AMD Hakkında Merak Ettikleriniz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

merhabalar mürid(e)ler.

uzun zamandır forum da işlemciler konusu pek az işleniyor..

Bildiğiniz üzere AMD' şu sıralar intel kadar atağa kalkamadı, bulldozerler de açıkçası beklenileni karşılayamadı.

Oyun severlerin ilk önceliği olan AMD'nin yeni işlemci modülleri geliştirmeyip yoluna fx  ( fx / fx next ) serisini güçlendirerek devam edecek.

şu anda a8 fusion işlemcileri kullanıcılara hitap etmekte.

a10'larda gelecek üstün özellikler ise, grafik olarak güçlendirilmiş Trinity kod adlı işlemciyi ( 2.nesil )  bu yılın son çeyreğinde piyasaya sürmeyi düşünüyorlar. / A10-5800K süprizi..

2013'ün ilk ve orta çeyreğinde, brazos bobcat modellerini kullanıcıya hazırlıyor.. bu işlemciler düşük güç tüketimi yanında yüksek performans vermeyi amaçlıyor.

toplayacağınız sistemler hakkında detaylı olarak konu altından fikir alışverişinde bulunabilir, karşılaştırmalı testlerle İntel hakkındaki görüşlerinizi açıkça belirtebilirsiniz.

sorularım ;

1. AMD'den ne gibi bir yenilik bekliyorsunuz ?
    2. AMD' size daha çok hangi alanda hitap ediyor ? ( standart ev kullanıcısı - oyun, ofis vs.. )
    3. Topladığınız sistemlerde ne gibi özelliklere sahipsiniz ? ( avantaj - dezavantaj olarak )
    4. Kaç yıldır AMD kullanıyorsunuz ?
    5. İntel ile arasında ki farkı nasıl yorumluyorsunuz ?
    6. Isınma sorununu hala yaşıyormusunuz ?
    7. İki işlemci devi göz önüne alındığında, overclock denemesi yaptıysanız intel'le nasıl kıyaslayabilirdiniz ? ( oc potansiyeli hız ve stabilizasyon )

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

merhaba, benim konuyu görünce aklıma bir şey takıldı. Von-Neumann ve Hardvard mimarileri işlemcilerde kullanılan mimariler olarak biliyor mesela. bunun

yanında risc cisc gibi kavramlar var. ben bunları hep intel tarafında gördüm. amd de bir karşılığı var mı? yani amd de bu mimarileri mi kullanıyor. 

sorum daha çok amd işlemci mimarisini anlamaya yönelik. daha önce hayatımda hiç amd kullanmadım.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

merhaba, benim konuyu görünce aklıma bir şey takıldı. Von-Neumann ve Hardvard mimarileri işlemcilerde kullanılan mimariler olarak biliyor mesela. bunun

yanında risc cisc gibi kavramlar var. ben bunları hep intel tarafında gördüm. amd de bir karşılığı var mı? yani amd de bu mimarileri mi kullanıyor. 

sorum daha çok amd işlemci mimarisini anlamaya yönelik. daha önce hayatımda hiç amd kullanmadım.

risc mimariye sahip işlemciler basit komut sistemlerine sahip işlemcilerdir cisclerden daha hızlıdır.. ciscler ise dolaylı yoldan hareket eden mimari ( karmaşık ) sistemdir risce göre oldukca yavaştır hocam.

mesela AMD dual işlemcilerinde, her çekirdek için ayrı bir ön bellek tasarlamıştır. ( direct connect ) mimaride farklı programlar aynı anda düzgünce çalışabilir ama aynı programın aynı yolda çalışması biraz kararsız görünüyor.

intelde bu, sıkıştırma ve bölmeyle oluyor ( hyper threading )

mimari yapıları googledan tek tek isimce araştırabilirsin hocam. :) tr makale çok bu konuda.

edit : amd kullanman dileği ile. (:

Amd-x tarafından 30/Eyl/12 04:44 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam mimarileri biliyorum. risc ve cisclerin amd için kullanıldığını hiç duymadım. o yüzden sordum. ve ondan önceki von-neumann ve hardvard

mimarileri genel işlemci prensiplerinini oluşturuyor. ancak belki amd deki işleyiş farklıdır.  aldığım donanım derslerinde ya da bilgisayar

organizasyonu derslerinde amd üzerine çok bir şey söylenmedi. akılma geldiği için merak edip sorayım dedim :)

sağolasın. amd de eskiden ısınma sorunları olduğunu duyardım özellikle mobil işlemcilerde. son durum nedir bilmiyorum konuya yazacak

arkadaşların bilgilerinden, tecrübelerinden faydalanırız. teşekkürler tekrar

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Hocam ey em di nin microislemcisi varmi ? Arm altarnatifi, ve microcontrolleri var mi ? Atmel, PIC altarnatifi (ARM micro kontrollerlarda var gerci)

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    self
    self's avatar
    Erkek

masaüstü sistemlerde fiyat performans olarak amd diyorum fakat notebook veya netbooklar da  amd ye yaklaşılmaz 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    self bunu yazdı

masaüstü sistemlerde fiyat performans olarak amd diyorum fakat notebook veya netbooklar da  amd ye yaklaşılmaz 

Netbook nie cikti bilmiyorum cok sacma geliyor bana. Tablet var iken netbook kullanmak. Kasiyor yavasliyor anlamsiz bir cihaz. onun yerine ya tablet yada adam gibi bir mac book air alirim.

(benden mac alirim'i duymak kolay degildir bakin :) zumsuk bayram edebilir.)

Mac book intel islemci kullaniyor Tabletler ise genelde ARM tabanli islemciler kullaniyorlar. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

hiç amd kullanmadım ama aynı ayarda iki sistemi intelde ve amnk de toplayıp fiyat farkını koyarsan önümüze bi fikrimiz oluşabilir, oyun için sistem toplamayı düşünüyorum kafamda ne amd var ne ati

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    1. AMD'den ne gibi bir yenilik bekliyorsunuz ?
    2. AMD' size daha çok hangi alanda hitap ediyor ? ( standart ev kullanıcısı - oyun, ofis vs.. )
    3. Topladığınız sistemlerde ne gibi özelliklere sahipsiniz ? ( avantaj - dezavantaj olarak )
    4. Kaç yıldır AMD kullanıyorsunuz ?
    5. İntel ile arasında ki farkı nasıl yorumluyorsunuz ?
    6. Isınma sorununu hala yaşıyormusunuz ?
    7. İki işlemci devi göz önüne alındığında, overclock denemesi yaptıysanız intel'le nasıl kıyaslayabilirdiniz ? ( oc potansiyeli hız ve stabilizasyon )

4.2Yildir kullaniyorum.

5.Aralarinda daglar taslar fark yok ama bence intel biraz daha ustun.

6.Bende 3 tane fan var gayet guzel calisiyor.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    microkabus
    microkabus's avatar
    Erkek

Topladığım amd tabanlı sistem daha almadım ama ekim ayında amd 2. nesil buldozerleri çıkarmazsa bu sistemi alcam fiyat olarak kaba taslak hesapladım biraz lükse kaçtım  farklı markalar tercih edilirse aha uygun fiyata ad toplanabilir.Örnek amaçlı verilmiştir sistem konuyu baltalamak gibi olmasın ama bu sistemle en az bi 4-5 yıl giderim diye düşünüyorum extrem durumlar olmazsa tabi.

Kasa :Akasa Venom Toxic                             :330:330

Güç kaynağı :Aerocool 1100W 80+ Gold                                                                                                   :365TL:695

İşlemci: AMD FX-8150 Bulldozer AM3+ 16MB 3.6GHz Sekiz Çekirdekli İşlemci                                        :410tl:1105

İşlemci soğutucu: Akasa Venom Voodoo 2x12cm PWM Fanlı                                                                      :150tl:1255

Ram : Geil Evo Corsa 8GB 2133MHz CL10 Dual Channel Bellek Kiti (2x4GB)                                              :170tl:1425

Anakart : ASUS CROSSHAIR V FORMULA AMD 990FX/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ (O.C.) ANAKART :600tl:2025

Ekran kartı :  Sapphire AMD HD7870 OC Edition Dual-X 2GB 256Bit GDDR5(11199-03-40G)                   :650TL:2675

HDD:Seagate SV35 2TB 7200RPM SATA 6Gb/s Sabit Disk ST2000VX000                                             :300TL:2975

SDD:   Sandisk 120GB Extreme Sata3 SSD (SDSSDX-120G-G25)                                                             :270TL:3245

EK KASA FANI :WİPER KASA FANI 5 ADET                                                                :150TL:3395

TOPLAM:  3395

microkabus tarafından 30/Eyl/12 12:43 tarihinde düzenlenmiştir

Coffe and Cigarettes (2003) ;) ! A.L.o.N.e
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek

@ lalada ;

Eskiden İBM' geçmişi olan kişiden karşılaştırmalı test istemesi garibime gitti :D

@ u253

intelin ne gibi üstün özellikleri göz önünde

@ microkabus.

sistem bayağı iyi..

ssd'yi gözden kacırmışım.

edit 2 : pm'den sen sistem önerisinde bulunmuştun zaten.. :)

Amd-x tarafından 30/Eyl/12 15:28 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 3137 Toplam Mesaj: 29