra sana kabul belgesi gelir

- bunla birlikte bir kaç belgeyi daha alarak vize başvurusunda bulunuyorsun.. -

-vizeni aldıktan sonra da gidip eğitimine başvurabilirsin.

sormak istediklerini forumdan sorabilrisin ya da bana pm atabilirsin yardımcı olmaya çalışırım, o kadar korkulu bir süreç değil hocam. zaten tecrübesi olan bir sürü arkadaş var hepsi yardımcı olurlar.

unbalanced murid im ilk once okula karar versem daha dogru olacak sanirim Hannover yada yakinlarinda Bil.müh. okumak istiyorum bu konuda yardimci olabilirmisin hangi uni onerirsin ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam öncelikle şunu öğrenelim, avrupadaki eğitim sisteminde bilgisayar mühendisliği diye bir bölüm yok, sanırım sadece türkiyede adı böyle geçiyor.

2 türlü eğitim var

1- computer science (bilgisayar bilimi)

2- applied computer science (uygulamalı bilgisayar bilimi)

normal bilgisayar biliminde daha çok teorik ağırlıklı şeyler öğretilir, ama yine de pratik olayı fazladır, türkiyedekilerden çok daha fazla, ama uygulamalı bilimlerde daha çok pratiğe dayalı.. meslek lisesi gibi düşünebilirsin.. hangisi işi daha iyi bilir dersen applied computer science da daha iyi öğrenirsin. diğer tarafda ise işin daha çok mantığı, tasarımı v.s. yatar. 

Ben uygulamalı eğitimi daha çok seviyorum ama okuduğum bölüm teorik ağırlıklı olduğu için bazen sıkıntı yaşıyordum, ama bazıları da pratikte sorun yaşıyor, böyle teorileri öğrenmek onlar üzerinden gitmek hoşlarına gidiyor v.s. yani kişiden kişiye değişiyor. O yüzden bu ayrımı iyi yap. Bir çok kişi bu ayrımı bilmeden tercihlerini yapıyor, bunlardan biri de bendim :) sonradan öğrendim ama iş işten geçti :)

hannover ve çevresinde bulduğum 4 tane yer var hocam

http://www.fh-bielefeld.de/technik/studium/informatik

https://ekvv.uni-bielefeld.de/kvv_publ/publ/Fsb_Detail.jsp?id=22962630

https://www.uni-hannover.de/en/

http://www.hs-hannover.de/international-eng/international-profile/profile-international/english/index.html

en sondaki hochschule bizim meslek yüksek okulu gibi oluyor ama eğitimi daha çok pratiğe dayalı ve kalifiye eleman yetiştirmek için var. Buraya gelen elemanların daha önce altyapılırı vardır çünkü bir alt seviyede de iyi derecede eğitim almışlardır. Ayrıca bu adamların pek okuma şansı yok yani genelde sistemlerde en fazla buraya kadar okuyabiliyorlar, daha yüksek belki master yapıyorlar.. O yüzden şahsi tavsiyem çok zorlanmadığın müddetçe computer science a gitmen yönünde.. Buraya düz liselerden gelen öğrenciler oluyor genelde, o yüzden sorun yaşamazsın. Ama uygulamalı bilimlerde ortaokulda ve lise denkliklerinde de bu işi görüp de gelmiş kişiler var, temelin yoksa geri kalırsın.

Diğer bir dikkat edeceğin husus eğitim süresi ve dili. Eğer eğitim dili almanca ise, zorunlu olarak hazırlık almak ve geçmek zorundasın. İngilizce ise senden belge isteyebilirler dil bildiğine dair ya da istemeyebilirler.. Ama almanca okuyacaksan ve almanca bilmiyorsan üniversitenin kurslarına gidiyorsun, ücretsiz olabiliyor ama ücretli de olabiliyor.. Her dönem bir sınava girebiliyorsun, yeterlilik sınavı oluyor bu, geçersen eğitime başlayabilirsin. Eğer ilk dönemin sonunda geçersen o sınavı, 2. dönem başlayabilirsin eğitime.

Eğitim genel olarak 3 yıl/6 dönem sürüyor, türkiyedeki gibi 4 yıl değil. O yüzden daha erken bitirebilirsin. 

unbalanced tarafından 25/Eki/15 13:01 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

burda da dünya sıralamaları var hocam, o 4 ünivden en iyisi leibniz univ hamburg

http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2015#sorting=rank+region=+country=162+faculty=+stars=false+search=

ama başka şehirlere gitme şansın varsa daha iyi ünivesitelere gidebilirsin

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emnimax
    emnimax's avatar
    Erkek

sanirim anladigim kadariyla bizim Bil.Muh. Almanya da bizim 2 yillik MYO gibi egitim veriliyor umarim dogru anlamisimdir,

Lisede web tasarim okudum, bilgisayar konusunda da cok ilgiliyim o yuzden liseden bu yana hep bilgisayarla ilgili ne varsa bilgi edinmeye calistim,

gecen senede 2 yillik bilgisayar programciligi okudum orada da acikcasi yazilima ilgim artti program yazmak kodlarla ugrasmak cok ilgimi cekti, ben yazilim muh. bilgisayar muh. icinde sanmistim, anladigim kadariyla almanyada ayri aslinda ben yazilim(programlama) okuyabilecegim bi okul ariyorum.

umarim kendimi anlatabilmisimdir.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

yanlış anladın hocam..

şimdi birisinde pratik eğitim daha fazla diğerinde teorik eğitim daha fazla. Benim okuduğum şuanki teorik eğitimi fazla olan ama yine de pratik eğitimi türkiyedeki mühendisliklerden çok daha fazla ve kapsamlı.

Applied science dan hiç ders almadım ama şuan iki tez hocam var, birisi onlardan gelme, ve oradan edindiğim bilgiye göre bunlar çok daha fazla pratiğe yönelmiş durumda.  Ama bu insanlar akademik kariyer düşünmeyen insanlar, ama computer science okuyan biri okulda kalıp prof. bile olmak isteyen insanlar ama sektörde çalışan çok fazla.

en mantıklısı verdiğim linklerden derslere ve içeriklerine ulaş. Böylece hangi dersin yüzde kaçı pratik eğitimden, gerekliliklerden (X dersi için A,B,C dersini bilmen lazım gibi) sana uygun bölümü ve okulu seçebilirsin. Öncelikle bir gözatıp kafanda bir şablon oluştur, daha sonra burada paylaşırsan yönlendirmeye çalışırım.

Ayrıca lisans eğitimde çok fazla ilk zamanlar seçmeli ders şansın yok o yüzden bazı dersler ciddi ciddi kallavi oluyor. Ben master yapıyorum, bazı arkadaşlar kendi ülkelerindeki yetersizliklerden dolayı lisans dersleri de almak zorunda, bu dersler master derslerinden bile çok daha fazla zor olabiliyor.. Özellikle öğrenciler teorik derslerde zorlanıyorlar, bir de bunun içine yüksek matematik dersleri giriyor. Bunlar applied science larda daha az ama yine de ders içeriklerine bakmak lazım.

Temelin ne derece iyi bilmiyorum hocam ama iyi öğreneceğinden eminim, çünkü cidden lisans eğitimine önem veriyorlar, orada bir çok şeyi iyice öğretiyorlar. Bu bir yandan avantaj olmasına rağmen bir yandan da sıkıntı demek senin için :) Türkiyedeki gibi hocam bana puan lazım verir misin? ya da yatarak geçeyim mantığı yok. Düzenli çalışmayan adamın gözünün yaşına bakmazlar, sistem öyle bir şey ki, bilmeyen adam mümkünü yok geçsin, ya da en düşük notla geçer. O yüzden çalışmalısın çok fazla. Ben kendime yazılım alanında güvenirim baya buna rağmen dersler beni acayip zorladı ki öyle çok çalışan biri değildim. Ama hiç bilmeyen ve çok çalışan adamlar rahat rahat geçebiliyor.

Bu arada aklıma geldi, bir ihtimal türkiyede okuduğun dersleri oralarda saydırabilirsin hocam. Önemli olan ECTS denilen bizde AKTS denilen kredi uyumu ve ders içerikleri. Eğer o dersin hocası tamam derse o dersten muaf olabilirsin. Mesela nesneye yönelimli programlama aldın, karşı üniversitede bu ders var ve ikisinin de ECTS 5 kredi. O üniversitenin hocası ders içeriklerine bakıp, evet bunlar benim öğreteceğim şeylerin aynısı/benzeri diyip seni bu derslerden muaf tutabilir.  Tabi öncelikle başvurman ve bu durumu sorman gerek. Prosedür nasıl işliyor tam bilmiyorum, başvururken sorabilirsin, böylece ders yükün hafifler, erken mezun olabilirsin.

Toplam Hit: 2044 Toplam Mesaj: 16
almanya eğitim okul kayıt