folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder AMD Ryzen Sistemi Olanlar Önerileri

AMD Ryzen Sistemi Olanlar Önerileri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Hep 7700k'dan bahsedilmiş 7700 ile arasında çok fark var mı? Overclock yapılmayacak video render falan alınacak mesela soğutucuyu da hesaplarsak arada 70 dolar fark var. O parayı vermeye değer mi? Benim tahminim 7700k ile 1 saatte alınacak render 7700 ile en fazla 1 saat 10 dakika sürer.

Bu arada İstanbul'da isen 4k'ya intel 7700 topluyorum bir arkadaşa pazartesi alacağım sana da parça, fiyat listesi vereyim istersen. Sadece monitör klavye yok,

DarkSkull tarafından 09/Tem/17 02:50 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alexfarrow
    alexfarrow's avatar
    Erkek

ryzen bomba hocam.r7 1700 işlemci kullaniyorum.3x8 gb 3000mhz ramler ile asus b-350 plus iyi gidiyor.anakart üzerinde m.2 sata

soketi var.samsung m.2 sata hdd aldınmı bu cihaz müthiş olur.tavsiyem 1-2 ay sabret 32 thread r9 serisi çıkıyor.

amd ekran kartları için tek yorumum şudur son yazılım güncellemesiyle akıyor resmen

hdd olarak  samsung 960 evo m.2 sata 500 gb (3200mbs okuma 1800 mbs yazma hızı)kullaniyorum şuan.tavsiyedir.

mademki türksün systeme göster ürksün
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

işlemcide su an için amd

ancak ekran kartı dersen her zaman nvidia

amd her zaman bir driver sorunu cıkarır fix

gerçi şimdi amd gpu da yok piyasada :)

ryzen 1600

gtx 1060 6gb

2*8 3000 mhz corsair ram

kullanıyorum

su an oyunlar için tek cekirdek performansı daha öneml, olsada r5 1600 işlemci yüzde 30 üzeri kullanım görmedim oyunlarda

ayrıca cok cekirdek artısı ilerleyen zamanda avantaj olacak artı olarak oc performanslarıda iyi sayılır en kotu tek cekirdek performansı için oc yapılabilir

1600 için konusuyorum

1060 dan sonraki iki nesil gpu yu besleyebilecek bir cpu gtx 11 ve 12 seri diyorum. eger oyle isimlendirirlirse

içinden cıkan cpu sogutucu ile kayda değer ısılara bile cıkmıyor..

özet geçersem ben kendi çizdiğim senaryoyu sana anlatayım sen örnek alırsın

2 sene gtx 1060 6gb kullanıcam

2 sene sonunda gene gtx 1260 alırım

ryzen 1600 onuda besleyebilecek bir cpu

4 sene sonunda keyfe keder cpu artı gpu değişikliği yapılabilir

o zamana kadar amd nin bir artısı olan soket değişmeme olayı olursa am4 anakartını kullanmaya devam ederim ve diğer bileşenleri :)

DestinatioN tarafından 09/Tem/17 03:12 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

Hep 7700k'dan bahsedilmiş 7700 ile arasında çok fark var mı? Overclock yapılmayacak video render falan alınacak mesela soğutucuyu da hesaplarsak arada 70 dolar fark var. O parayı vermeye değer mi? Benim tahminim 7700k ile 1 saatte alınacak render 7700 ile en fazla 1 saat 10 dakika sürer.

Bu arada İstanbul'da isen 4k'ya intel 7700 topluyorum bir arkadaşa pazartesi alacağım sana da parça, fiyat listesi vereyim istersen. Sadece monitör klavye yok,

Yok aralarında fazla fark. Birisinde çarpan saatleri açık diğerinde değil. +Bazı küçük performans farklılıkları var.

Çok çekirdek deyip duruyorsunuz ama yıllardır amd zaten 8 çekirdek yapıyor intel 4 çekirdek dediğim gibi amd 16 çekirdek 36 thread yapsa bile intel'e yaklaşamaz. Geri kafalı davranıyorlar ve çekirdek sayısıyla farklı bir kitleyi amaçlıyorlar ama intel yıllardır 4 çekirdekle silip süpürüyor hepsini tokatlıyor. Çedirdek sayısına kimse takılmasın işlemci konusunda halen single-threaded kullanılıyor çoğu program ki multi thread olanlarda 2ve4 çekirdek kullanıyor ki intel yine ve yine tokatlıyor hepsini. Bir yanda 5 ghzlık işlemci var diğer yanda 3.2 3.5 ghz var.

RaAmLis tarafından 09/Tem/17 03:34 tarihinde düzenlenmiştir

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    DestinatioN bunu yazdı

işlemcide su an için amd

ancak ekran kartı dersen her zaman nvidia

amd her zaman bir driver sorunu cıkarır fix

gerçi şimdi amd gpu da yok piyasada :)

ryzen 1600

gtx 1060 6gb

2*8 3000 mhz corsair ram

kullanıyorum

su an oyunlar için tek cekirdek performansı daha öneml, olsada r5 1600 işlemci yüzde 30 üzeri kullanım görmedim oyunlarda

ayrıca cok cekirdek artısı ilerleyen zamanda avantaj olacak artı olarak oc performanslarıda iyi sayılır en kotu tek cekirdek performansı için oc yapılabilir

1600 için konusuyorum

1060 dan sonraki iki nesil gpu yu besleyebilecek bir cpu gtx 11 ve 12 seri diyorum. eger oyle isimlendirirlirse

içinden cıkan cpu sogutucu ile kayda değer ısılara bile cıkmıyor..

özet geçersem ben kendi çizdiğim senaryoyu sana anlatayım sen örnek alırsın

2 sene gtx 1060 6gb kullanıcam

2 sene sonunda gene gtx 1260 alırım

ryzen 1600 onuda besleyebilecek bir cpu

4 sene sonunda keyfe keder cpu artı gpu değişikliği yapılabilir

o zamana kadar amd nin bir artısı olan soket değişmeme olayı olursa am4 anakartını kullanmaya devam ederim ve diğer bileşenleri :)

anakartı x370 almak lazım ozaman ileride yükseltme için daha uygun olur.

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı

bir dal alırım hocam fiyat listesi :) karşılaştırma falan için iyi olur.

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    alexfarrow bunu yazdı

ryzen bomba hocam.r7 1700 işlemci kullaniyorum.3x8 gb 3000mhz ramler ile asus b-350 plus iyi gidiyor.anakart üzerinde m.2 sata

soketi var.samsung m.2 sata hdd aldınmı bu cihaz müthiş olur.tavsiyem 1-2 ay sabret 32 thread r9 serisi çıkıyor.

amd ekran kartları için tek yorumum şudur son yazılım güncellemesiyle akıyor resmen

hdd olarak  samsung 960 evo m.2 sata 500 gb (3200mbs okuma 1800 mbs yazma hızı)kullaniyorum şuan.tavsiyedir.

r9a para yetişir mi ki :)

next next next install
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    deja-vu bunu yazdı

Herhangi bir Sorun varsa cevapliym hocam

Şyşkide böyle yapmışım ya da keşke şunu da şöyle yapsaymışım dediğin oldu mu hocam bu sistem için ? Tam kafamdaki sistem bu resimdeki.

Millet coşmuş bekle şu çıkınca al AMD yi boşver bunu al :D 

Hocam şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. Ryzen daha çok genç, 5 ay oldu olmadı çıkalı, bu yüzden sıkıntıları olan bir seri, ha kötü mü? İntel e yeni işlemci mimarisi geliyor dedirtecek kadar iyi gördüğün gibi. 

Ram seçimine dikkat et, eğer 2666mhz üzeri birsey alacaksan ryzen onaylı serilere bak ve anakartin sitesinden destekleyip desteklemedigine bak. 

Anakartin b350 chipset olabilir, hem hafiften oc destekleyen hemde giriş seviyesi bir kart. Bende B350M var ryzen şu anda 3.9ghz de çalışıyor. 

İşlemci olarak da r5 1600 f/p ürünüdür istersen Amazona bak satış rekorları kırdı bu işlemci sanırım 2. Durumda zu anda. R7 ye felan gerek yok bence. 

X serisi işlemciler soğutucu olmadan geliyor ona göre. Farkları ne dersen, gördüğüm yok açıkçası bütün seri çarpan kilidi açık geliyor zaten yani 1600 de 1600x de oc kapasiteli işlemciler. 

Alınca aldığın anakartin hemen bios update ini bul yap dediğim gibi ramlarle ilgili sorunlar mevcut 

Mesela gariptir stock soğutma ile ramlari 2933 de rahat çalıştırıyordum, Msi frzr l aldım ramlar 2933 e çıkmıyor ki 3200 de destekleyen ramlar :D ryzende bu sıkıntı mevcut şu anda herkesde var. 

Benim anakart B350M mortar Msi in merak edersen,  Optik çıkış var diye aldım. 

Kısaca böyle 

Almanya Fatihi
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    RaAmLis bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı

Yok aralarında fazla fark. Birisinde çarpan saatleri açık diğerinde değil. +Bazı küçük performans farklılıkları var.

Çok çekirdek deyip duruyorsunuz ama yıllardır amd zaten 8 çekirdek yapıyor intel 4 çekirdek dediğim gibi amd 16 çekirdek 36 thread yapsa bile intel'e yaklaşamaz. Geri kafalı davranıyorlar ve çekirdek sayısıyla farklı bir kitleyi amaçlıyorlar ama intel yıllardır 4 çekirdekle silip süpürüyor hepsini tokatlıyor. Çedirdek sayısına kimse takılmasın işlemci konusunda halen single-threaded kullanılıyor çoğu program ki multi thread olanlarda 2ve4 çekirdek kullanıyor ki intel yine ve yine tokatlıyor hepsini. Bir yanda 5 ghzlık işlemci var diğer yanda 3.2 3.5 ghz var.

Doğru, AMD yıllardır çok çekirdekli yapıyor ama bir halta yaramıyordu. 10 çekirdeği 190W güç değeri ile sunuyorlardı ve performansa açısında birşey olmuyordu ama AMD Ryzen ile beraber bu işi çözdü diyebiliriz. Ryzen 7 1700'de 8 çekirdek 16 Thread'i 65W gibi bir güç değerinde sunuyor. Evet tekli çekirdek performansı intele nazaran kötü ve oyunlarda bir miktar FPS düşüşleri yaşanıyor ama çoklu çekirdek performansında i7 ile Ryzen 7'yi kıyaslamak yanlış oluyor zira i7 renderda şunda bunda Ryzen 7'den çok uzak kalıyor. Şimdi fanboyluk filan yapmıyorum, olan şeyi söylüyorum. AMD bunu daha düşük güç ile sunarken ayrıca çok güzel de bir stok fan sunuyor ve hemen hemen aynı fiyata. Eğer siz ağır işlemci yükü gerektiren işler ile uğraşıyorsanız neden Ryzen 7 almayasanız?

i7'nin işlemci yükü performansına yakın olaran Ryzen 5'leri görüyoruz. Ha oyunlarda açık ara geride kalıyor ama daha önce yazdığım gibi 15-20 FPS için ben 468 TL fazla öderim diyorsanız o sizin bileceğiniz iş. Ayrıca i7-7700K'nın 95W'lık enerjisini soğutmak için de ayrıca soğutucu almanız gerekiyor. Akıl ve mantık çerçevesinde düşünecek olursak 468 TL daha az ödemek daha mantıklı ki burada soğutucu hesabını da intel açısından yapmadık. En az 100-150 kağıt daha eklememiz gerekiyor intel'in üstüne ki o zaman da fark 700TL'lere geliyor. Hangisi mantıklı? Aynı fiyata i5 almak mı yoksa Ryzen 5 almak mı? Yoksa 700 TL daha fazla verip i7-7700K almak mı? Bak bu açıdan düşünürsek R7 1700'den ve R5 1600'den daha pahalıya geliyor ve 1700'ün de çok güzel bir stok fanı var.

Dediğim gibi fanboyluk yapmıyorum, olan şeyleri yazıyorum. Çekirdek faktörü önemlidir ama performansa bakarak karar vermek daha önemlidir. Oyun açısından düşünen adam gider intel alır zira benchmark testleri hep intelden yana ama ben cebime de bakarım arkadaş, 15-20 fps için o kadar parar vermem diyen adam (yani benim gibiler) AMD'ye göz kırpar. Ben ayrıca işlemci yüküne ihtiyaç duyan programlarla da çalışıyorsam zaten AMD ilk tercihim olur, yani şu an için. Çekirdek sayısı arttıkça çalışma frekansı düşer yani gelip millete çekirdeğe bakıp geri kafalılık sıfatını yapıştırmadan evvela çalışma frekansları ile çekirdek sayısı arasında korelasyona bakmak gerekir. O vakit neden gidip 3 GHZ'lik Ryzen alayım ki, gider Pentium 4 alırım, o da mis gibi 3 GHZ. Saçma ama konuşma mantığı aynen bu.

Caliber tarafından 09/Tem/17 15:04 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

bir dal alırım hocam fiyat listesi :) karşılaştırma falan için iyi olur.

Yazdıklarınla 2300 civarına geliyor. Ram 2400 Mhz var amd için 3000 yok bende. İşlemci de diğer ryzen serileri var ama senin istediğin yok stoğa girerse diye onun fiyatını da ekledim. SSD samsung 850 evo 250 GB. Diğer parçaların da listesini verirsen fiyat çıkartabilirim.