AMD Hakkında Merak Ettikleriniz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Amd-x bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Yukarıda bir arkadaş sormuş ama cevap vermemişsin.

Amd'nin gömülü sistemlere yönelik atmel veya arm işlemcilere alternatifi var mıdır?Varsa nasıl satın alırım

gömülü sistemlerle alakalı yukarıda birşey göremedim hocam..

soruna gelince ;

Gömülü sistemler şu anda sadece cpu mimarisinde sınırlı.

" Şu an için Intel/AMD x86 mimarisi, apple/motorola/ibm powerpc ise, apple machintosh mimarisi üzerine. " news.cnet.com'dan bir alıntı.

ama ilk fusion mimarisiyle gelecekte karşımıza çıkacak.

gömülü sistemler için amd blog ve anandtech günümüzde ki yol haritası ve çıkacak mimari hakkında bilgi veriyor. incelerseniz detaylı bilgi bulabilirsiniz. :)

@RaAmLis

hocam, tam sistem özeti verseydin keşke.

psu'dan yana sıkıntı yok, kullandığın donanımları incelerdik..

makinadan mı, kullanıcıdan kaynaklı mı az çok birşeyler söyleme fırsatımız olabilirdi. benchmark testi uyguladıysan daha evvelden detaylı inceleyebiliriz :)

Serciii benim soruma bakmadin bile demek :(((

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

AMD nin açılımı ne.?

.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

AMD Ne Demektir? - AMD Açılımı Nedir? - AMDnin Anlamı Nedir?

Advanced Micro Devices 1969 yılında kurulmuş, dünyanın en büyük ikinci x86 yarı iletken üreticisi, en büyük ikinci grafik kartları ve GPU üreticisidir.

AMD 7 küsur milyar dolarlık kârıyla tüm yarı iletken üreticileri arasında 7inci sıradadır.

Firma ATI ile 5 küsur milyar dolar gibi bir ücret karşılığında anlaşmıştır.

AMD ile Intel'in ilk anlaşması (ve böylece ilk çatışmaları) 1982 yılında yaptıkları bir sözleşme ile başlar. IBM için 8086 ve 8088 üreten İntel, üretim hakkını AMD ile paylaşır. Ancak 1986 yılında çeşitli bilgiler vermek istememesi üzerine anlaşmayı feseder. Anlaşma fesedilmesi İntel'in başına dert açar ve İntel 1 milyar dolar ödemek zorunda bırakılır.

1991 yılında AMD amd386yı piyasaya sürdü, 80386'ya paralel reverse engineering yoluyla. Bunu Amd486 takip etti. Ürünler daha ucuz olduklarından talep görüyordu, çeşitli üreticiler Intel yerine kullanmaya başlamıştı ancak bu takip AMD yöneticilerinin gelecek hakkında olumsuz düşünmelerine sebep oluyordu, çünkü reverse engineering ile İntel'in gerisinde kalmaya mahkumlardı. Bir süre sonra AMD kendi mimarisi için harekete geçecekti.

√AMD-K5: AMD'nin pentium-pin competable olarak duyurduğu bu işlemci, Microsoft-95 için tasarlandığını etiketiyle dolaşsa da birçok başka işletim sistemiyle de uyumluydu. 100 - 120 MHz olan ve piyasaya çıkışı duyurulmasından 2 yıl sonra 1995'de gerçekleşmiş K5 FPU başta olmak üzere birçok manada İntel mikroçip- aileleri kadar başarılı değildi. Float'daki başarısızlık integer işlemlerinde tam tersiydi ve Pentium ailesiyle karşılaştırdığında çok daha başarılıydı.

√AMD-NextGen/K6: Esasen K harfi dışında K5 ile pek bir bağı bulunmaz bu çip ailesinin. NextGen'e AMD tarafından para ve zaman verilir ortaya bu çip ailesi çıkar 1997 yılında. İntel pentium MMX 200MhZ ile karşılaştırıldığında ikinci cache okuma hızında daha iyi olmasına rağmen sözgelimi ana hafızadan okuma hızında geride kalmıştır, hem de hayli. Video- yazma ve ana hafıza transfer hızlarında da kısmen geride kalmıştır K6.

AMD - Athlon / K7

AMD'nin K6 başarısı Motorola ile ortaklık getirmiştir, fabrikasyonda İntel ile kapışabilme kapasitesini bu anlaşma verecektir. Athlon daha önceki tasarımların aksine güçlü bir FPU ile gelir.

AMD 2000 yılında 1 GHz'e ulaştığını duyurur, birkaç gün sonra Intel aynı duyuruyla gelse de ticari olarak 2001 yılına kadar bir satışda bulunamaz. Mikroçip ailesinin başarıları pazar payını %23'e kadar çıkarır.

AMD64/K8

AMD'nin K7 mimarisini revizyonu olarak görülebilecek bu çip ailesinin sunucu tarafındaki temsilcisi Opteron, Intel'in Xeon'uyla mücadele etmektedir.

Frekans artımına dayalı mikroçip gelişiminin yerini çok çekirdekli mimarilerde yarışa bırakması ile 2005'de AMD çift çekirdekli işlemcisini duyurdu. Aynı yıl AMD Athlon 64 X2 ile enerji verimliliği konusunda da çeşitli tasarım yenilikleri getirdi. 2007 ortaları için beklenen K10, bir quad-core (dört çekirdekli) tasarım olacak ve tek bir yüzeyde tek, çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemci mimarisini kullanmak mümkün olabilecek.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Hocam ey em di nin microislemcisi varmi ? Arm altarnatifi, ve microcontrolleri var mi ? Atmel, PIC altarnatifi (ARM micro kontrollerlarda var gerci)

kardeşim, gömülü sistemler ve arm'la ilgili linkler verdim..

k.bakmayasın seni dalgınlıkla atlamışım :/

ayrıca AMD ile ilgili gerekli açıklamayı yaptığın için teşekkür ederim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Amd-x bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Hocam ey em di nin microislemcisi varmi ? Arm altarnatifi, ve microcontrolleri var mi ? Atmel, PIC altarnatifi (ARM micro kontrollerlarda var gerci)

olum takmadin beni :p (saka lan) bi siteden copy-paste yaptim onuda; Soru sormadan once uyarayim AMD-X dedigimiz bu saygi deger arkadas intel Celeron notebook kullaniyor :p

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    Amd-x bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

olum takmadin beni :p (saka lan) bi siteden copy-paste yaptim onuda; Soru sormadan once uyarayim AMD-X dedigimiz bu saygi deger arkadas intel Celeron notebook kullaniyor :p

mecburiyetten ama.. :/

tekirdağda olsam ah ah :/

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

o değilde önceden atinin sitesi vardı şimdi amd e mi ait oldu satın mı aldılar yoksa en başından beri mi amd e aitti adam gibi driver bulamıyorum amk 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amd-x
    Amd-x's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

o değilde önceden atinin sitesi vardı şimdi amd e mi ait oldu satın mı aldılar yoksa en başından beri mi amd e aitti adam gibi driver bulamıyorum amk 

evet ati AMD'ye ait. 2005/ 2006 yıllarında yanılmıyorsam amd'nin bünyesine dahil oldu.

daha evvelden iki farklı üreticiydi.

nası bulamıyorsun ? 

ver bakalim aygıt kimliği vs..

Amd-x tarafından 03/Eki/12 03:07 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 3181 Toplam Mesaj: 29